Kierunek Polska - przewodnik małego podróżnika

by - sierpnia 11, 2016


Nasze wakacje zbliżają się wielkimi krokami. W zasadzie to pierwszy dalszy wyjazd z Alicją w składzie, która nigdy podróżniczka nie była i 3 godzinna trasa to był szczyt jej możliwości. Teraz miejmy nadzieję jest już gotowa i nasz wypad na Mazury się powiedzie. A ponieważ w składzie mamy już całkiem świadome dzieciaczki nasze wakacje są zaplanowane i nastawione nie tylko na aktywny wypoczynek ale i na odkrywanie i poznawanie. Dlatego też z tak wielka chęcią sięgnęłam po dwie pozycje czytelnicze, o jednej z nich opowiemy Wam już po naszych wakacjach, natomiast dziś przed Państwem najnowsza książka wyd. Zielona Sowa autorstwa Koryny i Adama Dylewskich, pod tytułem Kierunek Polska.

Książka jest fantastyczna, wciągająca, pięknie opracowana graficznie, merytorycznie i naprawdę pokazuje podróżnikom i to wcale nie tylko tym najmłodszym, dlaczego Polska jest NAJ. 
Idąc za słowami S. Jachowicza
 Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.Autorzy książki pokazali nam Polskę w samych superlatywach. Ta publikacja pokaże Wam to co warto zwiedzić, odwiedzić, odkryć i zobaczyć. Nasza podróż zacznie się od krótkiej wędrówki po 16 województwach. Później poznacie rekordy Polski (czyli wszystko co w Polsce jest naj), ale także zamki, twierdze, fortyfikacje, pomniki czy cuda techniki. Nie zapomniano rzecz jasna o bajkach i legendach które są wpisane w naszą kulturę i świadomość narodową. A ja przyznam szczerze, że sama z zaciekawieniem czytałam ten rozdział, bo nie o wszystkich wiedziałam, co jedynie świadczy o tym, że to książka dla każdego.
Poznamy różnorodność naszego folkloru, regionalnych smakołyków i kultury która choć zapomniana żyje i tętni życiem w wielu miejscach. Warto pokazać tym najmłodszym to co nasze, to co tak piękne i wyjątkowe, to co nie masowe i plastikowe ale tworzone przez ręce ludzkie prosto z serca.
Oczywiście nie zapomniano też o cudach wśród flory i fauny z jaka możemy się spotkać na terenie naszego kraju od morza po tatry. Szczytach, wodach, jaskiniach i mieszkańcach naszej ojczyzny tych skrzydlatych, pełzających, futrzanych i drapieżnych, o tych objętych ochroną i różnych innych przedstawionych na pięknych rycinach.
Rzecz jasna biorąc pod uwagę wiek odbiorców nie zapomniano tez o tym co dla nich, zapewne, najważniejsze, czyli o Parkach rozrywki. Nie powiem, że i mnie ta mapka nie zachwyciła bo zawsze to fajnie wiedzieć gdzie w razie braku innych planów można wyskoczyć. Doskonały prezent na wakacyjny (i nie tylko) czas dla całej rodziny.  Kto nas zachęca do podróżowania i odkrywania ojczyzny, nie kto inny jak wielki podróżnik i zdobywca Marek Kamiński, a kiedy taki autorytet przemawia, warto posłuchać bo on wie co pisze.

Gdyby tego wszystkiego było mało, twórcy wpadli na znakomity pomysł zachęcenia młodych podróżników jeszcze mocniej, a mianowicie do książki dołączono Paszport w którym można zbierać pamiątkowe pieczątki z różnych wypraw. Paszport został podzielony na regiony ale i na atrakcje tak iż każda podróż bez względu na to czy bliska czy daleka może zaowocować kolejną zdobyczą. Moim zdaniem wklejka ze znaczkami również może posłużyć jako inspiracja, zamiast pieczątek na stronach paszportu zawsze mogą się pojawić kolejne znaczki, bilety wstępu, czy pocztówki. Niemalże każde muzeum, schronisko górskie, park narodowy czy skansen ma swoją pieczątkę warto o tym pamiętać. Pomyślcie tylko jak wspaniałą pamiątką dla dziecka jest wyciągnięty taki zbiór skarbów po latach. Prawdziwa księga wspomnień.
W paszporcie zachęcono podróżników do podążania szlakiem: latarni morskich, parków narodowych, jezior oraz stanic żeglarskich, schronisk górskich, zamków, parków rozrywki, pomników oraz przysmaków regionalnych.
Kiedy nie mamy pomysłu na wakacje, ferie czy choćby weekendowy wypad, zawsze warto sięgnąć po pozycje takie jak ta, które szybko pokażą nam gdzie i co. Czy daleko, czy blisko i co odpowiada Waszym potrzebom i zainteresowaniom. Warto planować podróże wypośrodkowując i rozdysponowując czas zarówno na błogi odpoczynek jak i intensywne doznania. Czasem wystarczy lekko odbić z wyznaczonej trasy, aby odkryć miejsce niezwykłe i naprawdę warte zobaczenia, które dzieci będą długo wspominać, dlatego tak warto odkrywać podróżniki :)
 


Uwaga, uwaga ! Na tym tytule nie koniec bo Kierunek Polska to tytuł który zapoczątkuje całą serią książek. Do tego pierwszego który stoi na czele, dołączy jeszcze 6 tytułów opisujących kolejne regiony Polski, a ja jestem tym pomysłem zachwycona. A teraz ważna rzecz, autorzy przygotowali niespodziankę dla najwierniejszych zbieraczy całej kolekcji. W każdej bowiem z książek będzie umieszczona karta którą należy wkleić na formularz zamieszczony w książce dziś opisywanej. Do zdobycia będą cenne nagrody, choć na razie to zdaje się jeszcze tajemnica :)

 Nasza ojczyzna jest wyjątkowa i drugiej takiej nie znajdziecie, warto ją poznawać i czerpać garściami z jej bogactwa, przy okazji zacieśniając więzi rodzinne i zaszczepiając w dzieciach podróżniczego bakcyla.
W końcu czeka na nich szeroki wachlarz rozmaitych nowości atrakcji i zachwytów które pomogą im się rozkochać i zasmakować w podróżniczej przygodzie. Podróże to magia, której doświadczyć może każdy. Jest na wyciągnięcie ręki, tylko co ważne trzeba zrobić ten pierwszy najważniejszy krok, spakować plecak i wyruszyć z domu. Podróżowanie to zyskiwanie nowej pasji, poznawanie nowych ludzi, odkrywanie różnorodności jaka kwitnie w naszym kraju, zdobywanie pięknych wspomnień a także poszerzanie wiedzy i mądrości życiowej.
Na co więc czekacie książka pod pachę, paszport w dłoń i ruszajcie w Polskę !
Kierunek Polska. Przewodnik młodego podróżnika
autor: Koryna i Adam Dylewscy
wiek czytelnika: 6-8 lat
seria: KIERUNEK POLSKA
okładka: twarda
data wydania: 18 maja 2016
liczba stron: 80
dodatki: kieszeń na pamiątki z podróży oraz mini paszport dla dzieci na pieczątki z podróży

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Już kilka pieczątek udało nam się zebrać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna, odpisałaś ja znakomicie :-) Monika Flok

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.