Galeria Dzikich Zwierząt PÓŁNOC

by - listopada 14, 2016


Kiedy otworzyłam tą książkę przyszły mi na myśl wszelkie synonimy słowa "piękna"
poetycka, cudowna, urokliwa, zjawiskowa, wspaniała, wyborna, fenomenalna ,czarująca, porywająca , zachwycająca, artystyczna, estetyczna, harmonijna, efektowna, kunsztowna, mistrzowska aż wreszcie imponująca !!!
Książek o zwierzętach mamy wiele ale takiej jak ta ani jednej. Bowiem to publikacja jedyna w swoim rodzaju łącząca w sobie wszystkie te wyżej wymienione przymioty. Północ, to jedna z dwóch części istnieje bowiem również Południe, które prędzej lub później z pewnością również się u nas pojawi, bo ten duet zdecydowanie nie może trwać w rozłące. Zapraszam dalej głownie po odbiór wrażeń estetycznych, przy zdjęciach mój komentarz zasadniczo blednie i wydaje się być zupełnie zbędny. Począwszy od okładki, przez wkład, mapę, stronica rozdzielające poszczególne działy aż do zwierząt - perfekcyjna i dopracowana w najmniejszym detalu. Nawet kolorystyka współgra z tematyką danego kontynentu, przez co wyraźnie i wręcz namacalnie odczuwalny jest chłód  późnonocnego klimatu i aury. Zwierzęta są ukazane rozmaicie ale zawsze zadziwiająco. Są portrety, są niezwykle dynamiczne kadry, momenty pokazujące zwierzaki w najbardziej charakterystycznych i reprezentatywnych dla nich pozach. Konie w galopie,puma podczas skoku, pędzący przez las wilk, nasłuchująca łasiczka, śmiąca w zbożach maleńka sarenka. Zwierzęta są czasem pokazane w 2 ujęciach, czasem znajdziemy kilku przedstawicieli fauny na jednej karcie,zdarza się że jeden łeb owcy stepowej zajmuje cała rozkładówkę.
 Całość ukazana przy pomocy geometrycznych kształtów, a jednak ujęcia e są niezwykle rzeczywiste i realne. 

 Każda kolejna strona to nowa przygoda i ciekawość,brak tu utartych schematów. Nie wszędzie znajdziemy też słowa. Opisy są krótkie i przedstawione w formie ciekawostek i zaskakujących faktów ale nie wydumanych tylko przekłuwających uwagę. Napisane prosto i klarownie aby jak najwięcej czytelnik mógł przyswoić i zapamiętać.

Odkrywanie i podróżowanie z dziećmi ale i samodzielnie przez tą publikację to wspaniała i niecodzienna przygoda. Bardzo ciekawi mnie ograniczenie wiekowe 3-7 lat nadane przez wydawcę gdyż w moim uznaniu jest to książka doskonała bez względu na wiek nawet dla dorosłego człowieka. Jest to też książka doskonała do wspólnego czytania bo jej oglądanie,czytanie i podziwianie sprawia równą przyjemność zarówno małym, średnim, dużym jak i najstarszym członkom rodziny. 


Co jeszcze należy podkreślić to wielki format publikacji 240x300, twarda oprawa oraz obwoluta która jest równocześnie plakatem Pan małych. Północ poświęcona jest mieszkańcom Ameryki Północnej, Europy i północno-środkowej Azji. Książki w sposób niebanalny zaprojektowane przez Dietera Brauna, obraz dzikich zwierząt półkuli północnej, pokazane jest ich piękno i różnorodność, miejsce zamieszkiwania, klimat, otoczenie wszystko to obrazujące je najpełniej i najlepiej, czysta esencja. Potężne i maleńkie, majestatyczne i zwinne, kolorowe i te które wolą się zakamuflować,stopić z otoczeniem. 

Przesłanie książek:
Ludzkość niewątpliwie będzie mogła istnieć dalej bez tygrysów, tapirów i ocelotów. Ale błędem byłoby myśleć, że to my, ludzie, jesteśmy najważniejszymi istotami na Ziemi. Dla zwierząt jesteśmy raczej mącicielami, a z każdym wymarłym gatunkiem życie na naszej planecie traci odrobinę swej siły, barwności i piękna. Nawet nie chcemy wyobrażać sobie świata bez tych wszystkich wspaniałych stworzeń w lasach i puszczach, w górach i dolinach, w oceanach i na sawannach, prawda?Seria wydawnicza Galeria dzikich zwierząt 
Ilustrator Dieter Braun 
Oprawa TWARDA 
Liczba stron 144
Wiek dzieci 3-7 lat  (w mojej opinii po prostu 3+ bez ograniczeń)

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. jeszcze nie dla nas znajac moja nie podobało by sie jej ;0 ale piekne ilustracje ;0 Monika Flok

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.