Rok w przedszkolu - oswajamy się z przedszkolem

by - sierpnia 24, 2016


"Rok w przedszkolu" to książka która pojawiła się w bardzo odpowiednim czasie dla nas, choć zapewne nie tylko. Od września do przedszkola ruszy wiele maluszków a publikacja ta może im pomóc się oswoić z tym co dzieje się w przedszkolnych murach. Zdecydowanie w przedszkolu dzieje się dużo i nie można tego samego nie powiedzieć o tej książce. Oto przed Wami 12 rozkładówek przedstawiających rok w przedszkolnym rytmie. Zaczynamy od zapoznania się z gromadką wesołych przedszkolaków, poznajemy ich pokrótce i potem możemy ich śledzić. Wojtkowi najbardziej spodobał się... Wojtek, choć ten jest wyjątkową fajtłapą. Ala natomiast wszędzie widzi tylko Wiktorię, gdyż jest najładniejszą księżniczką :)
To książka pisana obrazem. Obrazem ciekawym i przykuwającym a przy okazji prezentującym bardzo różne sytuacje i emocje dzięki czemu możemy z dziećmi nawet w roku przedszkolnym poruszyć trudne tematy, a zapewne też poprzez książkę kilka rzeczy może w rozmowie wyjść na jaw. 
Książkę możemy sobie opowiadać na różne sposoby, wynajdując ciekawe szczegóły i sytuacje, śledząc konkretne postacie albo bawiąc się w "widzę tu coś co jest". My bardzo lubimy takie rozkładówki, choć co ciekawe nigdy w naszym domu nie wygrają one z książkami czytanymi przez mamę. 
Z serii rok w pojawiły się już dwie publikacje: "Rok w lesie" E. Dziubak, "Rok w mieście" K. Boguckiej. Do miast się nie odniosę gdyż nie mamy tej książki, natomiast "Rok w lesie" jest nadal na stałych obrotach.

Książka Przemysława Liputa, pozwala dziecku zajrzeć za kotarę tajemniczości i niepewności jaka kryje się za słowem przedszkole. Rytm przedszkolnych zajęć, sytuacje codzienne i niecodzienne. Relacje, różne charaktery, charakterki i upodobania przedszkolaków, święta i ważne przedszkolne uroczystości. Przejdziemy z przedszkolakami ze Słonecznego przedszkola przez cały rok od września i pasowania na przedszkolaka, poprzez Święto Niepodległości, Halloween, Boże Narodzenie, Sylwester, Dzień Babci i Dziadka, topienie Marzanny, Wielkanoc i coraz cieplejsze miesiące aż po czas Wakacyjny :)
Odkryjemy przyjaźnie i konflikty pomiędzy dziećmi, przeżyjemy z bohaterami wielkie radości, zagubienie i smutek a także dumę i rewelacyjną zabawę. Oczywiście szczegółowość i drobiazgowość ilustracji w tych książkach to jest absolutna rewelacja. Każdego dnia można książkę odkrywać na nowo i nie ma szans żeby dostrzec wszystko za jednym podejściem.


Karty są grube i przetrwają wiele, a ponieważ to już druga księga z tej serii w naszym domu, wiem co mówię :) Bardzo przyjemne śledztwo które polecam wszystkim przedszkolakom tym które pierwszy raz pójdą w przedszkolne mury oraz tym które już doskonale wiedzą co i jak. Wojtek choć zaczyna teraz 3 rok swojej przygody to z wielkim zaciekawieniem obserwował wszelkie sytuacje i zadawał morze pytań. Dla niego to jakby przeżywanie na nowo różnych wydarzeń i sytuacji, co też jest doskonałym sposobem do wytłumaczenia mu pewnych kwestii do których nie mam na co dzień dostępu jako, że nie mogę na bieżąco uczestniczyć w przedszkolnych wydarzeniach.
Niekwestionowane atuty: rewelacyjne i dopracowane ilustracje, wrzawa i żywiołowość jaka panuje na stronach, różnorodność sytuacji, charakterów i postaci, sztywne karty, wielki format i połączenie terapii poprzez przełamywanie leków z świetną zabawą.

Tytuł: "Rok w przedszkolu"
Autor ilustracji: Przemysław Liput
Oprawa: twarda
Ilość stron: 28
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo "Nasza Księgarnia"

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Świetna książka :-) super ilustracje ;) moja córeczka drugi raz idzie do przedszkola bo cały rocznik został .Bardzo chciała iść do pierwszej klasy ale nie miałyśmy wyboru .

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna :-) w sam raz dla mojej przedszkolanki, :-) Monika Flok

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.