Przygody Tomka Sawyera oraz Lassie, wróć!

by - września 05, 2018


Zachłyśnięta Kolorową Klasyką Wydawnictwa Greg poszłam za ciosem i wzbogaciłam naszą biblioteczkę lektur i klasyków literatury światowej w dwa kolejne tytuły. Zapewne kiedyś dzieci będą musiały przeczytać te opowiadania samodzielnie. Jednak czytać coś trzeba tym bardziej że długie jesienne wieczory będą temu sprzyjały, a jeżeli czytać to czemu nie bestselery i hiciory, również mojego dzieciństwa. Mnie samej niezwykle miło jest wracać do tych opowiadań, zresztą nie pamiętam ich już tak bardzo, to dobra okazja żeby sobie je utrwalić i odświeżyć. A że to wybitni autorzy to zdecydowanie czyta się je cudownie. To wszystko w najlepszym z najlepszych wydań, twardej oprawie i z cudownymi ilustracjami, które pobudzają wyobraźnie i zachęcają do słuchania czy też czytania. Dziś kolejne lektury z serii ukochane Lassie wróć i Przygody Tomka Sawyera.
Tu grze przygoda goni przygodę, tu gdzie o nudzie nie ma mowy, tu gdzie wiatr we włosach, czasem gromki śmiech a czasem łezka i ściśnięte gardło. W obu publikacjach czcionka jest taka w sam raz dla uczniów klas 4 i powyżej, dla takich tez kierowane są te publikacje. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.
Przygody Tomka Sawyera Jeżeli lubicie książki o łobuziakach tj Księga urwisów, Dzieci z Bullerbyn, Mikołajek, Koszmarny Karolek, Pipi Pończoszanka z pewnością do tego zacnego grona można dopisać Tomka Sawyera. Chłopca który tylko myślał co robić żeby się nie narobić, jak wyjść z domu żeby do szkoły nie trafić, jak spłatać figle i komu by tu wtłuc i co jeszcze ciekawego na świecie jest do odkrycia.
Co ciekawego może dziać się w małym, dziewiętnastowiecznym amerykańskim miasteczku? Otóż z pozoru nie wiele, szkoła, szkółka niedzielna, domowe obowiązki. Pracy w brud a czasu na zabawę zdecydowanie za mało. Tak to było niegdyś, no chyba, że ktoś postanowił się zbuntować i rozporządzić swoim czasem inaczej mimo sprzeciwów najbliższych i nauczycieli. Mimo namawiań, kar i rozkazów. Kiedy ktoś jest odporny na prośby i groźby, to przygoda czyha za rogiem choćby w najbardziej konserwatywnym świecie.
Okazuje się, że wydarzeń jest aż nadto jak dla jednego chłopca - łapanie bandytów, poszukiwania zakopanego skarbu, udaremnienie morderstwa, uwięzienie w mrokach jaskini, a do tego wielka miłość...
Tomek to bardzo rezolutny, buntowniczy, żądny przygód i poszukujący wielkiej miłości młody człowiek. Inteligencją i cwanością wykracza poza swoją grupę wiekową. Raz mu to wychodzi na korzyść ale często bywa wręcz odwrotnie. 
Książka doskonała na wieczorne poczytanki, na dłużącą się podróż, na wakacje i długie jesienno zimowe wieczory. Choć czyta się ją duszkiem. Książka nie tylko pełna psot, ale i życiowej mądrości, uroku, ciekawych myśli. Nie bez powodu stała się lekturą oraz światowym bestselerem. Lassie, wróć!  - to piękna, nostalgiczna, lektura o psiej wierności i prawdziwej przyjaźni. Nic więc dziwnego, że znalazła się w rankingu TOP 100 najlepszych lektur szkolnych ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ale to nie tylko historia psiej miłości, to również opowieść o wielkim przywiązaniu chłopca do swojego ukochanego czworonoga. Jeżeli Wasze dzieci tak jak mój Wojtek uwielbiają historie o zwierzętach, to ta z pewnością jest znakomitym wyborem. Wartościowa i niezwykła. To opowieść o przyjaźni która przetrwała próbę czasu, o sile charakteru, o wytrwałości, o dążeniu do celu pomimo braku siły, o niegasnącej nadziei. Początek jest niezwykle smutny,opowiada o pewnej rodzinie w której jedyny jej żywiciel utracił pracę. Dlatego jedynym wyjściem z sytuacji jest sprzedanie ukochanego owczarka szkockiego collie o imieniu Lassie , choć serce się kroi decyzja zapada. Rzeczywistość okazuje się okrutna, jego mały właściciel nie może pogodzić się z decyzją. Podobnie zresztą pies, który postanawia na własną rękę, czy raczej łapę wrócić do swojej rodziny. I tu zaczyna się fabuła pełna przygód, niebezpieczeństw i kłód rzucanych pod nogi. Jednak czego się nie robi dla wielkiej miłości i z psiej wierności. Przyjaźń triumfuje mimo wszelkich przeciwności losu. Lassie wraca i znów czeka jak zawsze pod szkołą na swojego właściciela.
To książka kochana przez dzieci z całego świata, a i dorośli chętnie wracają do niej z sentymentem.
Mimo iz wydana w 1940 roku nadal jest uwielbiana. Lektura budzi rozmaite emocje, zdecydowanie jest bardzo emocjonująca. Często chwyta za gardło i sprawia że żołądek się ściska. Jednak na tym również polega jej urok.
A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.