Przegląd elementarzy dla 3 latków

by - lipca 20, 2016


Dziś przegląd elementarzy dla 3 latków od wydawnictwa Zielona Sowa. Serii wydawniczych jest kilka a każda z nich jest inna. Jako rodzice mamy swoje preferencje i nimi się kierujemy podczas wybierania gotowych pomocy edukacyjnych dla naszych pociech. Być może na etapie 3 latka nie są to dramatyczne różnice, nie mniej jednak, jedne publikacje cieszą oko i serce rodzica oraz wyzwalają chęci odkrywcze maluszka bardziej niż inne. Stąd mój pomysł na wrzucenie pod lupę trzech najciekawszych, na pierwszy rzut oka, serii jakie ma nam do zaproponowania Wydawnictwo Zielona Sowa. Co prawda mamy wakacje i mój 5 latek wyparł się robienia jakichkolwiek zadań (jak chce tak ma :P) a korzysta na tym nie kto inny jak Ala, która kilka razy dziennie przychodzi do mnie z książeczkami i domaga się takiej aktywności.
Swoją drogą Wojtuś jako 3 latek bazował głównie na gotowcach tego wydawnictwa. Mam tym samym do Zielonej Sowy sentyment i pewność, że nawet kupienie kota w worku, czyli książeczek sądząc po okładce, nie zawiedzie nikogo i spełni oczekiwania. 


Teczka jak większość książeczek w seriach wydawnictwa, jest dostępna w grupach wiekowych dla 2,3,4, oraz 5 latków. Doskonale nadaje się na prezent, bowiem poza zeszytami ćwiczeń, których w środku znajdziemy dwa egzemplarze, zawiera też inne dodatkowe atrakcje.
Taki pakiet pozwoli nam atrakcyjnie urozmaicić czas naszego kilkulatka. Zadania zawarte w zeszytach mają na celu, poza dobrą zabawą rzecz jasna, poszerzyć i wzbogacić wiedzę dziecka w zakresie edukacji społeczno-moralnej, kulturowej, zdrowotnej, przyrodniczej, komunikacyjne.
 

Wracając do niespodzianek o których wspomniałam, będą to:
- memo - gra mające na celu rozwinięcie u dziecka koncentracji, spostrzegawczości i pamięci. W zestawie dla 3 latków odnajdziemy 6 par obrazków, które różnią się nie tylko tym co się na nich znajduje ale również kolorem tła. Dzięki temu maluszkowi łatwiej będzie zapamiętać różnice i odnaleźć pary. Nie mam pewności ale zakładam, że w kolejnych grupach wiekowych zwiększa się liczbę krążków. Krążki są wykonane z cieniutkiej materii i to jedyna rzecz którą bym poprawiła w tej teczce. Trzy razy grubsze krążki bawiły by dłużej, zwłaszcza biorąc pod uwagę mało jeszcze delikatne usposobienie 3 latków. 
- wielkoformatowa podłogowa kolorowanka - tu natomiast bardzo jestem zadowolona z grubości papieru, gdyż kolorowanka jest dwustronna. Z jednej strony mamy obrazki zwierzątek wiejskich z drugiej natomiast dzikich. Fajne grube kontury, wyraziste grafiki, łatwe do pokolorowania i bardzo sympatyczne. Papier świetnie przyjmuje kolorki a kolorowanka po złożeniu zajmuje mało miejsca i zmieści się do każdej damskiej torebki. Co prawda Ala na dziś dzień woli detale niż takie kolorowanki dobrane do swojego wieku, więc zamiast zwierzątek zaczęła kolorować ramkę stworzoną z małych elemencików. No ale zakładam, że Alusia to akurat wyjątkowy egzemplarz trzy latka który musi wszystko inaczej niż zakładają standardy. 
Zeszyty aktywizacyjne mamy w zestawie dwa. W obu zeszytach odnajdziemy dużą różnorodność zadań, wszystko to co maluszki bardzo lubią a więc labirynty, pierwsze próby liczenia, pisanie po śladzie prostych kształtów, moc kolorowanek no i rzecz jasna 40 naklejek dołączonych do każdego z zeszytów. Ilustracje są czarno-białe więc, dla wielbicieli kolorowanek, każda strona tylko czeka na wypełnienie barwą. Książeczki ćwiczą spostrzegawczość poruszają ciekawe dla dzieci tematy i odnoszą się do dziecięcej rzeczywistości. Bardzo dobrze opracowana pozycja dostosowana do możliwości i umiejętności 3 latka.


Z tej serii również możemy kupić elementarze dla 2,3,4 oraz 5 latków. Tak więc każdy przedszkolak może się zapatrzeć w taką książeczkę a przyznam jest ona nietypowa i mocno mnie zaskoczyła. Po pierwsze nie jest to czysto aktywizacyjny zeszyt ćwiczeń a książeczka edukacyjna połączona z zadaniami. Kolorowe wnętrze, barwne ilustracje i bajkowa tematyka bardzo przypadły mi do gustu. Oczywiście nie zabrakło tu również naklejek, które zawsze uatrakcyjniają zabawę i są najlepszą nagrodą za poprawnie wykonane ćwiczenia i wkład w ich wykonywanie. 
Fajne jest też to, że stworzono głównego bohatera jakim jest Smok Pocieszek, który wiezie dziecko po książeczce i napotyka na moc przeszkód  przez które przebrnąć może mu pomóc, jedynie nasz 3 latek. Poza Pocieszkiem są też inni bohaterowie i każdy z nich prosi maluszka o wykonanie jakiegoś zadania. 
Kolejny bardzo sympatyczny element to wierszyki wplecione tu i tam, które dobrze się czyta i które dodatkowo uatrakcyjniając podróż przez tą książeczkę. Dodatkowym elementem edukacyjnym jest układ książki który podąża za porami roku, rozpoczynając od jesieni a kończąc na lecie. Być możne książeczka jest stworzona tak aby zadania rozwiązywać przez cały rok, ale my z Alusią przeszłyśmy przez nią śpiewająco w zaledwie 6 dni :D

W książce znajduje się wiele różnorodnych zadań i ćwiczeń pozwalających dzieciom na rozwijanie spostrzegawczości, umiejętności logicznego myślenia, doskonalenia sprawności manualnych.
Książki zostały opracowane w oparciu o aktualną podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz własne długoletnie doświadczenia autorki w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
I jeżeli miałabym zdecydować którą pozycję wybrałabym jako najlepszą, to właśnie byłaby ta. Akademia Domowa, najmocniej przypadła mi do gustu a to chyba za sprawą komentarza kierowanego do rodziców znajdującego się przy każdym ćwiczeniu. Rodzic dowie się jakie korzyści płyną z każdego znajdującego się w tym zeszycie zadania i co rozwija ono w dziecku. Rewelacyjne jest natomiast to iż w dalszej części dowiadujemy się tego co wykracza poza karty tej niepozornej publikacji.  Odnajdziemy tu bowiem mnóstwo ciekawych pomysłów i zabaw do wykorzystana na co dzień. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, dla tych którzy nie wiedzą w co się można bawić z 3 latkiem i nie mają pojęcia gdzie szukać.

Dzięki propozycjom zabaw i zajęć dziecko rozwija sprawność manualną i mowę, ćwiczy spostrzegawczość, kształci umiejętność logicznego myślenia, pamięć i koncentrację uwagi, zadania kierują uwagę dziecka ku twórczej aktywności, pomagają czerpać radość ze wspólnego spędzania czasu dziecka z dorosłym, a dzięki temu wspierają budowanie relacji i więzi z rodzicami.Proste plecenia, czytelna szata graficzna, barwne ilustracje i ciekawa zachęcająca dzieciaki tematyka. 
Ilustracje są duże i proste dzięki czemu kilkulatek dostaje przejrzyste i wyraziste obrazy a brak chaosu sprzyja koncentracji i skupieniu uwagi. 
Książki zostały opracowane w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz doświadczenia autorki, nauczycielki wychowania przedszkolnego, w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. 
 


Poza zadaniem na każdej stronie znajduje się trasa po której nasz 3 latek ma za zadanie przejść a w zasadzie przejechać wraz z malutkim czerwonym autkiem. Wesołe i zachęcające ćwiczenie grafomotoryczne. Alusia ogromnie przypadło do gustu. Prawie każdą stronę chciałą właśnie od niego rozpoczynać :)Jeżeli chodzi o Akademię Domową jestem pewna, że będę chciała przyjrzeć się z bliska reszcie książeczek.
Uważam, że są bardzo ciekawe, dopracowane merytorycznie, estetyczni  i godne uwagi rodzica każdego kilkulatka. 

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Też kupowałam córeczce te książeczki :-) Bardzo chętnie rozwiązywala zadania ;) fajne są te dodatki :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę się zaopatrzyć w 4latka widzę fajne książki MonikaFlok

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.