Strony

28 wrz 2020

Drewniane narzędzia od Kargulek

Zestaw drewnianych narzędzi. Marzył mi się od bardzo dawna. Różnego rodzaju sprzęty służące do manipulowania, zabawy, uczenia się praktycznych umiejętności. Dające milion możliwości i rozwiązań zabawy. Cudownie sprawdzają, się na co dzień, bez planowania i bez ustalania. Wystarczy uważnie obserwować rzeczywistość i wyłapywać chwile kiedy maluch chce nam pomagać i towarzyszyć w zwykłych, codziennych i błahych zajęciach. To właśnie ich opanowanie najbardziej ułatwia nam rodzicom życie z dzieckiem. Bo im więcej maluch umie tym jest bardziej samodzielny i nie tylko nie wymaga stałej pomocy ze strony dorosłych, ale staje się również pomagającym. 

 Najlepszym przykładem była wielka pasja mojego Kuby, który już jako półtoraroczniak z prędkością światła po każdym praniu opróżniał pralkę i zanosił mi ubrania pod suszak. To było jego zadanie, czuł się dumny, że daje radę i nie pozwalał nikomu tego robić. 

Oczywiście wciąganie dzieci w codzienność wymaga nastawienia na dużo większy bałagan i dłuższe wykonywanie danej czynności. Takie choćby robienie ciasteczek z maluchem, gdzie mąka jest wszędzie, podobnie jak ciasto, a wałkowanie trwa 15 min to zabawa na kilka godzin zamiast kwadransa. Jednak pomijając już dobrą zabawę i wspólnie spędzony czas, w wieku lat 6 zyskujemy młodego człowieka, który z wprawą cukiernika jest w stanie samodzielnie upiec pyszny deserek. 

To dążenie do samodzielności przejawia się w rzeczach najmniejszych, jak choćby dawanie dziecku swobody w jedzeniu posiłków, co na początku zawsze się kończy myciem krzesełka, stolika, podłogi dookoła i zmiany całego ubrania a nawet kąpielą dziecka. Jednak dzięki temu, już w wieku 1,5 roku mamy samodzielnie jedzącego człowieka, nie wymagającego pomocy od nikogo.

Worek narzędzi z płótna, wypełniony drewnianymi narzędziami gospodarstwa domowego. Jest cudowny. Wiele z tych sprzętów przydaje nam się w codzienności kuchennej z dzieckiem, które ma swoje własne gadżety do wykorzystania. Jednak część z nich używamy do trenowania motoryki małej.

W skład zestawu wchodzi: jajko, podstawka pod jajko, nabierak do miodu, czerpak max, łyżka krótka, grzebień, łopatka, tłuczek kula, dziadek do orzechów, wałek, łyżka z dziurką, klamerka drewniana, kostka 5 cm, szczypce proste, szczypce nożycowe, ring drewniany 85x112, ring drewniany 48x70, miska, kula 4 cm, kubek drewniany, podstawka do jajek wysoka, wałek drewniany.

Ponad 20 elementów z drewna bukowego w tym narzędzia znane głównie z Domowej Kuchni.





Szczypcami lubimy przenosić wszystko co mamy pod ręką, pomponiki, kulki, kasztany, żołędzie, makaron itd itp Wielkie nożyce drewniane, to jeszcze sprzęt z którym małe łapki sobie radzą z wielka trudnością, więc praca z nim to wielkie wyzwanie. Te sprzęty pozwalają wykształcić siłę w małych paluszkach co w późniejszych latach ogromnie przydaje się w szkole.

Podobnie jak wałkowanie ciasta, wciskanie paluszkami w ciasto różnych małych i dużych elementów, jest to świetna gimnastyka i wycisk dla małych łapek.


Kolejna umiejętnością która się bardzo przydaje w życiu jest transport rozmaitych rzeczy. Przelewanie, nalewanie, przesypywanie, nasypywanie, wysypywanie. Dzieci bardzo lubią takie zadania trenują wtedy także bardzo mocno koncentrację, skupienie na zadaniu i precyzje swoich ruchów.




Dziadek do orzechów zawsze był w naszym domu, mimo iż do orzechów używamy innego, to te wykręcane służą znakomicie do nauki obrotów ręki czyli zakręcania i odkręcania. Kolejna czynność niezbędna w codziennym życiu.



Jak my się lubimy bawić, zapraszam na seans


 WOREK NARZĘDZI - KARGULEK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.