Co ma kura z jaszczura? Ewolucja dla dzieci - ADAMADA

by - października 30, 2018


Ostatnio pisałam, że prehistoria i paleontologia to Wojtkowy konik i dziś trzymamy się dalej tej tematyki, bo takie książki sprawdzić po prostu musimy. Dziś na tapecie inna strona tematu, inny kąt patrzenia, wkraczamy na drogę ewolucji. Czy ewolucja nie jest zbyt trudna jako zagadnienie dla najmłodszych? Zdecydowanie nie, jeżeli autorzy potrafią do niego podejść z głową. 

Przede wszystkim w tej publikacji postawiono na rewelacyjne grafiki które niezwykle dosadnie, precyzyjnie wszystko prezentują. Oddziaływanie na wyobraźnię, jest tu bardzo mocne. Dziecku doprawdy ciężko  sobie wyobrazić jak wyglądał ten czy ów nie istniejący już od setek lat zwierz, ale kiedy mogą go odnieść do samych siebie (sylwetka dziecka jest na każdej stronie) tudzież widzą na stronie ząb a przy nim podpis oryginalny rozmiar to oczy otwierają im się szeeeeeroko z zachwytu i szoku. Autorzy okazali się nie tylko znawcami swojego działu naukowego ale i dziecięcej psychiki. 
Książka zresztą nie została stworzona przez przypadkowych autorów, gdyż jest to praca zbiorowa pracowników Muzealnego Stowarzyszenia Dydaktycznego w Mediolanie. Również Ilustrator to wielokrotnie nagradzany za naukowe rysunki biolog Romana Garcia Mora.
Obrazy, zestawienia, ilustracje dopracowane tak, że mucha nie siada - to ogromny, według mnie największy i wyróżniający te publikację plus. Jednak nie jedyny. 
Poza grafikami jest przecież także tekst, który doskonale podąża za szatą graficzna i nie rozczarowuje. Czyta się go szybko, lekko, przyjemnie i z zaciekawieniem. Można skakać, wybierać najbardziej interesujące fragment. Potem wracać do pozostałych. Można czytać indywidualnie albo rodzinnie czy klasowo. Tak książka to znakomita lektura domowa ale także szkolna. Wiek czytelników moim zdaniem nie stanowi tu żadnego ograniczenia.Nawet całkiem trudne i zawiłe ewolucyjne zagadnienia, zostały tu napisane tak, aby były zjadliwe i zrozumiale dla dziecka. Przy czym sama z ciekawości czytam ta książkę nie tyle dzieciom co z nimi. Jest naprawdę fajnie opisana. Zresztą sam temat nie jest często podejmowany w literaturze dziecięcej czy popularnonaukowej.
To nie tylko fakty czy naukowe hasła, to super zestawione ciekawostki i elementy grafiki które spawają, że nie raz pomyślicie czy usłyszycie wow.
Nie można tu pominąć świetnego i jakościowego wydania, twardej oprawy, porządnego papieru kart. Wysoka estetyka a sama książka perfekcyjnie nadaje się na prezent czy upominek dla ciekawych świata.A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.