Lampion adwentowy DIY

by - listopada 22, 2016


Adwent się zbliża a Wojtuś już jest na tyle duży aby uczestniczyć w roratkach, może nawet Alusię uda mi się dobudzić bladym świtem. Na razie jednak lampion powstał jeden. Jeżeli będzie potrzeba stworzymy drugi. 
Nie jest to specjalnie trudna zabawa ale za to czasochłonna. Zacząć należy od przygotowania szablonu. 
Aby był trwały i odporny, co jest konieczne jeżeli dziecko ma kilka lat i nie uważa non stop na to co robi, proponuję wykonać go z kartonu. Nam posłużyło zwykłe opakowanie po przesyłce, jest nawet za grube, jednak cieńszego nie miałam pod ręką, a koniec końców całość jest naprawdę solidna. 
Szablon wycinamy i zaginamy w miejscach zagięć. Następnie obmyślamy witrażowe elementy na ścianki. Witrażowe otwory wycinamy nożykiem, a następnie dziecko może je obkleić bibuła prasowaną.W górnej części ścianki na szablonie najbardziej po prawej, przyklejamy jeszcze taki element, który posłuży nam jako zamykanie, do lampionu. Lampion nie może na stałe być zaklejony, gdyż lampkę trzeba będzie zapalać i zgaszać. 
Kiedy wszystko gotowe, można całość złożyć i skleić klejem introligatorskim. Ostatni element przed zamknięciem, to przeciągniecie przez boczne ścianki jakiegoś trzymadła. U nas posłużyła zwykła sznurówka, bo była najładniejsza i najbardziej pasowała do naturalnego kartonu :)
Ostatnim elementem było wykończenie dzieła, czyli ozdobienie go brokatami. Moje dzieciaki uwielbiają zabawę płynnym brokatem więc sprawiło to Wojtusiowi wiele przyjemności. Praca z takimi tubkami jest bardzo łatwa i precyzyjne wytłoczenie brokatu 5 latkowi nie sprawia już większych problemów. 
Poza tym duma z posiadania właśnie wykonanego i ozdobionego lampionu jest nieporównywalnie wielka w porównaniu z lampionem kupnym, nie mogłam odebrać Wojtusiowi tej przyjemności twórczej.


Lampion przed nałożeniem brokatu można tez poryć w całości np białą farbą w sprayu, ale nam się podobał bardziej taki saute, bardziej eko :)Czekamy aż brokat wyschnie, zapalamy lampkę (u nas jest to lampka na baterie), gasimy światło i mówimy magio trwaj :)A może spodoba Ci się także

5 komentarze

 1. Suuuper Wojtus będzie miał cudny lampion��Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny i faktycznie bedzie na kilka lat piekne macie brokaty musze takie kuić

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczny ☺ córcia będzie robić. Szablon z netu braliście czy sama robiłaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama, tyle jeszcze z matmy pamiętam, lubiłam bryły i siatki :)

   Usuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.