Kopciuszek - Drogocenne baśnie

by - stycznia 18, 2016



Dziś zapraszamy Was na podróż do krainy baśni, baśni romantycznej, baśni którą zna każdy. Jest to klasyka i jestem przekonana, że historię osieroconej przez mamę dziewczynki, pracowitej jak nikt inny o złotym sercu, która musiała znosić wszelkie zachcianki złej macochy i krnąbrnych sióstr nikomu opowiadać nie muszę. O zagubionym pantofelku i wybijającej północy też chyba słyszał już każdy kilkulatek. 





W tej baśni odkąd pamiętam najbardziej niepojętą postacią, już jako dla małej dziewczynki był ojciec Kopciuszka, który nie robił absolutnie nic aby nie dopuścić do takiego obrotu spraw jaki miał miejsce. 
Za to jak każda mała dziewczynka najmilej wspominam, księcia który poszukuje zaginionej ukochanej i wspaniałe iście baśniowe romantyczne i wzniosłe zakończenie. 

I choć fabuła toczy się przeróżnie a wersji Kopciuszka jest około 700, to i tak główne założenia są niezmienne.Najbardziej znane są opracowania literackie stworzone przez braci Grimm (wersja bardziej brutalna) i przez Charlesa Perraulta (wersja idealna dla dzieci) i z tą właśnie wersją porównałabym książkę dziś opisywaną. Znakomite tłumaczenie Ewy Ziembińskiej, pięknie oddaje sedno treści a jednocześnie bardzo delikatnie porusza trudne i ciężkie tematy. Bo w tej baśni istotą jest to, że dobro zawsze zwycięża, a ciężka praca, skromność i cierpliwość popłacają. To również opowieść o tym, że los bywa okrutny ale i przewrotny, ten kto teraz jest na górze może w mgnieniu oka znaleźć się na dnie, więc warto myśleć o tym jakim się jest człowiekiem bez względu na status.





 






Piękna klasyczna baśń, lecz co ją wyróżnia spośród plejady innych wydań, otóż magiczne ilustracje  Valerii Docampo. Niezwykła kreska, poezja ilustracji, baśniowy klimat, suknie tak zjawiskowe, że ciężko sobie wyobrazić bardziej książęce i pełne fantazji obrazy. Co więcej na końcu książki ilustratorka pozwala nam wkroczyć w progi własnego warsztatu twórczego, pokazując w trzech krokach jak powstawały niektóre z tych  pełnych wdzięku i czaru obrazów. Szkice do tych arcydzieł powstały przy użyciu atramentu i z ich pierwotnego zarysu ciężko dopatrywać, to co pojawi się już w wersji czarno białej. Powiedziałabym, że magia dzieje się już na tym poziomie.
Ilustracje pojawiają się na każdej stronicy i wypełniają ją tworząc również tło. Zjawiskowe, ciepłe, klimatyczne to wszystko pięknie się komponuje a dziecko nie ma najmniejszych problemów z koncentracją na lekturze. Ilustracje przyciągają i intrygują.  Dopracowane w najdrobniejszym szczególe do ostatniej kropeczki, gwiazdeczki, diamencika. 











 Kopciuszek. Drogocenne baśnie
ilość stron: 48, 
Wydawnictwo: Olesiejuk, 2015
Tekst: na motywach baśni - Valentina Deiana, Mattia Fontana
Ilustracje: Valeria Docampo
Przekład: Ewa Ziembińska
Oprawa: twarda z gąbką
Format: 285x305 mm

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Ostatnio też zaopatrzyliśmy się w piękne książki w Biedronce. W fantastycznym wydaniu :)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.