Zatrzymaj się

by - lutego 12, 2019Odkąd urodził się Kuba, mało czasu znajduję na lekturę dorosłych książek. Ciężko znaleźć czas na cokolwiek poza tym co konieczne. Ciężko znaleźć czas dla siebie. A może nie tyle czas, bo ten byłby już po 20:00, co siłę. Bo tak się składa, że odkąd się urodził Kuba, chodzę spać z kurami.
I jeżeli mam być szczera, to bardzo lubię to zabieganie, ten niedoczas. Choć zdarza mi się marudzić i narzekać, to tak naprawdę dopiero w takiej gmatwaninie codziennej czuję, że żyję. Lubię wyzwania. Jedyne czego mi brakuje to czasu sam na sam z dobrą książką dla dorosłych. Zupełnym przypadkiem (choć w przypadki nie wierzę), wpadła mi w ręce publikacja szyta na miarę. Dla mnie...dla każdego człowieka. Jej tytuł to "Zatrzymaj się...". 
Zatrzymaj się i... zajrzyj wgłąb siebie, przemyśl pewne kwestie, przeanalizuj, wejdź w konwersacje ze swoim ja i najpewniej zmień siebie oraz swoje życie na lepsze. Nie dzięki magicznym sztuczkom, a dzięki temu, że zwolnisz, popatrzysz na siebie i swoje życie z boku. Być może tkwi w nim cierń który uwiera choć o tym nie wiesz, być może warto się zatrzymać, zdjąć buty, wyrzucić uwierające kamyczki, choć nie widoczne gołym okiem. Co więcej może nie warto tych butów wkładać tak od razu, a lepiej pobiegać po trawie boso :)

Autorka jest psychologiem. Psycholog to ktoś kogo głównym zadaniem jest słuchanie innych i pomoc w analizie tego co dzieje się z ich wnętrzem. To taki lekarz duszy. Słuchanie ludzi i pomaganie im nie jest rzeczą prostą, z pewnością dużo daje praktyka ale tak bardzo istotne jest by nie wpaść w takim zawodzie w rutynę. Bo nie ma dwóch takich samych osób, takich samych problemów, takich samych zmartwień. Każdy z nas jest jak wielkie puzzle, które układają się kawałek po kawałku od naszych narodzin. Wszystko ma znaczenie, wszystko ma wpływ na to co się z nami dzieje, kim jesteśmy, co robimy i dlaczego tak jest. 
W książce zawarte zostały liczne refleksje i przemyślenia autorki. Jenak nie jest to lektura do czytania strona po stronie, na szybko, ciurkiem. To książka podzielona na krótkie działy przepleciona stronami na których to Ty, czy ja mamy spisać to co nam w duszy gra. To doskonały pomysł na prezent, a lektura uzupełniona może się stać niezwykłą pamiątką, pamiętnikiem obdarowanej osoby. 
Publikacja porusza sprawy bliskie każdemu człowiekowi, elementy naszej codzienności. Są to kwestie nieraz tak oczywiste, że przechodzimy obojętnie koło nich. Nie zwracamy na nie uwagi, pomijamy je i gonimy za "czymś"... zamiast być tu i teraz. 

Radość, miłość, zazdrość, samotność, lęk, zagubienie, wyścig z czasem i wiele innych. Autorka odkrywa je na nowo. Porządkuję je i nazywa po imieniu. Są to jej myśli, przemyślenia, krótkie refleksje, dodatkowo wsparte doświadczeniem zawodowym. 

 Czasami bawię, czasem prowokuję, lub przywołuję bolesne wspomnienia. Wszystko po to, by poruszyć twoja wyobraźnię i emocje. By zatrzymać cię, wyciszyć... By dać ci czas na refleksję nad swoim życiem, postępowaniem i decyzjami,
By stanąć w prawdzie z samym sobą. By usłyszeć swój dawno niesłyszany głos.
Sylwia Krajewska, autorka

Ponad wszystko książka jest pięknie wydana, zawiera bardzo trafne obrazy, doskonale nawiązujące do poruszanych treści. To niezwykła publikacja , bo wchodzi w interakcje z posiadaczem. Jest to książka dla tylko jednej osoby, dlatego staje się bardzo osobistą wręcz intymną lekturą. 


Nie jest to publikacja prosta, ale warta poświęcenia i zdecydowanie porusza serce. Oczywiście jeżeli tylko jej na to pozwolimy. Jednak bycie szczerym ze sobą samym, nie jest chyba aż tak trudne jak otwarcie się przed kimkolwiek innym. Książka wymaga ciszy, wymaga skupienia, wymaga uwagi. Nie każde pytanie musi uzyskać natychmiastową odwiedź, czasem warto je odłożyć na jakiś czas i wrócić do niego w innym momencie. Nie można jej wertować w biegu, to książka która daje wytchnienie i ulgę. Skłania do zatrzymania się...A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.