O ptakach - Andrzej Kruszewicz

by - czerwca 20, 2017


Nasz ogród jest pełen ptaków, życie na wsi ma bezdyskusyjne uroki i śpiew ptaków jest jednym z nich. 
Ćwierkająca pobudka o świcie, nocne pohukiwania sowy, ptasie trele w ciągu całego dnia, to coś czego brakuje mi w mieście. Dzieciaki obserwują swoich skrzydlatych braci od najmłodszych lat.
W zasadzie zaczynając od nasłuchiwania. Śledzą ich zachowania, podziwiają wokalne popisy. Dlatego kolejną książka w naszej biblioteczce musiała być ta O ptakach !

Ale nie byle jaka, bo autorstwa naszego ulubionego autora przyrodniczego Andrzeja Kruszewicza, który o ptakach polskich (i nie tylko) wie wszystko. Jego wiedza zaskakuje i wciąga w lekturę.
A piękne zdjęcia i kadry uatrakcyjniają ją dodatkowo. Innymi słowy mamy u siebie kolejną bardzo udaną książkę przyrodniczą.

Ta publikacja to nie tylko charakterystyka poszczególnych Polskich gatunków pierzastych zwierzaków. Choć oczywiście takowa także się znajduje ale nasza opowieść zaczyna się od samego rodzaju zwierzęcia jakim jest ptak. Poznamy rozmaite ptasie sekrety, możliwości, zdolności i umiejętności. 
Dowiemy się jak są zbudowane, co jedzą, jak i kiedy je dokarmiać oraz jak pomóc ptakom które potrzebują pomocy i gdzie się zgłosić aby tej pomocy im najwłaściwiej udzielić. 


Po dość obszernym ogólnym wstępie przechodzimy do trzech działów: 
  • na podwórku i za miastem, 
  • w polu i w lesie 
  • nad wodą i na łące
Polskie ptaki, tzn najznamienitsi ich przedstawiciele zostały podzielone na środowisko w jakim najczęściej występują. 
Co zachwyca w tej książce to to co w pozostałych lekturach z tej serii, doskonała równowaga tekstu do obrazu. Prosty a z a razem bardzo ciekawy język. Czytelny i przejrzysty układ.
Informacje, fakty, ciekawostki dobrane tak aby wciągnąć w opowieść tak małego jak i dużego czytelnika. Wisienką na torcie zaś są anegdotki i historie z życia wzięte o przedstawicielach poszczególnych gatunków. 
Co wspaniałe i niezmiernie istotne to fakt, iż  Pan Kruszewicz posiada niezwykłą zdolność zarażania swoją pasją. Po przeczytaniu tej lektury nasze obserwacje stały się bardziej wnikliwe a i rozpoznawanie skrzydlatych przyjaciół znacznie prostsze. Lektura z pasją, humorem i magnetyzmem. Polecamy wszystkim wielbicielom ptaków i przyrody jako takiej. 

Książka dla całej rodziny
Wydawnictwo: MULTICO
Liczba stron: 120
Oprawa: Twarda


A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.