Dlaczego... Ciekawi świata - PROMIC

by - października 19, 2021

Pytania, pytania, pytania... Znacie tą grafikę na której stoi Maryja a obok mały Jezus, który w dymku nad sobą, ma naście razy wypisane jedno słowo:" Mamo, mamo, mamo, mamo, mamo..." a opis pod spodem brzmi. Pierwszy różaniec ! :P

Tak to jedna z tych grafik, które sprawiają, że od razu mam pewność, że nikt mnie tak nie rozumie jak Ona. Mam troje dzieci, można by śmiało powiedzieć małych i mamo słyszę nie 10, nie 100 a przeszło 1000 razy każdego dnia... i nocy :P Nie powiem, że nie ma takich chwil kiedy marzy mi się cisza i święty spokój. Jednym sposobów na wyciszenie całej trójki, w czasie kiedy jest mi to już maksymalnie potrzebne, jest czytanie wieczorem. Zaczynamy jak w zegarku 20:30, choć czasem zimą już o 20:00. 

I następuje cisza, którą ja wypełniam pozytywnymi treściami. Jakie są to treści? Rozmaite, ale zawsze wartościowe. Nie wybieram książek przypadkowo. Dziś jedna z lektur ostatnich wieczorów. Bardzo polecam, bo wszyscy ile nas jest, dowiedzieliśmy się z niej wielu rzeczy o których nawet nie mieliśmy pojęcia. Z pewnością jakaś część pytań "dlaczego?" została zaspokojona,oczywiście nie miejmy złudzeń. Kiedy czytamy książkę w teorii zaspakajającą wiedze i poruszającą struny, które do tej pory nie były poruszone bądźmy pewni, że pytania wrócą w postaci dziesięciu kolejnych dlaczego? jak? po co? Coraz głębszych i bardziej wyspecjalizowanych. Tą ogromną chęć zdobywania i eksplorowania po zakamarkach wiedzy i świadomego bycia, warto wspierać, bo ustawicznie gaszona zaniknie. 

W tej bogato ilustrowanej książce znajdziecie 99 intrygujących pytań i 99 fascynujących odpowiedzi.

Dlaczego ludzie muszą spać? Dlaczego wybuchają wulkany? Dlaczego zając ma krótki ogonek? Dlaczego kochamy? Dlaczego nie widzimy Boga, jeśli On istnieje?


Niesamowicie ciekawe są już same pytania. Takie na, które chyba bym nie wpadła... tzn teraz, bo będąc dzieckiem pewnie bez problemu. Nie zawsze są tu prezentowane problemy i dociekania łatwe do objaśnienia. Jednak same tłumaczenia są bardzo przystępne. Jest to książka wydana przez wydawnictwo o duchu chrześcijańskim co świadczy o prezentowanych w niej wartościach a z drugiej strony prezentująca wszystko zgodnie z najnowszymi odkryciami, dając dzieciom już nie koniecznie malutkim, świadomość, że wiara i nauka nie stoją w sprzeczności i że idąc za Jezusem nie zostajemy w tyle za światem, tylko tak naprawdę próbujemy poznać i zrozumieć świat, który to Bóg nam dał i który to On zna i rozumie bardziej niż ktokolwiek z nas kiedykolwiek będzie w stanie. To tak ważne żeby dziecko otaczać również takimi pozycjami i lekturami, które nie kłócą się z naszym światopoglądem, a są oparte na wiedzy naukowej i najnowszych badaniach czy też zdobyczach ludzkości w rozmaitych dziedzinach. Po to żeby dziecko i otaczający go świat przepełniała wiara a nie tylko istniała gdzieś tam obok, jako taka pozostałość po przodkach, tradycja, coś co istnieje jako świat równoległy do prawdziwego życia. Bóg jest wszechobecny, Bóg czeka na nas w najbardziej błahych, brudnych, codziennych i opłakanych albo okraszonych delikatnym uśmiechem sprawach a nie jest kimś dalekim do kogo ładnie ubrani idziemy w odwiedziny od wielkiego dzwonu.
Fajna jest sama forma pytanie i odpowiedź, pod postacią krótkiego opowiadania. Sprawia, że nie czytamy dzieciom encyklopedii, choć tą pozycję można by podciągnąć śmiało pod lekturę naukową. Tym samym jest doskonałą książką do poduszki, bo doskonale się jej słucha. Odpowiedzi nie są skomplikowane ale nie są też infantylne. Wypośrodkowano je to celująco.

Pytania podzielono na 5 kategorii:
Świat przyrody 

O nas samych i o naszym życiu 

O zjawiskach niebieskich i ziemskich 

O wierze i tradycjach religijnych 

Świat naszych słów i pojęć 


Samo wydanie jest wielkosci zeszytu, zawiera liczne ilustracje po jednej do każdego pytania i jest bardzo estetycznie poukładane. Dobrze się są lekturę czyta, świetnie słucha ale też przegląda.

 Ta pozycja czytelnicza z pewnością ułatwi zrozumienie licznych zjawisk przyrodniczych, pozwoli poznać nas samych, co czasem jest najtrudniejszym zadaniem z jakim przyjdzie nam się zmierzyć w życiu, ale też porozmyślać i przepracować nad relacjami z ludźmi i samym Stwórcą. Mądra, piękna, bardzo aktualna i godna zainteresowania publikacja.

DLACZEGO...CIEKAWI ŚWIATA

 PROMIC Wydawnictwo ‹ SACROEXPO ‹ List of exhibitors ‹ PROMIC Wydawnictwo ‹  Targi Kielce

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.