BIBLIA opowiedziana i objaśniona

by - kwietnia 19, 2018


Czas Pierwszych Komunii Świętych, nadciąga, dlatego jeżeli nie macie pomysłu na wartościowy prezent, dodatek do prezentu właściwego, coś co zostanie z dzieckiem na dłużej, to pozycja która polecam Wam ogromnie. Dla mnie to wydawnicze odkrycie roku. W mojej opinii książka przeznaczona jest najwcześniej dla dzieci szkolnych, choć te komunijne z pewnością zrozumieją znacznie więcej i pełniej. Jeżeli chodzi o górną granicę, ja bym jej nie stawiała. Ponieważ jestem zdania, że gdyby każdy wierzący człowiek, wiedział tylko, albo aż tyle, ile zawiera w swej treści ta niezwykła publikacja to byłoby to coś pięknego.


Biblia opowiedziana i objaśniona uczy nas tego czym jest Pismo Święte, jak je czytać, pomaga odkryć to co najistotniejsze ale i najczytelniejsze, powiązać fakty. Cofnąć się w czasie, zlokalizować wydarzenia sprzed tysięcy lat na mapie i przede wszystkim jak najwięcej zrozumieć. 

Publikacja przedstawia 60 najważniejszych postaci i wątków Starego i Nowego Testamentu. Treść każdej z historii napisana jest ładnym i prostym językiem a także niezbyt długo. 
Każda rozkładówka to nowy temat i historia. Każda rozkładówka to tekst główny, obrazująca go ilustracja oraz po bokach obu stron fakty, ciekawostki, odnośniki, wszystko to co może pomóc, przyciągnąć, zaciekawić. Takie publikacje są bardzo potrzebne, bo pokazują, że to wszystko nie jest wyssane z palca. 
Dają czytelnikowi jasny obraz tego, że te historie, opowieści, teksty są osadzone w czasie, miejscu i wydarzyły się realnie. Pozwala to dzieciom (i nie tylko) zidentyfikować się z tymi wydarzeniami i postaciami. Nie bez powodu Biblia jest książką, która zajmuje numer jeden, pod względem ilości zakupionych na świecie egzemplarzy. 

Wszystkie dodatki umieszczone na marginesach, pozwalają czytelnikowi zrozumieć kontekst historyczny, społeczny i kulturowy, a także pokazują codzienność ludzi żyjących w omawianej epoce. Naprawdę fajna myśl i przyznam, że sama dosłownie pochłonęłam, tą książkę w trzy wieczory. Dodajmy, że w mojej sytuacji nie jest to nazbyt proste proste (trójka dzieci w wieku przedszkolnym, siedząca w domu :P).


Komu podarować taką książkę czy też kto powinien ją nabyć? 
Jest to z pewnością lektura kierowana do dzieci. Świadczy o tym prosty, przejrzysty język oraz ilustracje. Jednak każdy kto jest człowiekiem wierzącym, powinien ją przeczytać, bo warto, nawet jeżeli jest się "dorosłym". Zresztą nie trzeba być nawet wierzący, wszak Biblia jest czytana także jako tekst historyczny i istotny kulturowo. Osoby tak do niej podchodzące i chcące przybliżyć dzieciom jej treść, również śmiało mogą brać się za czytanie. 

Książka wnosi wiele współczesnych elementów, wiedzę, odkrycia, dane, niesamowite fakty i ciekawostki o których nigdy wcześniej nie słyszałam. To naprawdę piękna pozycja do wspólnego czytania, eksplorowania, duchowego rozwoju całej rodziny. W końcu samej Biblii długo jeszcze z dziećmi nie damy rady przeczytać, bo jest to tekst bardzo trudny i skomplikowany, nawet dla dorosłego człowieka. 

"Najlepsze historie można opowiadać tak, że czytelnik ziewa znudzony. Ale można też zrobić to w tak znakomity sposób jak duet Billioud i Georges. Nie tracąc z oczu biblijnego tekstu, fantastycznie odmalowali emocje, które trudno zobaczyć, słuchając o Hiobie, Józefie Egipskim czy ucieczce do Egiptu. Czytałem i oglądałem zaskoczony ich umiejętnością zauważenia tego, co kryje się między świętymi słowami. Nie przeszkadzało mi nawet to, że znam finał każdej opowiedzianej przez nich historii. Nie dajmy się zwieść, że to książka dla dzieci. Zapewniam, że dorośli też nie będą zawiedzeni!"A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.