KOMIKSY Historyczne od wydawnictwa AA

by - stycznia 01, 2024


Patriotyzm, co to słowo dziś dla Ciebie oznacza? Czy jest dla Ciebie pustym frazesem czy czymś tak istotnym jak wiara w jedynego Boga, rodzina, miłość. Co to znaczy być Patriotą? Czy w naszych czasach jest to nadal temat ważny, aktualny, potrzebny? Te pytania pozostawię bez odpowiedzi, bo uważam, że powinien je rozstrzygnąć, każdy zgodnie z własnym sumieniem, w pełnej szczerości sam ze sobą. Jednak wpis ten kieruję do osób, które tak jak ja kochają Polskę, kochają być Polakami i chcą swoje dzieci nauczyć, świadomego bycia obywatelem nie świata, nie europy a naszej Ojczyzny. 
Jak zakorzenić nasze dzieci żyjące w dobie, tak daleko posuniętego globalizmu w Polskiej ziemi, na tyle żeby ją kochały całym sercem i w wolności, były w stanie walczyć o jej dobro i mądrze podejmować decyzje życiowe jako człowiek oraz jako obywatel. Pragnących dobra nie tylko dla siebie, ale też dla ludzi żyjących wokół.
Zaczyna się od codziennych, drobnych spraw: kasowania biletu w autobusie, przytrzymania drzwi osobie z niepełnosprawnością, unikania wulgaryzmów, dbania o czystość na swojej ulicy, a nawet uśmiechu do sąsiada.
To właśnie te zwykłe, codzienne zachowania wynikają z podstawowych zasad współczesnego patrioty: uczciwości, uważności na drugiego człowieka i jego potrzeby, szacunku do języka i kraju, w którym żyjemy.

W budowaniu postawy współczesnego patrioty istotna jest ciekawość historii swojego narodu i wynikającej z niej kultury. Historię należy przede wszystkim poznać i zrozumieć. Warto rozważać słuszność decyzji czy wyborów podejmowanych przez naszych przodków i przynajmniej pomyśleć, czy łatwo byłoby nam podjąć podobne?

Spojrzenie na historię własnymi oczami pozwala kształtować umiejętność krytycznego myślenia i argumentowania. Pokazuje też, że przeszłość prawie nigdy nie jest czarno-biała, ma raczej wiele odcieni. Warto więc poświęcić czas na inne niż tradycyjne uczenie się historii. I tu dziś chciałam Wam pokazać coś co zachwyciło mojego wielbiciela historii, poszerzyło jego horyzonty, wzbogaciło go o wiedzę ale też dało całościowy ogląd na przeszłość naszego Narodu. 

Posiadanie własnego, wynikającego z refleksji zdania jest przecież ważnym elementem budowania tożsamości i zdaje się bardziej istotne od gromadzenia masy dat i faktów bez umiejętności umieszczenia ich w szerszym kontekście. Te komiksy są niesamowitą podróżą po tym co było i dzięki czemu możemy być w tym miejscu w którym jesteśmy. Historia Polski, to historia każdego z nas.


HISTORIA POLSKI W KOMIKSIE - tu właśnie zaczęła się przygoda mojego najstarszego dziecka z komiksami historycznymi wydawnictwa AA. To iż była czytana z ogromnym zapałem, wypiekami na twarzy i zapartym tchem - jest najznakomitszą recenzją samą w sobie. Piękne wydanie wszystkich zresztą trzech pokazywanych tytułów, które można nabyć w pakiecie, jeżeli chcecie uszczęśliwić jakiegoś fana tego typu publikacji, lub macie ochotę zaszczepić czy rozbudzić miłość do historii w jakimś młodym człowieku. Przyznam szczerze, że komiksy są tak wysokiej jakości, zarówno jeżeli chodzi o treść jak i obraz, że dorośli też u nas często po nie sięgają i przepadają, nawet ci którzy nie przepadają za komiksami jako takimi. Niezwykłe jest to że czytamy te książki jak niezwykła powieść a tym czasem to nie bajka ani baśń a fakty które sprawiły że Polska istnieje. 
Naszą przygodę z historią rozpoczynamy od znajomości z Dziejkiem Historiuszem, który to każdego dnia rozmyśla o dawnych wiekach, bitwach i czasach tarczy, miecza oraz honoru. Na swojej drodze spotyka on Orła, który daje naszemu bohaterowi pióro które posłuży mu do spisania niezwykłej wędrówki jaką razem przebędą. Zachwyca niesamowita lekkość, prostota słowa, a jednocześnie duża dawka wiedzy i humoru!
Te publikacje są niezwykłe, zresztą rzućcie tylko okiem na te ilustracje, one są tak piękne, tak mocne, tak silne polskością, że aż serducho rośnie. Strona za strona przebijamy się przez trudny i sukcesy naszych przodków, bohaterów, którzy wiedzieli za co walczą i napełniamy się tą ich wielkością, czujemy też za razem ciężar odpowiedzialności jaki na nas spada. Mimo, że do tej pory czasy wydawały się wkładać patriotyzm i tą jego moc i zacięcie do szuflady, wydaje mi się, że ten duch Polskości w najbliższych latach może być nam ogromnie potrzebny. Co dla mnie ważne jako dla osoby wierzącej i wiary uczącej dzieci, patriotyzm, wiedza historyczna i Bóg to te obszary które idą ramię w ramię. BOG-HONOR-OJCZYZNA. bez fanatyzmu z miłością i odpowiedzialnością to właśnie to co na kartach tej publikacji wydać tak wyraźnie. 


KONFEDERACJA BARSKA W KOMIKSIE  - 29 lutego 1768 roku w małym miasteczku Bar na Podolu zawiązała się konfederacja w obronie wiary i wolności katolickiej. Na jej czele stanęli Michał Krasiński i Józef Pułaski. Jednym z celów konfederacji barskiej była detronizacja Stanisława Augusta Poniatowskiego i przywrócenie dziedziczności tronu, który chciano oddać w ręce dynastii saskiej, występowano tym samym przeciwko protektoratowi Rosji.

Konfederacja szybko rozprzestrzeniała się na ziemiach Rzeczypospolitej. Walki poza Podolem prowadzono także w Małopolsce, Wielkopolsce i na Litwie. Choć wielu dowódców, jak Kazimierz Pułaski, Józef Zaremba czy Michał Walewski, zasłynęło z zaciętych walk z Rosjanami, nie udało się doprowadzić do większych zwycięstw, które ostatecznie zakończyłyby konflikt. Po kilku latach ciężkich zmagań walki stopniowo wygasały, a do kraju zniszczonego wojną i pogrążonego w chaosie wkroczyły wojska państw ościennych, które 5 sierpnia 1772 roku podpisały traktat rozbiorowy.
POCZET WŁADCÓW POLSKICH W KOMIKSIE -  Książki szkolne no cóż tu dużo mówić nie mają w sobie nic porywającego i wciągającego. Szczerze przyznaje , że to wielka szkoda, bo jak widać po tym komiksie, historia ma wiele do zaoferowania i można ją czytać z wielkimi oczami, zapartym tchem i szybko bijącym sercem, nutką nostalgii, ściśniętym gardłem albo przy ustach które same się śmieją. Jest to forma nie tylko bardziej przystępna i co tu wiele mówić przyjemniejsza w odbiorze, ale też taka którą łatwiej zapamiętać na dłużej bo wciąga i fascynuje a przy tym ilość obrazu jest tak duża że odbiór jest multizmysłowy i łatwiej przyswajalny. Komentarze i dialogi, pisane językiem zrozumiałym dla młodzieży, pełne są odniesień do współczesności. Anegdota, humor, żywa i potoczysta narracja książki będą najlepszą zachętą dla tych, którzy nie przepadają za historią w szkolnym, podręcznikowym wydaniu. Młody czytelnik zapoznając się z dziejami polskich władców, oprócz podstawowych informacji o królach i królowych, dowiaduje się o zwyczajach, strojach i rekwizytach z dawnych epok. W ten oryginalny i unikalny sposób poznaje historię Polski.

Poczet władców polskich w komiksie to sprawne i przemyślane połączenie słowa i obrazu, dobranych tak, by trafić do młodego pokolenia.

Głowy koronowane i głowy rozpalone marzeniami o koronie. Rycerze, gracze, święci i obżartuchy. Ludzie niezłomni. I marionetki pilnujące jedynie własnego dobra. Cała paleta ludzkich charakterów. Polscy władcy… I królestwo. Które wznosiło się na wyżyny. Upadało i znów sięgało szczytów. By ostatecznie na długie lata zostać wymazane z mapy europy. Lecz przecież nie z pamięci i serc tych. Którzy nie przestali marzyć o ojczyźnie silnej i sprawiedliwej.A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.