Metoda Krakowska - Analogie Sylabowe

by - kwietnia 27, 2015


W cyklu pomoce edukacyjne Centrum Metody Krakowskiej nie mogłoby zabraknąć
Były już analogie obrazkowe które doskonale sprawdziły się jako wstęp do tych które przedstawię Wam dziś. Dzięki analogiom obrazkowym wytłumaczenie Wojtusiowi samej zasady działania analogii sylabowych nie było już problemem, choć na razie tylko kilka pierwszych kart jest dostosowanych do poziomu Wojtusiowej wiedzy. Analogie to znakomity dodatek towarzyszący dziecku podczas całego procesu nauki czytania. Od samych początków kiedy wiedza młodego człowieka opiera się jedynie na sylabach (co w zasadzie ma miejsce u nas) jak i później podczas wkraczania na kolejne poziomy wtajemniczenia rozpoczynając od samogłosek i kolejno wkraczając w świat sylab otwartych, następnie zamkniętych aż do dwuznaków i zmiękczeń. Bardzo ważna uwaga jest taka, że poszczególne analogie sylabowe mogą być wykorzystywane do pracy z dzieckiem dopiero wtedy, gdy dziecko wkroczy na dany etap wiedzy.
Zestaw zawiera:
- 54 karty z zadaniami
- 54 zestawy odpowiedzi (po 5 kartoników każdy)
Jest to pomoc pokaźnych rozmiarów, a dla ułatwienia, pudełko zostało podzielone na 6 części w których pakiety odpowiedzi są poukładane numerycznie  a to ogromnie ułatwia pracę z kartami. Dodatkowo bardzo podoba mi się jakość kartoników które są grube i nie łatwo je naruszyć.
Białe litery na czarnym tle przyciągają uwagę dziecka i ułatwiają mu koncentrację na literach. 
Natomiast podczas pracy z dzieckiem należy zwrócić uwagę na odszyfrowywanie pomocy od lewej do prawej i z góry na dół, czyli w kierunku w jakim czytamy i piszemy.
Cały czas nad tym pracuję, bo z jakiegoś powodu Wojtuś uwielbia robić wszystko co związanie z litrami od tyłu i od dołu :P
Przykładowy zestaw 


Stopniowanie trudności
karty 1, 10, 20, 30, 40, 50 A tu już nasza praca na razie z 4 kartami, samogłoskowymi.
Wyciągamy , układamy, wnioskujemy i odpowiadamy :)A kiedy zadanie jest nie całkiem jasne?
To mama objaśnia punkt po punkcie.
I wszystko robi się jasne jak słoneczko na pięknym wiosennym niebie :)

Wartościowa pomoc na długi czas, dobra do nauki, do powtórki oraz  jako jedno z wielu ćwiczeń na sylabach. Bardzo nam się podoba i znakomicie wpisuje się w pozostałe pomoce służące do nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną.

Pozdrawiamy i uciekamy tworzyć coś inspirującego na jutro :)

A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.