Baśnie których nie czytano dziewczynkom...

by - grudnia 05, 2019


Baśnie, czy je czytamy? Rzadko. 
W zasadzie nie wiem czemu, nie ma ku temu jakiegoś specjalnego powodu. 
Baśnie jednak są u nas głównie słuchane. Mamy płyty z baśniami i uwielbiamy je włączać czy to w aucie czy w ciągu dnia. Nie mam zbyt wiele czasu na czytanie dzieciom książek, są to u nas głównie wieczory. Tymczasem książki pojawiają się wciąż nowe i nowe. Dlatego co może być odsłuchane, nie jest czytane. Ta zasadza obowiązuje już dawno, bo podwaja ilość poznanych lektur.
Jednak w nasze ręce wpadły Baśnie których na naszych płytach nie ma, baśnie nie tak popularne, baśnie niecodzienne i nietuzinkowe, baśnie z rozmaitych zakątków świata. Książka Baśnie, których nie czytano dziewczynkom to zbiór 15 utworów ludowych. Sama jako dziecko miałam dwie ukochane lektury opisujące historie opowiadane dzieciom w różnych zakątkach naszego globu a były to "Baśnie, z czterech stron świata" oraz "Bajki. Opowieści czterech wiatrów. " Kiedy przeczytam opis prezentowanej książki, wspomnienia ruszyły i od razu zapragnęłam, mieć tą publikację w domu. 
W tej grubaśnej lekturze jaką dziś Wam chciałam pokazać, znaleźć można baśnie wywodzące się między innymi z tradycji hiszpańskiej, rosyjskiej, niemieckiej, francuskiej, brytyjskiej, ormiańskiej, pendżabskiej, chińskiej, arabskiej i południowoafrykańskiej. Każda Baśń jest z innego zakątka ziemi, każda stworzona w innym otoczeniu, innej kulturze, przez innego pisarza. Jednak jest pewna nić która wszystkie te opowieści łączy i spaja pod jednym tytułem. W tej książce głównym bohaterem nie są mężczyźni, to jest bowiem opowieść o kobietach i dziewczynkach. Kobiety te podobnie jak same baśnie są tu bardzo różne, młode stare, wykształcone albo nie, biedne czy też bogate... każda inna jednak wszystkie one pokazują czytelnikowi że są niezwykłe w swej zwykłości. Książka ukazuje nam ich mądrość, siłę, spryt, odwagę, poświęcenie ale także piękno, delikatność, umiejętność osiągania celu bez przemocy, drwiąc ze złych charakterów opisywanych w innych baśniach. To książka nie tylko dla płci pięknej, to książka dla każdego. 

Uderzające w tych historiach jest to, że ich feministyczny wydźwięk jest obecnie bardzo aktualny. Choć same Baśnie powstały dziesiątki lat temu, a może jeszcze wcześniej. W jednej z baśni, pochodzącej z XIV wieku pada pytanie: Czego tak naprawdę pragną kobiety? Pada też odpowiedź: Kobiety pragną wolności, by móc o sobie decydować.

Bildergebnis für DWUKROPEK LOGO

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.