Byłem taki... - emocje dla najmłodszych

by - lipca 02, 2016


Emocje dla maluszków to zagadka, nauczenie się ich i zrozumienie tego co dzieje się w ich główkach i serduszkach to chyba jedna z trudniejszych rzeczy z jakimi przychodzi im się zmierzyć. Zrozumieć, nazwać i jakoś sobie z nimi poradzić - to prawdziwe wyzwanie. Jak przezwyciężyć strach i lęk, jak stawić czoła i rozładować złość. Negatywne emocje są czasem ciężkie do zniesienia. Dziś na blogu dwie książeczki stawiające w bardzo lekki i przyjemny sposób czoła emocjom, książeczki skierowane w moim uznaniu dla najmłodszych odbiorców. Na stronie wydawnictwa widnieje przedział wiekowy 4-8 lat, ale moja subiektywna ocena to 2-5. Dwa prezentowane tytuły należą do serii składającej się z 4 książeczek:
Książeczki są nastawione na dobre emocje a także na przekształcanie tych złych na pozytywne. Tak jak w tytule o dzielności, lęków na odwagę. Wyczyny poruszane w książeczkach pozwalają dziecku odkryć, że małe zwycięstwa też się liczą a co więcej są na wagę złota !Byłem, taki dzielny - już od pierwszej strony mi się spodobało podejście do tematu. Pierwsza strona pokazuje dziecku, że odwaga nie jest równoznaczna z brakiem strachu. To niezwykle ważne, bo dzieci często tak właśnie to interpretują i czują się przez to gorsze i słabsze. A przecież nawet najwięksi bohaterowie odczuwają lęk ale stawiają mu czoła i to właśnie są czyny godne najwyższej pochwały. 
Drugą istotną kwestią jest pokazanie maluszkowi, że jego strachy nie są głupie i nieistotne. Nie należy w końcu lekceważyć problemów 2-3 latka ze względu na to, że nam się wydają błahe. Dzikole pod łóżkiem dla Alusi realnie istnieją i nasza postawa "przestań się wygłupiać" nie wiele by jej pomogła, a wręcz sprawi, że przestanie czuć w nas oparcie i kłopot może się pogłębić. Dlatego problemom trzeba stawiać czoła, najlepiej wspólnie pokonując je a nie chowając głowę pod poduszkę. Problemy w książeczce są bliskie najmłodszym dzięki czemu dzieci mogą się identyfikować z głównym bohaterem.
A ponieważ główny bohater posiada całkiem długą czuprynkę, ja nawet zamieniłam go w dziewczynkę jako, że odbiorcą u mnie jest mała kobietka.  I wszystko czytamy - Byłam taka dzielna ! :)


Byłem taki miły - z kolei książeczka ucząca dzieci jak sprawić przyjemność innym. Maluszki są egocentryczne z natury, postawy nastawione na drugiego człowieka rodzą się i dojrzewają w dzieciach z czasem. Dlatego bardzo fajny pomysł pokazujący najmłodszym, że dawać znaczy również brać, bo dając komuś coś od siebie my otrzymujemy jego radość, uśmiech i naszą wewnętrzną satysfakcję. Książeczka da też rodzicom do zrozumienia, że czasami dobre intencje maluszka kończą się powodzią w łazience (lub inna katastrofą) no ale może warto zacisnąć zęby, obdarzyć szkraba uśmiecham, powiedzieć, że to bardzo ładnie z jego strony i troszkę potłumaczyć, co by mógł zrobić inaczej.
Seria jest przesympatyczna, bardzo przyjazna i pozytywna. Zdanka są króciutkie i z pewnością nie znuży się nimi nawet 2 latek. Mądry przekaz na poziomie kilkulatka z pewnością będzie co najmniej świetna lekturą początkową a jestem pewna, że wniesie też w samoświadomość szkraba kilka pozytywnych przemyśleń a być może dam mu możliwość zrozumieć odrobinę bardziej ten wielki i dziwny otaczający go świat. 
Sztywne strony i dość may rozmiar z pewnością również sprzyjają temu by książka stała się ulubiona lekturą, dziecioodporną i nadającą się nawet do damskiej torebki czy do zabrania w podróż. 


Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.