Strony

31 sty 2017

Niebo na talerzu i Smaki natury


Jeżeli miałabym ze wszystkich posiadanych i opisywanych książek kucharskich wybrać dwie naj - to pokazałabym Wam te dwie które pokażę Wam dziś. Czynie to z niekłamaną przyjemnością bo jest co poczytać, jest się w czym rozsmakować no i jest się na co napatrzeć !
Już za same wizualne doznania przyznaję obu pozycjom 6+.
Rewelacyjne wręcz zjawiskowe publikacje oraz duży format to ich wspólna cecha poza tym są całkiem różne dlatego zainteresowanych zapraszam dalej.


Jako napływowy mieszkaniec prawdziwej wsi ciesze się jak dziecko z tego, że natura jest tak blisko. Jako mała dziewczynka uwielbiałam wyjazdy na wieś bo mogłam wszystko jeść prosto z ziemi, z krzaka z drzewa. Wszystkie skarby natury mamy dosłownie pod nosem, na wyciągnięcie ręki. Nigdy nie zapomnę raczkującego Wojtka między krzaczkami poziomek, uradowanego od ucha do ucha. Bogactwo jakie czerpiemy z ogródka, folii, sadu, pól a także od zwierzaków bo nie można tu zapomnieć o krówce czy kurach jest bezcenne. Dzieciaki najczęściej nie potrzebują obróbki czegokolwiek, najchętniej wszystko by jadły takie jakie jest. Nie mniej jednak smak potraw przyrządzonych z lub na bazie naturalnych i osobiście wyhodowanych składników jest niezastąpiony. I choć urodzonam w mieście i latami piłam mleko z kartonu i jadłam jajka z wytłoczek to dziś różnica między mlekiem a mlekiem jest dla mnie nie do przeskoczenia.

Smaki natury. Skarby pól, lasów i ogrodów w twojej kuchni
To istna skarbnica wiedzy dla każdego fana ekologii, smakosza, mieszkańca wsi.
Trzy rozdziały:
- Skarby pól
- Dary lasu
- Przysmaki z ogrodu
Książka to niezwykła podróż po świecie smaków.  Rozpoczynając od opisu zbóż i licznych przepisów na pieczywo wszelkiego pokroju i rodzaju. Chlebusie, bułeczki, pumpernikiel, focaccia, rogale, ciabaty a nawet chałka. Nie radzę Wam tej książki oglądać na głodzie bo ślina ciekanie nawet po sowitym obiadku. Dary lasu to owoce leśne oraz grzyby. Desery, koktajle, sorbety - ten rozdziała rozpoczyna się baaaardzo kusicielsko. Ciasta, tarty dżemy, czegóż tu nie ma. Nawet nalewki znalazły tu swoje miejsce. A co po słodkościach rzecz jasna grzybne dania. Ostatni rozdział, zawiera wszystko to co znajdziemy w ogrodzie, tak warzywa jak i owoce, nasze rodzime, najsmaczniejsze. Ile korzyści daje nam ich spożywanie, jakie witaminy i inne wartościowe składniki w nich znajdziecie, dowiemy się z wstępu do rozdziału, potem natomiast będzie tylko ciekawiej. Pikantna surówka z marchewki, chłodnik litewski, placuszki z cukinii, omlet z fasola szparagową, semifreddo śmietankowe z musem porzeczkowym, to tylko wybrane z wielu dań na które z pewnością się skuszę niech, no tylko wiosna pokaże swe oblicze :)
Piękne wydanie, proste opisy, no i te zdjęcia !!!

Smaki natury. Skarby pól, lasów i ogrodów w twojej kuchni
Autor: praca zbiorowa
Strony: 224, Format: 21,5x27,5 cm
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Olesiejuk
Kategorie: poradniki, kulinaria
Oprawa: oprawa twarda




















Tą książkę wybrałam w ciemno, skusiła mnie okładka, uwielbiam bezy - nie umiem ich robić ale mogłabym jeść w nieskończoność. I co najciekawsze książka okazała się najciekawszym zbiorem przepisów jakie mamy. 
To zbiór zupełnie podstawowych i prostych a za razem najukochańszych, najczęściej przyrządzanych, najszybszych, najsmaczniejszych przepisów jakie znam. Jest też moc takich na które od dawna miałam ochotę i które udało mi się zrobić właśnie dzięki tej lekturze. 
Co o książce pisze autorka przeczytajcie:
 Oddaję w Wasze ręce zbiór moich ulubionych przepisów, wyszukanych w szufladach i notesach mamy, babć oraz ciotek. Receptury na smaczne jedzenie, które od zawsze podawało się w moim rodzinnym domu, wciąż sprawdzają się wyśmienicie. Są tu zarówno dania odpowiednie na zwyczajny obiad, jak i specjały idealne na imieninowy czy świąteczny stół. Tradycyjna, polska, domowa kuchnia.

Nic dodać nic ująć, cudowne przepisy, odrobina nostalgicznych zdjęć i cennych rad oraz wskazówek. Klimatyczne wydanie które sprawia iż przeglądając tą książkę czułam się jak w domu, jakbym na chwilę wróciła do czasów dzieciństwa. 
Jakie rozdziały odnajdziemy w tej publikacji:
Zupy, Dania mączne, Dania mięsne, Jarzynki i surówki, Specjały do kanapek, Przekąski na domowe uroczystości, Przysmaki ze spiżarni, Ciasta i ciastka. Przejrzyście, czytelnie i konkretnie. Na co dzień i od święta, na szybko i na dłuższy czas spędzony przy kuchennym blacie. Dla każdego coś fajnego.

Niebo na talerzu. Kuchnia mojej mamy i babci
Autor: Beata Opalanka
Strony: 192, 
Format: 21,5x27,5 cm
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Olesiejuk
Kategorie: poradniki, kulinaria
Oprawa: oprawa twarda

















Smacznie i pięknie :)

1 komentarz:


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.