Co się wyprawia tam w środku ? - Ludzkie ciało - Adamada

by - września 28, 2018


Temat ludzkiego ciała, to nieskończona kopalnia wiedzy. Dzieci już od najmłodszych lat są zainteresowane tym jak się to dzieje, jak to działa, co też jest, tam w środku. I choć być może wiedza ta przez szereg lat im się nie przyda, jest na wyrost, a jak niektórzy twierdzą szybko wyparuje, to nadal uważam, że warto tłumaczyć, pokazywać czy wspólnie eksplorować. Nie po to żeby kształcić przyszłych lekarzy. Ale po to by podążać za dziecięcą ciekawością i dociekliwością. Po to by ukształtować ludzi świadomych i mądrych. Świadomych tego, że o organizm warto dbać, być może dzięki temu nauczą się troszczyć o siebie, swoje otoczenie i najbliższych. Głód wiedzy wyciszony, zabity we wczesnym dzieciństwie, już często nie wraca. Tym czasem rozniecany płomyczek pytań, zaczyna się rozrastać i nabierać prędkości światła. Jak zainteresować dzieci anatomią i jak przybliżyć im funkcje czy możliwości naszego organizmu? Dziś publikacja która rozpracowała to znakomicie, rozłożyła nasz organizm na części proste, no może nie proste ale dużo prostsze i pokazała dzieciom w sposób wyjątkowy, nietypowy i nieszablonowy ludzkie ciało. Moim zdaniem bardzo trafiona idea. Jednak nie jest to książka do czytania samodzielnego (przynajmniej w naszym domu, to się nie sprawdza). Szczegółów i detali jest ogrom, dlatego dzieci samodzielnie traktują książkę po łebkach, rzucają okiem, wyłapują zabawne detale. Tym czasem publikacja zawiera wielkie pokłady wiedzy, które warto pochłaniać etapami. Małymi etapikami, nie na raz.
Organizm ludzki został tu przedstawiony jaki fabryka o niebywałych rozmiarach i niezliczonych pracownikach, którzy dzień i noc harują abyśmy mogli nie tylko biegać, skakać czy się uczyć ale także oddychać, myśleć czy zdrowieć gdy zaatakują nas wirusy. 
32 rozdziały, 32 rozkładówki, czasem nawet rozkładane do rozmiarów 4xA4. Te wielkie rozkładówki dodatkowo uatrakcyjniają lekturę. Każda rozkładówka to inny dział, inne zagadnienie. Wszystko przedstawione prostym i obrazowym językiem ale nie infantylnie tylko z pomysłem. 
Są powiększenia, schematy, wykresy i rozmaite inne triki graficzne, wszystko po to aby zachęcić młodego czytelnika do zgłębiania wiedzy. 
Gdzie jest sterownia? Czy nasz organizm posiada oczyszczalnie ścieków ? 
Poznawanie organizmu, zaczniemy od przeczytania krótkich informacji na temat składu chemicznego człowieka i kolejnych poziomów budowy czyli drogę od składu chemicznego, przez komórki, tkanki aż po narządy. Potem komórkę poznamy z bliska. Nie pominięto tu fachowych słów i składowych tj mitochondrium, DNA czy RNA. I tak przechodzimy od komórek do narządów i poszczególnych układów. Najpierw spotkamy się z krótkim streszczeniem ich wszystkich, tylko po to by za chwile rozłożyć je na części pierwsze.Jak tlen przenika do krwi ? Czym się różnią płytki krwi od krwinek czerwonych a czym od białych ? Nie zapomniano tu nawet o podziale limfocytów. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że to lektura która zaspokoi głód wiedzy, nie tylko dzieci wczesnoszkolnych bo znajdziemy tu naprawdę szeroko i dogłębnie potraktowaną edukację anatomiczną.

Dzięki czemu się poruszamy? Czy zawsze mamy wpływ na nasze mięśnie ? Jest też osobna rozkładówka z wnikliwym przekrojem mięśnia. Fajnie, że napisano nie tylko o działaniu mięśni i ich pracy ale wspomniano jak mięśnie wzmocnić, czym są zakwasy, jak sprawić aby najważniejszy mięsień naszego organizmu, czyli serducho, był silny i zdrowy. 
Czy wiecie co sprawia, że mówimy a co odpowiada za nasze myślenie? Czym i jak zbudowany jest nasz zewnętrzny pancerz czyli skóra? Co łączy wszystkie narządy w jedną całość ? Dzięki czemu rośniemy ? Po co musimy jeść ? 
Być może zastanawiasz się czasem dlaczego chorujemy i jak zdrowiejemy. Na te wszystkie pytania, bez lania wody i na poważnie traktującym sprawy, poziomie poznacie odpowiedź w tej publika. 
Na te i na wiele, wiele innych. Bo w swoim opisie nie poruszyłam nawet zagadnień z wszystkich głównych rozdziałów. Bardzo obszerna i rozległa wiedza.

Co na obiad jedzą makrofagi? Dlaczego jesteśmy podobni do rodziców (i kijanek)? Do kogo dzwoni mózg, kiedy zobaczy tygrysa?
Przed nami elektryzująca wyprawa do wnętrza ludzkiego ciała! Przyjrzymy się z bliska komórce, zanurkujemy w żołądku, odwiedzimy serce, przejdziemy się jelitem, stoczymy pojedynek z bakterią, przepłyniemy aortę, zobaczymy płuca, a to wcale nie koniec atrakcji! Prędzej! Ruszajmy odkrywać, jak działa nasz organizm!

Książka dostępna w sprzedaży od 25 października.


A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.