Encyklopedia dla dociekliwych

by - lipca 14, 2016


Po co komu encyklopedia w XXI wieku, kiedy wszystko a nawet więcej można wyszperać, wy googlować itd itp ? Nie wiem odpowiedzi na to pytanie nie znam, ale dla mnie książki mają wartość ponadczasową i nigdy, przenigdy nie zejdą na drugi plan. Nigdy też internet nie stanie się priorytetem w naszym domu, dopóki my dorośli mamy nad tym kontrolę. Bardzo też liczę na to, że nauczymy dzieciaki, do czasu kiedy sami będą o sobie decydować w pełni, takiego właśnie podejścia do sprawy. 
Owszem przyznaję, że w obecnych czasach zmieniło się moje podejście do encyklopedii, kiedyś była ona czymś co zaspakajało głód wiedzy. Dziś mam wrażenie jest zupełnie odwrotnie, czytamy ją i owszem dowiadujemy się licznych nowości ale tym samym chcemy wiedzieć więcej i więcej. Nasze zainteresowania skupiają się na poszczególnych działach i stają się tematem dyskusji i w efekcie często zdarza nam się skorzystać również ze zdjęć czy filmików znalezionych drogą internetową. Encyklopedia staje się drzwiami do świat wiedzy.
Takiej poważniejszej prawdziwej encyklopedii do tej pory u nas nie było ale myślę, że przyszedł doskonały czas, żeby to zmienić. Na razie może w małych dawkach ale widzę, że są dni, zwłaszcza te deszczowe kiedy nasza nowość się cieszy dużym zainteresowaniem Wojciecha. Rzecz jasna jak na 5,5 latka przystało głównym zainteresowaniem cieszą się ilustracje, fotografie oraz nagłówki bo są pisane wielkimi literami i bardzo czytelną czcionką, dzięki czemu może czytać sobie sam :)
To w zupełności wystarcza jeżeli chodzi o rozbudzenie w nim ciekawości i impulsu do zadania milion i jednego pytania. Encyklopedia dla dociekliwych to książka skierowana głownie dla dzieci w starszych klasach podstawówki, gimnazjalistów i licealistów. Takie są założenia wydawcy. Myślę, że faktycznie wszystkie te grupy mogą czerpać moc informacji ale jednocześnie uważam, że młodsze dzieciaczki też wiele z tej publikacji wyniosą. Nie konieczne jest w końcu korzystanie z książki w "pełni" można bardziej opowiadać niż czytać. Robić to w doskokach, nie od deski do deski.
Czytać ciekawostkę i na jej bazie coś tworzyć, bawić się kreatywnie itd itp.Co mi się podoba, bardzo dobrze przemyślane rozmieszczenie i segregacja, poszczególnych działów, rozdziałów i tak dalej. Rozdziałów mamy 15 i aby Wam pokazać obszerność tego wydania przytoczę ich nazwy:
*Kosmos, *Ziemia i źródła energii, *Geografia, *Historia, *Ekonomia, *Sport, *Fauna, *Flora, 
*Ludzkie ciało, *Technologie i wynalazki, *Nauka, *Religia, mitologia, filozofia, 
*Człowiek w społeczeństwie, *Historia sztuki, *Gry i rozrywki

Każdy rozdział to inny wzór marginesu, każdy rozpoczyna się stroną tytułową, z kolei kolejne podrozdziały są też wyraziście zatytułowane u góry strony i nie ma mowy o chaosie. Bardzo czytelny układ stron.
Hasła są wypunktowane, a znajdziecie tam nie tylko fakty ale i ciekawostki na dany temat.

Każda strona zawiera minimum jedno zdjęcie lub jakiś diagram czy też inną grafikę. Niewątpliwie ilustracje i fotografie uprzyjemniają czytanie i ułatwiają zapamiętywanie faktów, pomagają też  w zrozumieniu i przyswojeniu pewnych pojęć .
Mamy też wyraźniej zaznaczone niektóre punkty, na które wato zwrócić szczególnie uwagę. Mimo tak licznych informacji jakie zawiera książka bardzo łatwo i intuicyjnie można się po niej poruszać. Zakres wiadomości jakie kryje prezentowana encyklopedia jest jak widać bardzo szeroki. Wyjaśniono i omówiono w niej ponad 5000 informacji.  Wiadomości zdecydowanie wychodzą poza szkolne ramy programowe. 
Jest to obszerna publikacja poruszająca różnorodną tematykę od wiedzy o wszechświecie, Ziemi i życiu na niej, roślinach, zwierzętach, historii, nauce, kulturze, odkryciach, wynalazkach, słynnych ludziach, sporcie czy informatyce. Co istotne, książka ta nie posłuży nam chwilę, rok, czy dwa tylko będzie z nami latami, dostarczając dzieciom w różnym wieku i z rozmaitymi zainteresowaniami wiedzy i informacji odpowiadając na bieżące potrzeby. Myślę, że taka inwestycja po prostu się opłaca. A cena nie jest wygórowana bo np w Świecie Książki można ją nabyć już za 23,45 zł (TUTAJ). Dodam jeszcze, że znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%, Encyklopedia to najlepszy przykład. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Genialna wydanie :-) moje dzieci lubią taki przekaz wiedzy :-) cena jest super ;) koniecznie musimy ją mieć :-)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.