Strony

10 maj 2018

ks. Jan Twardowski dla dzieci - najpiękniejsze publikacje


Wiara, jest dla mnie bardzo ważna, kiedy ona jest we mnie wszystko inne jest na swoim miejscu. Nawet kiedy jest źle, z NIM jest łatwiej, odnaleźć siebie, odnaleźć drugiego, znaleźć sens danej sytuacji i podnieść ciężar. Wiara w Boga, w lepszy świat, w to, że każdy z nas ma swoją misję tu na ziemi, że żyjemy po coś ale również wiara w ludzi, mimo czasów i wielu zawodów nieufna ale nadal tak silna. Nie jestem w tym trwaniu idealna, nie zawsze pamiętam, nie zawsze jest tak jak bym chciała. Czasem oddalam się niebezpiecznie, zdarza się.
Co z wiary chciałabym przekazać od siebie dzieciom? To co najpiękniejsze, ufność, siłę, potęgę, znaczenie dialogu z Bogiem, dostrzeganie go w każdym cm sześciennym naszego codziennego życia. W obecnych czasach kiedy jesteśmy zabiegani a pęd i stres przejmuje kontrolę tak ciężko o tym pamiętać, a przecież jutra może nie być...
Chcę, aby moje dzieci rozumiały wiarę i religię wewnętrznie, w sobie, duchowo, nie wkraczając na tym etapie zanadto w rytuały i "sztywne reguły". Jeżeli odnajdą GO w sobie, zrozumieją i odkryją poczują tą moc i przyjmą bezwzględnie z czysto dziecięcą otwartością i bezinteresownością tego jestem pewna, że WIARA rozgości się w ich serduszkach na długo i nie tak łatwo będzie ją stamtąd wykorzenić.
Książki Wydawnictwa Święty Wojciech, które Wam dziś chciałabym pokazać, to teksty
ks. Jana Twardowskiego zebrane i rozdzielone tak aby tworzyły spójną całość w wybranym temacie. Dzisiejsze lektury są bardzo wciągające i przybliżają dzieci oraz nas dorosłych do Boga.
Nie tego abstrakcyjnego i odległego tylko tego kochającego, chcącego dać nam to co najlepsze i to co najpiękniejsze, tego wspaniałego tatusia z nieba. Takiego Boga z back stage, takiego którego można pokochać i z którym się chce zaprzyjaźnić.
Ksiądz Twardowski napisał moc treści kierowanych ku dzieciom małym i tym tak bardzo dużym
"że aż siwym". Ja zdecydowanie czerpię z tej lektury pełnymi garściami i nie mam dość, nawet kiedy dzieci usną w połowie opowiadania, czytam dalej bo nie umiem przestać. Znajdziecie tu treści dłuższe i krótsze, lekkie jak piórko i takie które przyniosą zadumę i Was samych skłonią do wejrzenia w głąb siebie, do refleksji. Lektura jest wspaniałym podkładem do prowadzenia dalszych rozmów z dziećmi. Jeżeli chcecie pokazać maluchom wiarę w życiu, w codzienności, w rzeczach zwykłych, bliskich i takich tu i teraz musicie mieć te książki. Jeśli szukacie książek o empatii, o szacunku do otaczającego świata, o miłosierdziu - nasyconych po czubeczek każdej kartki pozytywną energią i mądrym przekazem niesamowitej osobowości jak był Ksiądz Twardowski - to nie zastanawiajcie się ani chwili.

Opowiadania wypełnione są od pierwszej do ostatniej stronicy przemyśleniami i okruszynami dobra, miłości i serdeczności. Dużo tu słów i pytań które trafiają w samo sedno i krok po kroku doprowadzają nas do prawdy a to wszystko z optymizmem i niezwykłym poczuciem humoru.
Po przeczytaniu tych publikacji bardzo mi żal, że nigdy nie mogłam wysłuchać na żywo i spotkać tak wspaniałego człowieka.

,,Rodzina to grupa najbliższych sobie ludzi, którzy się kochają, żyją pod jednym dachem, razem jedzą śniadania, obiady, kolacje.
Ktoś powiedział, że
kochać-to znaczy tylko radować się, skakać, rzucać się komuś na szyję, 
kochać-to nigdy nie płakać,
kochać-to być zawsze pobłażliwym, dobrym, łagodnym,
kochać-to nigdy się nie kłócić.
Tymczasem
można kochać i smucić się,
można kochać i płakać,
można kochać i być surowym,
można kochać i czasem się kłócić."


Ta książka to hołd miłości. Miłości nie tylko tej lekkiej i przyjemnej ale także tej trudnej, złożonej. Miłości we wszystkich jej obliczach i odcieniach. Na temat miłości napisano dziesiątki książek, tekstów, wierszy, poematów i pieśni. Na temat miłości można zadać setki, tysiące a nawet miliony pytań. 
Co to jest miłość? I dlaczego jest taka ważna, może najważniejsza? Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę? Kiedy miłość jest naprawdę, a kiedy na niby? Jak się przekonać, czy umiem kochać? Co to znaczy: kochać bliźniego, albo kochać się wzajemnie? Jak kochać Pana Boga i jak On kocha nas?
Szukając odpowiedzi, ks. Twardowski podkreślał, że najważniejsze, by we wszystkim kierować się zasadą, której uczy Ewangelia: nie oko za oko, nie ząb za ząb, lecz serce za serce.
Teksty pochodzą z lat 1915-2006, niektóre już były publikowane w innych książkach autora, ale dwadzieścia trzy teksty są nowe i pochodzą z homilii dla dzieci wygłoszonych przez ks.Jana Twardowskiego w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie w latach 1964-2001.
Mamy tu prawdziwe bogactwo literackie są dłuższe historie i króciutkie opowiastki, proza ale i wiersze a nawet rymowanki i wyliczanki.
To zbiór niezwykłych treści, pięknie wydanych i zilustrowanych. Doskonała książka na prezent dla każdego.
Serce to niezwykła skarbnica miłości, przyjaźni dobroci oraz pamięci. Mieści tak wiele uczuć i to tak rozmaitych. Każdy z nas kocha i w dodatku na wiele sposobów. Inaczej kochamy rodziców a inaczej dzieci, inaczej zwierzęta a inaczej przyjaciół, jeszcze inaczej rzeczy a zupełnie inaczej samego Boga. 
Ksiądz pokazuje nam znaczenie miłości i podpowiada jak ja okazywać. Czasem pomimo trudów, kłopotów a nawet nieszczęść. To również książka o miłości do siebie, rozumianej jako szacunek do własnej osoby. To lektura o szacunku, akceptacji, wyborach, rodzinie, małżeństwie oraz wierze. Książka wyjątkowa.











Lektura napisana i stworzona w podobny sposób jak powyższa publikacja.
Tym razem z ks. Janem Twardowskim będziemy odkrywać:
Co to jest rodzina? Czy pies też do niej należy? Czy można kochać i smucić się? Czy można kochać i być surowym? Czy można kochać i czasem się kłócić? Kim jest mamusia? Czy pochwaliłeś kiedyś swoją mamusię? Czy wiesz, że mamusia ma cudowne oczy? Pomyśl, jaki jesteś wobec swojego tatusia? Czy myślisz o nim? Czy modlisz się za niego? Czy babcia jest królową? Kiedy dom rodzinny jest miłością?
Te i wiele innych pytań, zostanie tu postawionych a odpowiedzi na nie będą tym pełniejsze, że rodzina to jeden z ulubionych tematów autora.
Książka ukazała się z okazji 120-lecia Wydawnictwa Świętego Wojciecha.
Antologia zawiera teksty pochodzące z książek księdza dla dzieci oraz pierwodruki, których źródłem są homilie dla dzieci wygłaszane w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Warszawie.
Wiersze i teksty pokazują istotę rodziny, jej znaczenie, powody dla których jest ona silną podstawą dla każdego z nas. To tu kształtuje się młody człowiek, tu się uczy wartości, tu czerpie miłość i szacunek do drugiego, tu wreszcie jest wychowywany i odkrywa co dobre a co złe. 
Każda rodzina jest inna, podobnie jak każdy z nas. A nawet każdy z nas choć taki sam i kocha tak samo to bywa rożny w różnych sytuacjach. Autor ukazuje jak ważny w rodzinie jest każdy z jej członków mamusia, tatuś, babcia, dziadek, dzieci i wszyscy inni.

Książka też dotyka trudnego tematu, śmierci bliskich. Trudnego ale takiego za razem, którego nie wolno ominąć. Bo prędzej czy później dotyczył będzie każdego a dzieci też maja prawo wiedzieć, rozumieć, pytać.Ks. Twardowski nie budząc leku opisuje to wszystko co śmierć ze sobą niesie. Samotność, tęsknotę i czekaniu na ponowne spotkanie.
Jest też cały rozdział poświęcony przeżywaniu w rodzinie różnych świąt jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, nie zapominając o najważniejszych w życiu każdego chrześcijanina sakramentach chrzcie, pierwszej komunii świętej czy ślubie.
Autor podkreśla też wagę małżeństwa i pokazuje różne modele rodziny. Bardzo potrzebna w każdej rodzinie Bogiem silnej publikacja.










Tym razem książka zabierze nas,w niezwykła podróż po całym roku, spędzimy z ks. Twardowskim 12 miesięcy, od stycznia aż po grudzień. Książka pomoże nam lepiej zrozumieć rozmaite święta, okazje i rocznice jakie obchodzimy w przeciągu roku. Pomoże nam też się na nie lepiej przygotować, zwłaszcza w wymiarze duchowym. To z kolei pozwoli nam je głębiej i pełniej przeżyć, nie skupiając się tylko powierzchownie na tym co zewnętrzne ale dochodząc do sedna i meritum każdej uroczystości. Prawda jest taka, że czasem w pędzie życia zapominamy o tym i to co najważniejsze nam przecieka między palcami. 
Cześć tekstów dobrze zapewne już znacie, lecz część jest tu publikowana po raz pierwszy.
Jednak wszystkie są pięknie poukładane i posegregowane odnosząc się do konkretnego czasu na przestrzeni roku. Teksty uczą wrażliwości i dobroci stanowiąc serdeczną i życzliwą lekcje dla każdego, małego czy dużego. Tak aby młody czy stary potrafił dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Dla przykładu przedstawię miesiąc styczeń w którym odnajdziemy takie okazje i święta jak:
1 stycznia. Nowy Rok, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Mari,
Światowy Dzień Modlitwy o Pokój
6 stycznia. Objawienie Pańskie (Trzech Króli)
Niedziela Chrztu Pańskiego
18 stycznia. Rocznica śmierci ks. Jana Twardowskiego (2006)
Tydzień powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
21 stycznia. Dzień Babci
22 stycznia. Dzień Dziadka
Ferie zimowe

Publikacja zawiera aż 120 tekstów, w tym 51 dotąd nie publikowanych. Książka zawiera Nihil Obstat i Imprimatur. Doskonały przewodnik. 












Jestem pewna że takie publikacje same siebie reklamują najlepiej, nie trzeba ich polecać ani zachęcać do ich kupowania. Ja musiałam je mieć w domu a na oku mam kolejne dwa tytuły. Książki bezcenne i jedyne w swoim rodzaju, ze względu na zawartość i wartość a przy okazji cudownie wydane i zilustrowane, czego można chcieć więcej?
Niczego, teraz tylko wystarczy siąść i czytać, czytać czytać :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.