Ostatnio wspominałam Wam o serii Świeci uśmiechnięci a dziś dobra wiadomość dla tych którym wpadła ona w oko. Seria posiada dwie książki zbiorowe z których każda, przedstawia nam trzech świętych bohaterów, połączonych jedna, wspólną cechą. Pierwsza z nich zapozna nas z apostołami miłosierdzia, dwóch z nich zapewne dobrze, znacie to Jan Paweł II oraz Faustyna Kowalska. Trzecim apostołem jest Brat Albert, którego ja, ani dzieciaki bliżej nigdy nie mieliśmy okazji poznać, aż do teraz.
Bardzo podoba mi się zbiorowa forma tych książek, bo publikacje są z nami dłużej, często przez dwa wieczory a w dodatku znakomicie odnajdą się w roli prezentu dla ciekawych świata dzieci. Prezentu wartościowego i bardzo przyjemnego, tak w czytaniu jak i słuchaniu. A przy okazji przekazującego cudowne wartości i pokazującego czy też przybliżającego życie świętych uśmiechniętych. Rymowane i pogodne teksty trafiają, tak do ucha jak i do serducha.
Książka została wydana z okazji Roku Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka. Wydawnictwo Święty Wojciech wraz z Panią Elizą Piotrowską wybrało trzech świętych Polaków, którzy odznaczyli się w swym życiu wielkim miłosierdziem i miłością do Boga i bliźniego.
I tak w jednym tomie zagościli Jan Paweł II, Faustyna Kowalska i Brat Albert.
I tak w jednym tomie zagościli Jan Paweł II, Faustyna Kowalska i Brat Albert.
Opowiedziane wierszem, pięknie zilustrowane, napisane z uśmiechem i przywołujące uśmiech.
Książka opowiada o życiu każdej z tych postaci od momentu narodzin aż do osiągnięcia życia wiecznego. To piękne, że tak ładnie prezentują wszelki koleje losu. Nie pomijając tematu śmierci. Mimo iż pogodnie i wesoło, to autorka nie pomija trudów i znojów z życia tych wyjątkowych postaci. Przedstawia i pokazuje ich jako ludzi z krwi i kości z radościami i smutkami. Ludzi którzy swe życie zawierzyli Stwórcy i podążając za nim, obdarowani zostali łaskami, odwagą, mądrością, pokorą, cierpliwością i wielką miłością do stworzonego świata,
Adam Chmielowski późniejszy brat Albert nie miał lekkiego i usłanego różami życia.
Eliza Piotrowska pięknie ujęła rozterki, koleje losu oraz wszystkie najważniejsze etapy i wydarzenia z życia świętego. Towarzyszymy bohaterowi od jego lat dziecięcych, poprzez nauki w Korpusie Kadetów w Petersburgu, w Warszawie, studia w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-Leśnym oraz czasy kiedy poznaje Maksymiliana Gierymskiego i rozpoczyna swoją przygodę z malarstwem.
Adam bierze czynny udział w powstaniu podczas którego traci nogę. Później podróżuje i kontynuuje malarską pasję. Los tak nim pokierował iż poczuł silne powołanie do niesienia pomocy bliźnim, tym najuboższym i bezdomnym. Dzięki temu finalnie założył zakon i niestrudzenie rozwijał i rozszerzał dzieło pomocowe. Za swe zasługi został przez Jana Pawła II ogłoszony świętym.
W książce poznamy moc faktów i osób z które w życiu Alberta odegrały znaczącą role. Poznamy kontekst historyczny wszystkich wydarzeń. Akcja jest wartka i zwrotna, jak całe życie samego świętego.
Helena Kowalska, przyszła siostra Faustyna urodziła się i wychowała w bardzo ubogiej rodzinie. Dużo pracowała ale była też ciekawa świata, niestety mogła skończyć tylko trzy klasy. Nim poszła do zakonu nękały ja liczne rozterki, zachłysnęła się młodością i wolnością. Jednak kiedy dokonała ostatecznie wyboru, nie miała już nigdy wątpliwości, co do jego słuszności. Mimo iż życie w związku z tym rzucało jej kłody pod nogi. Była odważna, zdeterminowana i dążyła pieczołowicie do obranego celu. Jej życie zakonne było trudne, bolesne, ale jej miłość do Pana Jezusa wielka. Przeczytamy w książce również o objawieniach, dzienniczku oraz niezwykłym obrazie.
Jan Paweł II, pierwotnie Karol Wojtyła, Lolek. Niezwykle charyzmatyczna postać, która nie bała się głosić słowa Bożego i całym swym życiem iść za Matką Bożą z hasłem Totus Tuus w sercu i na ustach. Książka przybliża dzieciom postać wielkiego papieża Polaka, którego pontyfikat przypadł na czas mojego dzieciństwa i młodości. Dla mnie Papież jest jak dziadek, bardzo bliski i odciśnięty w głębi serca, dla moich dzieci jest tylko postacią z książki. Dlatego bardzo lubię kupować lektury o Janie Pawle II, który tak bardzo kochała dzieci i świat. My byliśmy świadkami jego drogi do świętości, mogliśmy podziwiać jego mądrość, oddanie Bogu, otwartość na człowieka, radość i pokorę.
Z książki dowiemy się, jakim był człowiekiem, że lubił sport, góry i teatr, nie bał się ciężkiej pracy i tego co o nim mówili inni za jego plecami. Autorka kilka razy podkreśla jego pokorę, prostotę, brak przywiązania do rzeczy materialnym i oddanie Bogu. Jan Paweł II był doskonałym przewodnikiem, szły za nim tłumy, młodych, dzieci, dorosłych i starszych. Bo jego chciało się słuchać. Całość książki napisana zgodnie z życiem Lolka, na wesoło i patrząc w stronę nieba.
Filip Neri, Urszula Ledóchowska i Jan Bosko. Te trzy niezwykłe postaci świętych łączyło pozytywne nastawienie do życia oraz wspaniałe podejście do dzieci i młodzieży, również tej trudnej i wymagającej. Oni miłością, szacunkiem, zrozumieniem i pokorą zdobywali serca tych młodych osób. Nie przemocą i strachem, który te dzieci dobrze znały i miały zakorzeniony w sercach.
Filip Neri urodził się we Florencji. Zjednywał sobie życzliwość wszystkich swoją wewnętrzną pogodą ducha i niezwykle przyjaznym usposobieniem. Ostatecznie osiadł w Rzymie i tam rozpoczął pracę z trudnymi dziećmi, stworzył Bractwo Świętej Trójcy pomagające pielgrzymom. Miał wielkie plany misyjne w Indiach, lecz jego powołaniem okazał się sam Rzym gdzie utworzył Kongregację Oratorium.
Był filozofem, teologiem, a przede wszystkim miał wyjątkową więź z Bogiem. Uwielbiał spotkania ze zwykłymi ludźmi, kpił z wywyższających się uczonych, zrewolucjonizował spowiedź, odwiedzał chorych w szpitalach. Odznaczał się wielką pokorą i uczył jej innych. Znakomity przykład świętego uśmiechniętego, który nie zwieszał nosa na kwintę tylko zarażał wszystkich radością życia.
Urszula Ledóchowska która urodziła się w Austrii i miała pierwotnie na imię Julka, była wiecznie uśmiechniętym i rozbrykanym nicponiem. Mocno zaskoczyła wszystkich kiedy wstąpiła do krakowskich urszulanek. Oddała się w całości pracy z młodzieżą, a ludzie zrozumieli szybko że jej charyzma, entuzjazm i odwaga to to czego trzeba aby za sobą pociągnąć młodych ludzi ku Bogu. Gdzie się nie pojawiła, wpływała na edukację oraz wiarę dzieci i młodzieży.
Była znakomitym pedagogiem, dlatego też stworzyła akademik dla spragnionych wiedzy kobiet. Następnie wyruszyła wraz z siostrami urszulankami w podróż po Europie, poprzez Rosję, Finlandię, Danię i Szwecję, ucząc, budując szkoły, kaplice i domy dla sierot. Ostatecznie i po kres swoich dni pracowała z dziećmi w Pniewach pod Poznaniem.
Święty Jan Bosko, czuł że chce pracować dla ludzi i z nimi. Długo szukał swojej drogi. Znajomych i przyjaciół próbował zabawiać na tysiąc sposobów, jednak czół że to nie jest to czego chce w życiu, że to wciąż mało i nie tak. Kiedy ostatecznie został księdzem, wiedział już że podąża właściwą ścieżką. Poświęcił się pracy z trudnymi dziećmi i młodzieżą. Podchodził do nich ze spokojem oraz miłością tylko dzięki temu przemieniał ich serca.
Autorka wierszem i z humorem prezentuje niezwykłe a jednak tak bardzo zwykłe życie świętych. Prezentuje liczne fakty i anegdoty z ich życia i trzyma się biografii oraz faktów. Jednocześnie daje wyraźnie znać czytelnikowi że nasi święci wybrali Boga i to dzięki niemu mimo trudów i licznych upadków szli przez życie z uśmiechem i odnajdywali w nim swoje miejsce i powołanie. Ilustracje są bardzo pogodne i dodają tekstom uroku i wesołości. Co ważne zwracają uwagę dzieci a to bardzo pomocne kiedy dzieci mają się skupić na przesłaniu i treści. Wszystkie książki z serii są bardzo ładnie wydane, w twardych oprawach i z kredowanymi stronami.
Piękna kolekcja godna polecenia i czytania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.