Maja i jej świat

by - maja 25, 2017


Maja i jej świat, to seria 4 książeczek, zauroczyły mnie kiedy wypatrzyłam je na którymś z blogów. 
Nie znałam jeszcze ich treści, po prostu oczarowały mnie ilustracje, subtelne, szkicowe, romantyczne, delikatne. Co ciekawe i charakterystyczne, każda książeczka ma tylko jedna użytą pastelową barwę. Barwę jaką danej tematyce nadaje Maja, w końcu książeczki dotyczą jej świata. Dziś dwie z czterech publikacji a w przyszłości z pewnością pojawią się kolejne.
Miałam wielką nadzieję, że przy takich ilustracjach nie rozczaruje mnie treść, miałam obawy czy okaże się adekwatna, odpowiednia, równie nastrojowa. Na szczęście wszystko razem jest dograne i skomponowane, jak piękna linia melodyczna. Subtelność i harmonia :)


Maja i jej świat - UCZUCIA
W jakim kolorze Maja widzi uczucia - żółtym. Pięknym słonecznym, ciepłym choć te uczucia to nie tylko radość czy szczęście to cała plejada rozmaitych emocji, również takich jak strach , niepokój czy zmęczenie. Bardzo podoba mi się takie podejście do tematu. Nauczenie dzieci wyrażania i rozumienia siebie to jedna z ważniejszych funkcji jaka spoczywa na każdym rodzicu. Dziecko które nie potrafi nazwać swoich uczuć jest zagubione, zamknięte w sobie, smutne lub agresywne. Nie dość, że nie potrafi się określić to jeszcze nikt nie pomaga mu w tym aby wiedziało, że wszystko co się dzieje w jego sercu jest dobre i potrzebne. Bo każdy człowiek ma w sobie całą gamę emocji która jest rzeczą zwykła i oczywistą, dziecko też czasem musi czuć się rozgoryczone, zawiedzione, smutne, złe, załamane i musi też wiedzieć, że nie powinno się tego wstydzić czy z tym kryć. Powinno natomiast sobie umieć z tymi emocjami radzić w sposób jak najlepszy dla niego samego a im starsze tym także jak najkorzystniejszy i akceptowalny społecznie.
Maja i jej UCZUCIA to bardzo delikatna opowieść i doskonały wstęp do rozmów z dziećmi o tej sferze ich tożsamości.
W tej książce wybieramy się z Mają i jej rodzicami na wycieczkę. Razem z Mają poznajemy co to ekscytacja, radość i strach, zmęczenie. Odróżniamy emocje i widzimy jak są skraje nawet na przestrzeni dnia. Wycieczka to zawsze moc nowych wrażeń i atrakcji. Nie inaczej jest w świecie Mai. 


Na końcu książeczki znajduje się coś co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Po pierwsze ćwiczenia dla dzieci, które odnoszą się do tematu publikacji, a po drugie przewodnik dla rodziców. 
Doskonałe dodatki aby książkę jak i jej tematykę  przeżyć pełniej i więcej z niej wynieść, nie mówię tu tylko o dzieciach bo mam na myśli także nas, rodziców. Maja i jej świat CIEKAWOŚĆ
Książka pokazuje czym jest ciekawość, nie ta niezdrowa i nieprzyjemna dla otoczenia, tylko ta odkrywcza i ta która przynosi wiele dobrego. Lektura pokazuje też jak taką ciekawość zaspokoić, bo w końcu jeżeli czegoś nie wiemy warto to odkryć. Bardzo dobre podejście do tematu. 
Tym razem w klasie Mai pojawia się nowa dziewczynka, Finda, dziewczynka która pochodzi z Afryki. Wszystko w niej jest niezwykłe, fascynujące i ciekawe. Im bardziej Maja poznaje Findę, tym bardziej ją lubi ale jednocześnie tym bardziej ciekawi ją wszystko co dotyczy jej osoby oraz kraju z którego pochodzi. Odpowiedzi na swoje pytania szuka tam gdzie i my najchętniej szukamy czyli w książkach. Wiele się też dowiaduje w momencie w którym spędza cały dzień z nową przyjaciółką. Poznaje po trosze jej kulturę, tradycję, zabawy, smakołyki z Afryki, zachwycona jet też fryzurą dziewczynki jak i jej kwiecistymi sukienkami. Jak się rozwinie ta znajomość ?
 Musicie to odkryć sami :)

Na końcu książeczki tym razem instrukcja przygotowania afrykańskiej gry awale oraz bardzo  maski, podobnej do tych które wisiały w domu Findy. 
Nie zapominajmy też o sentencjach i "Przewodniku dla rodziców", który tym razem mówi, rzecz jasna, o ciekawości.


Całość jest naprawdę ciekawa i imponująca. Gruba okładka, subtelne grafiki, optymistyczna ale w delikatny sposób treść, dobrej jakości papier a nawet zróżnicowana graficznie trzcionka. Wszystko tworzy urokliwą i wartą przeczytania całość. Dlatego my z pewnością sięgniemy po dwa kolejne tytuły. Polecamy :)
MAJA - CIEKAWOŚĆ 
MAJA - UCZUCIA

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Faktycznie, ilustracje są tak ładne, tak inne że przyciągają uwagę :-)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.