Historyjki dla małych uszu - ciepłe opowiastki o pięknych wartościach

by - marca 31, 2015

dla dzieci 3-7 lat

Autor: Joanna Wachowiak  
Ilustrator: Anita Głowińska  
stron 84
oprawa: twarda
data wydania luty 2015    
Książeczka którą dziś pokazuję jest lekturą niezwykle wdzięczną i przyjemną.
Nie tylko dla małych dziecięcych uszek ale także dla rodziców i opiekunów do czytania.
W książeczce znajdziemy 8 przyjemnych, pogodnych, lekkich i nieskomplikowanych opowiadań.
Opowiadań które bez najmniejszego problem wysłucha już 3 latek. Jednowątkowość opowiadań sprawia, że przesłanie jest czytelne już dla najmłodszych dzieci. Książka w bardzo prosty sposób przekazuje maluchowi piękne wartości i inspiruje jak należy się zachowywać a co jest nie warte zachodu. Opowiadania są ciepłe, wesołe, czasem śmieszne ale zawsze pouczające.
Są takie wartości które ciężko nam przełknąć lub takie których nie chcemy do siebie dopuścić jak np. wiara we własne możliwości. Ta książeczka może zainspirować nie tylko maluszki ale i niejednego dorosłego. Bo to co niby oczywiste często w wielkim zabieganiu jest przez nas pomijane i nie dostrzegane, jak choćby to, że jeśli my się śmiejemy cały świat się do nas uśmiecha.Ta książeczka zasieje w serduszkach naszych dzieciaczków małe ziarenka które będą sobie powoli kiełkowały. Ziarenka wiary w siebie, potrzeby niesienia pomocy innym, przyjemności z dzielenia się, pogodnego nastawienia do świata, siły jaką mamy w sobie jeśli działamy wspólnie a nie w pojedynkę albo tego jak ważna jest ciężka praca i że czasem potrzebna jest cierpliwość aby coś osiągnąć.
 Jeżeli dziecko samo dojdzie do pewnych wniosków opierając je na swoich doświadczeniach lub też na doświadczeniach wyczytanych z książki która opisuje je na prostych i jasnych przykładach pozostaną one w małych serduszkach na dłużej.

Lektura Joanny Wachowiak to idealny początek do ciekawych i mądrych rozmów z naszymi Szkrabami. Doskonale nadają się zarówno jako lektura wieczorna jak i poczytanka na wyciszenie w środku dnia. Bohaterami są zwierzątka, które tak jak nasze dzieci nie mają niezwykłych mocy nie pokonują trudności przy pomocy różdżki i magii ale dzięki sile która drzemie w każdym z nas. Dzieci mogą się utożsamić z bohaterami książeczki które tak jak one same dopiero się uczą, są tak jak one nie duże i podobnie jak one niezbyt silne i tak jak one chcą być kochane i mieć kompanów do zabawy.


W książeczce poznamy Motyla który podpowie nam w jaki sposób spełnić marzenie, prosząc o to gwiazdy czy też poprzez włożony trud i pracę? Kotka który odkryje co zrobić aby napotkane osoby były do nas pozytywnie nastawione i przyjazne. Zwierzątka pokażą nam również, że nie potrzeba siły niedźwiedzia a wystarczy współdziałanie oraz, że narzekanie i krytyka innych do niczego pożytecznego nie prowadzi.  Porywczy i niecierpliwy orzełek uświadamia, że nie zawsze wszystko można mieć tu i teraz i że czasem na efekty pracy trzeba poczekać.
 Odkryjemy również dzięki dwóm Osom jakie są konsekwencje egocentryzmu, braku serdeczności i arogancji. Pewna klacz z kolei przekonała się wraz z nami, że warto wierzyć w siebie. Bardzo cenne dla dzisiejszego pokolenia jest też przesłanie opowiastki o małym Szurku który odkrywa, że przyjaźń jest ważniejsza od nowych zabawek.


Uwagę zwracają tu także ilustracje Anity Głowińskiej , które w piękny sposób wkomponowują się w całość lektury. Pogodne, proste, podobne do dziecięcych rysunków. Ładnie pokazujące emocje bohaterów i skłaniające do refleksji. Bardzo ciepłe i przyjazne.A może spodoba Ci się także

5 komentarze

 1. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie :) Przede wszystkim dobrze przez Ciebie przdstawiona :)

  Pozdrawiam, www.MartynaG.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. my mamy "Opowiastki dla małych uszu" tego duetu autorskiego - "Historyjki..." wyglądają równie ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 3. mamy pierwszą część - bardzo sobie chwalimy i za treść i za ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.