Sylabowe kotki

by - marca 13, 2017


Kolejna bardzo trafiona u nas zabawa. Niestety nie mogę podzielić się szablonem, ponieważ całość zrobiłam dosłownie odręcznie. Karteczki były na tyle cienkie, że mogłam wycinać po 5 na raz więc stwierdziłam, że nie będę bawić się w wycinanie po śladzie, każdego elementu z osobna. 
Z żółtych kartek wycięłam kotki (na wzór Hello Kitty) z różowych (a jakże) kokardki. 
Kotkom dorysowałam oczka, noski, wąsiki i usteczka.  Na kokardkach wypisałam utrwalane przez nas sylabki. Można sylabki wpisać przed laminowaniem albo po. Po jest dużo bardziej uniwersalnie gdyż, kiedy dziecko opanuje daną grupę sylab można zmazywać literki i wpisywać nowe, bez do-produkowywania kokardek. Cały zestaw zalaminowałam i wycięłam ponownie. 

Kolejnym etapem było doklejenie na uszach kotków i na odwrocie kokardek rzepów, dzięki którym Alausia mogła ozdabiać kociaki do woli, ze mną czy beze mnie.


Kotków mamy 9, kokardek więcej niż potrzeba, gdyż zawierają one u nas całe 4 pierwsze paradygmaty czyli literki M,P,B,L. Nasze literki są wypisane przed laminowaniem. Z tej prostej przyczyny, że Ala długo jedną zabawą się nie cieszyła, koncentracja spadała i trzeba było wymyślić coś nowego. Dlatego nawet nie myślałam o zmazywaniu i wypisywaniu nowych sylab. Kotki rozmieściłam po całym domu, w rozmaitych miejscach. Zadaniem Alusi było przyczepianie kociakom kokardek i tym samym odczytywanie ich imion. Na przykład kotek na zdjęciu powyżej ma na imię BALA a ten poniżej PELE.
Kokardki u nas były losowane. Początkowo zmieniałyśmy kociakom imiona po 3-4 razy tak strasznie Ale to cieszyło. Zabawa znakomicie spełniła swoją rolę. Z czasem oczywiście zachwyt minął, ale ilość powtórek z kociakami i tak zrobiła dużo dobrego. Co ważne jeżeli dziecko już mniej więcej nazywa sylabki, może losować imiona i odczytywać je. Jeśli natomiast dopiero poznajecie jakiś paradygmat kotki mogę mieć imiona tylko z literką P na przykład. Możecie też bawić się jeszcze inaczej dajecie dziecku dwie sylabki i pytacie np. Gdzie pisze PO ?
Jeżeli dobrze wskaże sylabę może ją przypiąć.

Przygotowałam proste szablony dla Was, gdybyście chcieli na szybko wykonać kotki.
Jeżeli mają być kolorowe wystarczy wydrukować je na kolorowych kartkach.
KOTEK
KOKARDKI

A co na dziś dla Was przygotowały pozostałe blogowe mamy:

A może spodoba Ci się także

4 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.