FLEKSJA z przedszkolakiem

by - lipca 21, 2015



Kiedy dostałam propozycję recenzji nowej pomocy CMK - Fleksja, pomyślałam sobie to przecież nie dla nas. Fleksja, kiedy to było trzecia, może czwarta klasa SZP, język polski. Nauka sylab to już poważna sprawa ale odmiana przez przypadki, abstrakcja. Jednak w opisie produktu widniało słowa które mnie szybko właściwie nakierowały:

"Materiał językowy został dobrany według centrów zainteresowań dzieci w wieku przedszkolnym a przedstawione na obrazkach sytuacje są im bliskie i mają zachęcać do tworzenia wypowiedzi'


Jednym słowem coś stworzonego na naszą miarę, możliwości i oczekiwania, wszelkie wątpliwości mnie opuściły. Co więcej kiedy Fleksja 1 i 2 do nas dotarła, okazało się, że mój Przedszkolak całą tą Fleksję ma w małym paluszku, na dwa zestawy Fleksyjne zrobił jeden mały błąd, okazało się, że nie doceniłam mojego dziecka. Teraz nad odmianą pracujemy a raczej odmianą bawimy się z Alusią, która jest na etapie odtwarzania jak dyktafon wszystkich wypowiedzi. Doskonałe ćwiczenie dla takich maluszków z dobrze rozwiniętą mową a ze względu na wiek słabiutką odmianą słów.


Materiał jest naprawdę bardzo przyjemny, śliczne ilustracje, zachęcają do rozmowy, Wojtuś zanim odmienił słowo przez przypadki zadawał dziesiątki pobocznych pytań, zdecydowanie tematyka ilustracji bardzo trafi w gust przedszkolnych dzieci. Obrazki przekazują pozytywne relacje, są pełne ciepłych i miłych skojarzeń. Doskonałe nie tylko do ćwiczeń Fleksji ale jednocześnie do pracy nad werbalizacją wypowiedzi, budowaniem ładnych pełnych zdań i dyskutowaniem. Napisy do obrazków z kolei znakomicie wpisują się w symultaniczno - sekwencyjną metodę nauki czytania, użyto jedynie dużych liter oraz prawidłowej czcionki, co bardzo mnie cieszy bo taka nauka (mimo, że Wojtuś jeszcze nie umie odczytać podpisów) nie idzie w las. Choćby to, że narzędnik i miejscownik ze względu na literkę O i Z przez wyrazem już potrafi rozpoznać już nas bardzo cieszy.

FLEKSJA wyszła w dwóch egzemplarzach



Obie pomoce są przeznaczone do badania poziomu opanowania prawidłowej odmiany rzeczowników przez przypadki i ćwiczeń utrwalających użycie form fleksyjnych. Język polski, należ do grupy języków fleksyjnych, wymaga od uczącego się (nie tylko obcokrajowca ale również każdego małego Polaka) przyswojenia nie tylko nowych słów, ale przede wszystkim znajomości reguł ich łączenia. Dlatego pomoc ta doskonale się sprawdza u dzieci uczących się języka Polskiego jako drugiego języka oraz u dzieci i osób z zaburzeniami komunikacji i trudnościami w budowaniu prawidłowego systemu językowego.





  to 40 obrazków  podzielonych na 8 serii. mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik. Rzeczowniki są dobrane tak alby ćwiczyły zarówno odmianę rodzaju męskiego jak i żeńskiego.

WOJTUŚ ODMIENIA  (film)
WOJTUŚ ĆWICZY MIEJSCOWNIK (film)













36 obrazków podzielonych na 8 serii. 8 rzeczowników każdy w odmianie przez przypadki: mianownik, dopełniacz, biernik, narzędnik, miejscownik a także w przypadku dwóch rzeczowników (lalka i miś) również w celowniku. Dobór obrazków umożliwia ćwiczenie rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego. Występują również dwa rzeczowniki w liczbie mnogiej.








FLEKSJA POSTACIE / FLEKSJA POKARMY, NAPOJE, PRZEDMIOTY
jak zwykle polecamy bo naprawdę warto :)








Moi drodzy i najdrożsi :)
Centrum Metody Krakowskiej stworzyło Fundację Rycerzy JEDI aby pomagać, tym którzy tej pomocy potrzebują, którym terapia wiele daje, którzy robią z dnia na dzień, dzięki zaangażowaniu rodziców i bliskich ogromne postępy, a których zwyczajnie nie stać na kontynuowanie terapii:
Fundacja ma na celu między innymi:
1. Niesienie pomocy osobom dotkniętym poważnymi, trudno uleczalnymi schorzeniami.
2. Finansowanie nauki dla dzieci ze schorzeniami takimi jak: autyzm, zespół Downa, zespół Aspergera, afazja dziecięca, alalia.
3. Finansowanie badań, specjalistycznych wizyt lekarskich dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.
4. Finansowanie badań naukowych mających na celu pogłębianie wiedzy na temat schorzeń: autyzm, Zespół Downa, Zespół Aspergera, Alalia, afazja dziecięca, zaburzenia rozwojowe.
5. Działania profilaktyczne w dziedzinie logopedii, psychologii, pedagogiki i wczesnej interwencji terapeutycznej.
Jeżeli chcielibyście pomóc maluchom których niestety jest coraz więcej oto konto Fundacji:
39 1140 2004 0000 3202 7574 1172 to nr konta Fundacji Rycerzy JEDI
Bieżące informacje znajdziecie na fun page Fundacji Rycerzy JEDI

A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.