Moja pierwsza Encyklopedia obrazkowa + KONKURS

by - lipca 19, 2016


Nie dawno na blogu pokazywałam encyklopedię dla dzieci szkolnych (TUTAJ) dziś coś zgoła innego, Encyklopedia dla najmłodszych wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Jest to książka sztywnostronicowa w sporym formacie, bliskim A4 na którą składa się 14 rozkładówek podzielonych na tyle samo działów. Taka encyklopedia to zbiór obrazów z najbliższego otoczenia które dziecko ma w swojej najbliższej przestrzeni i uczy się je poznawać przez co również uczy się świata i rozmaitych zależności jakie w nim obowiązują.

"Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa" Jana Kallwejta to zbiór obrazów podzielonych tematycznie, którzy porządkuje, jak na encyklopedie przystało, otaczający nas świat.
Książka należy do przedziału wiekowego 0-6 co zdecydowanie potwierdzam, choć w teorii Wojtek zbliża się ku końcowi tej grupy wiekowej, to zainteresowanie książką i wielka kłótnia o nią, zdecydowanie pokazują, że przyciąga dzieci.


Zamieszczone w książce działy to *kształty, kolory, cyfry, *części ciała i ubrania, *rodzina i emocje, *pokój i jego wyposażenie, *dom z pomieszczeniami, *kuchnia oraz artykuły spożywcze, *plac zabaw, *pory dnia i pogoda, *pory roku, *wieś, *dzikie zwierzęta, *przedszkole, *obrazki związane z podróżą, 
* miasto
Książka jest pisana obrazem więc tekst jedyny jak znajdziecie znajduje się w tytule danej rozkładówki. Poza tym go nie ma, dzięki czemu z książki w pełni samodzielnie mogą korzystać maluszki w każdym wieku. Te najmłodsze będą przeglądać, starsze uczyć się słów, kolorów, kształtów a najstarsze budować ładne wypowiedzi i zadawać coraz to bardziej wyszukane pytania. Zamieszczone ilustracje prowokują do pytania i wypowiadania się. Zwracają dziecięcą uwagę na pewne rzeczy i pozwalają maluszkom odnieść się do swojego życia codziennego. Dowolna interpretacja to silna strona szkrabów a z każdą kolejną tego typu książka języczek się rozwiązuje i maluszek czuje się coraz lepiej w świecie słowa mówionego. Już widzę te zafascynowane roczniaki i półtoraroczniaki które wciąż pytają a to ? A to ? A to ? Wodząc paluszkiem od obrazka do obrazka. 
Dodatkową formą rozrywki, jest zabawa zaproponowana przez autora polegająca na odnajdywaniu na każdej ze stron, zajączka, skaczącego to tu to tam po każdej ze stronic. 

Obrazki są różnorodne jedne przedstawiają sceny z życia inne przedmioty, jeszcze inne części ciała oderwane od całej postaci ludzkiej. Niebanalne i wyraziste, porozkładane tu i ówdzie zapełniające każdą rozkładówkę obrazy wiążą się z danym działem czy zagadnieniem. Proste grafiki, z wyraźna kreską i takimi też barwami. Mnie osobiście podobają się średnio na jeża, wole bardziej bajkowe grafiki nie mniej jednak moje dzieciaki nie wyrażają żadnego sprzeciwu i są zachwycone publikacją, tak więc odbiorcom się podoba. Co istotne mimo dużego nagromadzenia obrazów nie ma chaosu, a to jest istotne. Jednolite tło ładnie ogranicza zawartość każdej rozkładówki i dzięki temu obrazy są czytelne i wyraziste dla kilkulatków. Obrazy są tak stworzone, żeby jasno obrazowały to co obrazować mają, nie ma tu abstrakcyjnych ilustracji ciężkich do odszyfrowania. Dzięki temu, że brakuje tekstu nie ma zbędnych dodatkowych elementów co jeszcze rozjaśnia całość. Zasadniczo po co kilkulatkowi podpisy takie jak : koń, dom czy zjeżdżalnia. Nawet jeżeli dany przedmiot jest mu nieznany, podpis niczego nie rozjaśni, wszak Bąbelek nie umie czytać i nie wspomoże się literkami. Potrzebny jest tu jedynie ktoś starszy, kto pomoże nazwać to co nie nazwane i tyle. Generalnie od nas rodziców zależy jak wykorzystamy tą książkę, jak poprowadzimy przez nią dziecko. 
Sztywne stronice z pewnością przetrwają "czytelnicze"potyczki niejednego maluszka i będą przechodzić z rąk do rąk z dziecka na dziecko a być może nawet z pokolenia na pokolenie.


Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa
autor: Jan Kallwejt
forma wydania: książka sztywnostronicowa
oprawa: twarda
ilustrator: Jan Kallwejt
rok wydania: 2016
liczba stron: 28
format: 200x280 mm
przedział wiekowy: 0-6


A teraz niespodzianka dla naszych czytelników.  
Trzy osoby mogą stać się właścicielami dziś recenzowanej: ENCYKLOPEDII OBRAZKOWE.
A co trzeba zrobić oto zasady.

Regulamin konkursu
1) Organizatorem konkursu są Kusiątka
2) Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Dziękujemy mu ślicznie za to, kciuki w górę :)
3) Konkurs trwa od 16.03 do 03.04.2016

Zadanie konkursowe: 
Wystarczy polubić profil facebookowy naszego sponsora Wydawnictwo Nasza Księgarnia oraz nasz Kusiątka oraz pod PLAKATEM konkursowym na fun page Kusiątek odpowiedzieć na pytanie:
"Dlaczego ENCYKLOPEDIA powinna trafić do mnie"
 
4) W celu promocji konkursu będzie nam BARDZO MIŁO jeśli udostępnicie PLAKAT a jeszcze milej jeśli w komentarzu pod plakatem zaprosicie do zabawy znajomych
6) Spośród wszystkich prac konkursowych fundator wybierze trzy odpowiedzi zwycięskie a kierować się będzie w głównej mierze błyskotliwością i pomysłowością.
7) Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu 7 dni od jego zakończenia
8) Zwycięzca ma 5 dni na zgłoszenie się do mnie w celu podania swoich danych
9) Wysyłka nagrody wyłącznie na terenie Rzeczpospolitej Polski
10) Regulamin może ulec zmianie
11) Ta promocja nie jest sponsorowana, prowadzona, administrowana i związana z serwisem Facebook w żaden sposób. Uczestnik przyjmuje do wiadomości, że dostarcza informacje organizatorowi promocji, a nie serwisowi Facebook. Podane przez Użytkownika informacje będą wykorzystane jedynie w organizacji Konkursu (w tym dostarczenia nagrody).

A zwycięzcami są:
Paulina Borzęcka
Katarzyna Golińska
Klaudia Maryniak

Serdecznie GRATULUJĘ i czekam na dane do wysyłki (5 dni) :)

A może spodoba Ci się także

4 komentarze

 1. Jednak te książeczki są dla mniejszych dzieci ;) ale bardzo fajne ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super książeczka! Bierzemy udział 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Super książeczka! Bierzemy udział 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjna, musimy coś wymyslec :-) Monika Flok

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.