Klocki Dienesa - najlepszy matematyczny start dla kilkulatków

by - sierpnia 06, 2016


Klocki Dienesa  są z nami od miesiąca i nadal odkrywamy ich możliwości a jest ich ogrom, więc podejrzewam, że nie szybko nam się to znudzi. "Po-sezonowo" planuję też stworzenie szablonów aby zabawę i edukację urozmaicić, więc zainteresowani niech poczekają cierpliwie z pewnością się nimi podzielę. Te klocki to bardzo ciekawy sposób na wprowadzenie dziecka w świat geometrii, kolorów, szeregów, zbiorów, symetrii, wielkości, grubości, odwzorowywania i wielu innych aspektów z którymi warto zapoznać początkującego matematyka, nim stanie w szkolnych progach. Klocki są ciekawe, fajnie się nimi manipuluje, mają rozmaite kształty, wielkości kolory, a nawet grubość są przede wszystkim dla dziecka odkrywcze i pobudzają je do tworzenia a ponieważ służą do odkrywania podstaw matematyki są produktem idealnym aby wzbudzić matematyczną ciekawość którą wszystkie maluszki posiadają z natury.
Klocki wykonane są z trwałego tworzywa, które chyba jest nie do zniszczenia, a w dodatku nie ma problemów z utrzymaniem ich w czystości, dlatego to fajna pomoc do gabinetów terapeutycznych, szkół czy przedszkoli. Jedyne zagrożenie jakiego się można spodziewać to gubienie się elementów, poza tym jest to produkt niezniszczalny. Wszystkie klocki wraz z planszami (sztuk 12) które są do nich dołączone oraz sznurówkami (sztuk 3)  mieszczą się w drewnianym zasuwanym pudełku.
Klocki dodatkowo wpasowują się w wypraskę która trzyma je na miejscu, pięknie poukładane.
Już samo wyjmowanie i układanie kształtów w wyprasce jest dla Alusi ogromną frajdą i wierzcie mi lub nie, potrafi to robić kilka razy z rzędu, co czasem trwa dobre 40 minut.

Wielkość pudełka to ok. 20x29x4,5cm - jest płaskie więc nie zajmuje dużo przestrzeni.Co do samych klocków, w zestawie odnajdziecie ich 60 i każdy z nich ma 4 cechy:
- kształt: koło, kwadrat, prostokąt, sześciokąt i trójkąt
- kolor: żółty, niebieski, czerwony
- rozmiar: mały i duży
- grubość: cienki i gruby
Te cechy pozwalają nam tworzyć szeregi, ciągi, zbiory, podziały wedle określonych cech.
Dziecko też z łatwością odkryje, że jedne figury po połączeniu kilku mniejszych tworzą inne, tak jak 4 kwadraty tworzą większy kwadrat lub trzy trójkąty jeden większy. Z pewnością wkradną się Wam także inne pojęcia takie jak kąt, bok, nazwy stron prawa lewa i inne cechy położenia jak nad czy pod. A wszystko to mimochodem podczas wciągającej zabawy.

W zestawie mamy gotowych 12 plansz które po pierwsze uatrakcyjniają zabawę a po drugie dają nam pomysły na to jak się bawić. Mnie zachęciły do tego by stworzyć większą liczbę plansz, nad czym niebawem planuję popracować. Bo tak naprawdę w obecnej chwili szkoda nam każdej sekundki na siedzenie w domu.
Bardzo szybko dzieci uczą się cech figur, uczą się je rozróżniać i poznają je w trakcje zabawy.Kiedy do zabawy wkraczam ja jest edukacyjnie, jednak najczęściej dzieciaki po klocki sięgają same i tworzą to co zechcą. Powstają drzewka, autka, domki i ludziki, rycerze, zamki, rakiety a także różne ufoludy. Szeroki zakres możliwości zastosowania ale również duża wytrzymałość na zniszczenia, predysponuje ten produkt nie tylko do użytku domowego, gdyż w mojej opinii powinien być on na wyposażeniu każdego dobrego przedszkola. Ucząc dzieci przyjemności w obcowaniu z matematyką. 
Przedszkolaki są otwarte na wszelkie nowości i czerpią ogromną radość z dokonywanych odkryć, dlatego to najlepszy czas by w nich zaszczepić miłość do edukacji która nie będzie przymusem.


KLOCKI DIENESA

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Fajny zestaw. Tego nie mamy.
    U nas podobnie bawimy sie w ,,zwory, kolory, memory". Jak opisze, dam znać ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo fajny ten zestaw id zieci jak sie bawia pieknie :)przez zabawe do nauki super ;0 Monika Flok

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.