Matematyka Plus

by - kwietnia 09, 2017


Nowa Era to jedno z ciekawszych wydawnictw edukacyjnych dla dzieci.  
Zachwyciła nas seria "Zabawa z..."  zarówno ta z czytaniem jak i z matematyką. 
Dlatego postanowiłam sprawdzić czy inna pozycja jest równie godna uwagi. 
Okazuje się, że kto szuka nie błądzi a seria Matematyka plus tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto wybierać to wydawnictwo. Seria Matematyka plus to mimo matematycznej myśli nie jest typowy zeszyt do matematyki. Stąd prawdopodobnie nazwa plus. To zeszyty które nie tyle uczą rachować co myśleć matematycznie, logicznie i wyciągać wnioski. Uczą analizować spostrzegać relacje, zależności.
Takie podejście bardzo uatrakcyjnia zabawy z matematyką, pozwalaja odkryć matematykę od nowej ciekawszej strony. Mamy tu odskocznię od standardowych zadań, która czasem bywa potrzebna aby bawić się tym przedmiotem szkolnym, tak bardzo wszechobecnym w naszym życiu. 
W zeszytach mamy swobodne zabawy matematyką co u Wojtka wywołało nie mały zachwyt. 
Seria składa się z trzech części podzielonych według klas 1,2,3. Ja na dobry początek postanowiłam odkryć dwa pierwsze numery, bo gdzie tam nam do poziomu 3 klasy. Bardzo lubię sprawdzać pozycje różnych wydawnictw i zapisywać sobie te najciekawsze tytuły. Kiedy Ala będzie starsza nie będą już musiała iść metodą prób i błędów, postawie na pewniki. A ten tu to jeden z nich.Pierwsza klasa, to nie trudny przez co dla Wojtka bardzo zachęcający poziom. 
To przy okazji jedyna książka która do tej pory wpadła w nasze ręce, gdzie tak naprawdę kolejność wykonywanych zadań nie ma znaczenia. Ponieważ tu głównie liczy się logika to poziom trudności jest troszkę bardziej zależny od konkretnego dziecka, jego predyspozycji, wiedzy, przerobionych do tej pory zadań, a może nawet danego dnia, czasem coś co wydaje się trudne może wcale takim się nie okazać za dni kilka. Książka jest podzielona na 5 działów:
- pojęcie liczby naturalnej
- orientacja w przestrzeni
- działania na liczbach
- geometria
- matematyka w życiu codziennym

Jak na dobrą książkę przystało, bardzo ładna szata graficzna, przejrzystość układu stron, proste i jasne polecenia. Jest ciekawie, inaczej i kolorowo - zdecydowany numer 1 Wojtka odkąd książka jest u nas w domu. I pierwsza przy której nie muszę siedzieć obok, bo polecenia czyta i rozumie sam.Część druga jak na 2 klasę przystało wymaga od dziecka większych umiejętności, część rozdziałów się powtarza ale na pewno jest trudniej, choć nadal równie ciekawie. Są więc takie działy jak związki i zależności w świecie liczb, działania na liczbach, geometria oraz matematyka w życiu codziennym.
Nawet obliczenia które dziecko wykonuje jeśli się pojawią, prowadzić je maja do przemyśleń, sprytu, kombinatoryki, jak sobie ułatwić życie, jak liczyć sprawniej i łatwiej. Maja mu to pozwolić wysuwać wnioski.


Jeżeli więc macie w domu małego bystrzaka który uwielbia matematykę i zadania szkolne to dla niego mało lub tej matematycznej ciekawości i dociekliwości chcecie go nauczyć nie ma lepszej książki. 
Rozwijanie posiadanych umiejętności, nabywanie nowych, lawirowanie w matematycznym świecie który nas otacza. To pierwsza taka książka na rynku i cieszę się, że udało nam się ją odkryć.
Umiejętność logicznego, matematycznego myślenia pomaga lepiej uzasadniać własne zdanie i pokonywać nieprzewidziane trudności, a także wspiera twórczy rozwój w innych dziedzinach.

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Naprawdę dobry zestaw, ale osobiście to dodatkowo wykupiłem synowi ćwiczenia na stronie internetowej. Sprawdzają się bardzo dobrze, wykonuje je dość regularnie, bo jest to ważne, ale nic na siłę żeby nie zniechęcić go.

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.