Strony

26 lip 2018

Motoryka mała - czyli jak wykorzystać domowe sprzęty do ćwiczeń


Pisanie szlaczków, wycinanie, lepienie plasteliny, pisanie palcem po śladzie, nawlekanie koralików. Wszystko to trening motoryki dłoni. Tak zwanej motoryki małej.
Wypracowanie pewnego chwytu i prowadzenie narzędzia piśmienniczego będzie niezbędne w szkole podczas pisania. Dlatego nad mocnym chwytem i sprawnymi rączkami warto pracować. Można zakupić rozmaite pomoce ale można tez wiele z nich znaleźć w domu. Tanim kosztem urządzić dziecku trening mistrza.
Wieszanie prania (przypinanie klamerek), przewlekanie sznurówek, zapinanie guzików, przelewanie, przesypywanie. Naprawdę małe nakłady finansowe a dłonie się hartują i usprawniają.
Dziś kilka zabaw na sprawne rączki. 
1) Mydelniczka + koraliki
Do zabawy wykorzystałam zestaw mydelniczka + koraliki oraz szczypce drewniane. Wszystko to podałam Ali do zabawy na tacy. Alicja jest już starsza i dawała rady nakładać koraliki szczypcami, młodsze dzieci powinny to robić paluszkami. 




2) Transferowanie i nauka liczb
Liczb czy tez liczenia. 
Do zabawy wykorzystałam, akrylowe pompony, koraliki do prasowanek, talerz do sortowania, metalowe szczypce małe oraz tackę. Wykorzystałam też nasze drewniane krążki z cyframi ale je akurat można zastąpić byle czym ot choćby kartką z cyferką. 
Kładziemy cyferkę na miseczce albo obok, dajemy koraliki, pomponiki lub inne drobne elementy do przenoszenia i dziecku układa. Możemy też umieścić np cyferkę 4 i położyć w niektórych "jajkach" za mało lub za dużo koralików a dziecko będzie musiało dołożyć lub odjąć tyle aby wszystkie "jajka" były w tej jednej podanej wartości. Możemy też zrobią zabawę że w każdym kolejnym jajku o jeden koralik więcej lub mniej, lub o dwa czy o trzy koraliki. Możliwości jest sporo. 
Elementy można przenosić, szczypcami albo palcami.






3) Sortowanie kolorów
Zadanie podobne do tego powyżej. Zabawa polega na posortowaniu pomponików wg kolorów. Można też sortować koraliki co jest większym wyzwaniem. 




4) Układanka lewopółkulowa
To tej zabawy wykorzystałam akrylowe pomponyzaparzacz2x pojemnik na lódmiseczke szklaną. 
Zabawa polega na ułożeniu pomponów w jednym pojemniku a dziecko ma ułożyć identyczny wzór w drugim. My bawiłyśmy się z pomocą zaparzacza ale można o też robić szczypcami lub palcami. 




5) Motyl uczy symetrii
Zabawa troszke podobna do powyższej ale zasada układania inna. Nie układamy tak samo tylko na zasadzie lustrzanego odbicia. Zabawa uczy symetrii. 
Jeżeli dziecko nie rozumie symetrii, motyl jest super odniesieniem. Skrzydełka są własnie takim lustrzanym odbiciem. Pojemniki są skrzydłami, a drewniane szczypce posłużyły za ciało motyla. 




6) Układanie po śladzie
Na kartce grubym mazakiem tworzymy dowolny wzór. Spirale, fale lub napis tj imię dziecka. 
A jego zadaniem jest ułożenie na śladzie pomponików.





7) Transfer wody z pomocą pipety
Do zabawy wykorzystałam głównie zestaw: mydelniczka + pipeta 
ale przydały się też miseczka szklana do której nalałam wodę z barwnikiem oraz tacka dzięki której woda nie była wszędzie. 




Wiele przydatnych w domu i fantastycznych w treningu motoryki małej sprzętów znajdziecie w sklepie DOMOWE MONTESSORI




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.