Strony

21 lis 2014

Reaguj ! Masz prawo !!! Nie będź obojętny na przemoc wobec dzieci !!!



Obchodziliśmy wczoraj bardzo ważny dzień:
25-lecie Konwencji o Prawach Dziecka,innymi słowy Światową Konstytucją Praw Dzieci. 
Nasze społeczeństwo jest nadal nie świadome krzywdy jaką wyrządzić dzieciom może przemoc fizyczna, psychiczna i emocjonalna. Boimy się reagować, nie chcemy się wtrącać. Uważamy że to co się dzieje za ścianą to nie nasza sprawa. Jednak dzieci same nie sprostają tak trudnej sytuacji, nie obronią się, nie poradzą sobie z własną bezbronnością. Dzieci tkwiące w domu gdzie agresja jest normą nie będą krzyczały o pomoc, uznając to za zwykłą rzecz, cierpiąc po cichu. Co więcej spirala przemocy się nakręca i te dzieci kiedyś w podobny sposób będą traktowały własne potomstwo. Rodzice i opiekunowie małych ofiar przemocy czują się bezkarni, akceptowani przez społeczeństwo które milcząc daje przyzwolenie na dalsze traktowanie w ten sposób swoich małych obywateli.

Czy tak musi być?
Tak być nie może, tak być nie powinno !!!


To co pokazuje telewizja, co krzyczą nagłówki gazet, co pokazują zdjęcia na wszystkich portalach internetowych. Tragedie które dotykają dzieci żyjące nie koniecznie na drugim końcu polski. Gdyby ktoś zauważył, gdyby ktoś zareagował, gdy ktoś zgłosił może udałoby się uniknąć wielu dramatów rodzinnych, wielu zamykających oczy dziecka na wieki sytuacji, które nigdy, przenigdy nie powinny mieć miejsca. Pobite, połamane, głodzone, maltretowane fizycznie i psychicznie a nawet mordowane lub katowane na śmierć dzieci to nie film to nasza rzeczywistość.
 

Właśnie dlatego, właśnie po to aby obudzić społeczeństwo, otworzyć NAM oczy, aby pomóc niewinnym istotom które cierpią w milczeniu, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podjął inicjatywę stworzenia kampanii "Reaguj. Masz prawo!". 





Przeprowadzone na zlecenie RPD, przez TNS OBOP w 2012 roku badania pokazują, że jedna trzecia badanych uważa, iż nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuacje stosowania kar fizycznych. Najczęściej powodem braku ich reakcji jest niechęć do wtrącania się w sprawy innych (29%).
Niemal połowa respondentów (47%) nie zareagowałoby uznając zasady nietykalności rodziny lub nie czująć się "uprawnionymi" do tego. Powodem brak działania u prawie jednej czwartej badanych (23%) okazał się być strach.

Z badań wynika jednak, że społeczeństwo odczuwa wyraźną potrzebę reagowania na krzywdę dziecka. Działania te są jednak mało zdecydowane, w konsekwencji nie są w stanie uchronić dzieci przed tragedią. Spośród wszystkich badanych jedynie połowa wykazała gotowość do zgłoszenia zauważonej przemocy jakiejkolwiek instytucji zajmującej się problemem stosowania przemocy wobec dzieci.

Blogosfera parentingowa postanowiła włączyć się w Kampanię Rzecznika Praw Dziecka „Reaguj masz prawo” , dołączamy potężną ekipą, na czele której stoi Żaneta

Pospolite ruszenie blogerów odbywa się jednocześnie w dniu 20.11. na ponad 50-ciu blogach.
Właśnie tego dnia, chcemy uświadomić chociaż garstkę ludzi na to, co należy zrobić jeśli tuż obok nas, dzieje się krzywda jakiemuś dziecku. Chcemy odmienić statystyki !

Przemoc to nie tylko bicie, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne dzieci. To również zaniedbywanie, karmienie na siłę lub głodzenie, przemoc psychiczna i emocjonalna. Warto byśmy otworzyli oczy i reagowali na każdy jej przejaw.


Jednym z filarów kampanii są "skrypty reakcji", których celem jest wskazanie osobom dorosłym możliwych reakcji w sytuacjach trudnych, w których - jak wykazują badania - nie wiedzą jak się zachować.

A zatem!
Reaguj na ulicy.
Ale jak?

Po pierwsze reaguj bez agresji – inaczej możesz zaognić sytuację. Obniż zdenerwowanie zaczynając miłą rozmowę. Nie osądzaj z góry, bo ktoś przestanie słuchać. Najlepiej zaoferuj pomoc lub użyj przykładowej historii (tzw. z życia, z morałem). Daj do zrozumienia, że bicie/zaniedbanie szkodzi dziecku. Poleć książkę/daj ulotkę o wychowaniu bez przemocy. Możesz też podzielić się własnym doświadczeniem.


Reaguj na ulicy
FILM 1


Reaguj po sąsiedzku.

FILM 2
Reaguj przez instytucje.

FILM 3
Głównym celem kampanii Rzecznika Praw Dziecka – REAGUJ.MASZ PRAWO jest zmiana biernej postawy ludzi wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.
Jeśli i Ty zareagujesz, możesz uratować jedno z wielu dzieci, które doświadczają na co dzień przemocy.


Akcja blogerów została objęta honorowym patronatem Pana Marka Michalaka– Rzecznika Praw Dziecka  
Oraz patronat medialny Mama moja 

Reaguj masz prawo !!!

Naprawdę możesz pomóc !!!

7 komentarzy:

  1. Ja pracując w szkole mogłabym dużo na ten temat powiedzieć. Wnioski mam takie że reagowanie w niewłaściwy sposób może przynieść więcej złego bo dotknięty zwroceniem uwagi rodzic może odreagować na dziecku. Nie znaczy to oczywiscie ze nie mamy reagować bo mamy i to nie prawo ale i obowiązek ale do każdej sytuacji należy podejść indywidualnie i trzeba monitorować to co dzieje się po reakcji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam sie, zreszta ja nie bylabym chyba tak odwazna aby zareagowac na ulicy, mam tez wlasna rodzine a kim jest taki rodzic tego nie wiemy, do czego jest zdolny i jakie nastepstwa nasza reakcja publiczna spowoduje.
      Ja zawsze wolalam dzialac przez instytucje. Kiedy byłam w LO napatoczyłam sie na taki obrazek, 1,5 roczne dziecko (taka Alusia) siedzi w piaskownicy, a tatuś pijany tak ze leży na ławce jej chyba pilnuje. Z miejsca zadzwoniłam na policje bo cóż mogłam innego zrobić. Reakcja musiała być szybka a ja nie miałam odwagi sama sie podjac pomocy.
      Podeszlam do maluszka i bawiłam sie az policja nie nadjechala a tatuś juz wtedy śpiac o Bożym swiecie nie wiedzial :/

      Usuń
  2. Tak, zgadzam się jak najbardziej!

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.