Idę do szkoły - czyli przygotowanie do pierwszej klasy z Systemem PUS

by - maja 18, 2018


Jeżeli macie System PUS w domu, to wiecie, że jest wspaniały i że znakomicie się sprawdza w pracy z dziećmi. Uczy samodzielności, wspomaga koncentrację, na pewno bawi ale także uczy. Wszystko zależy od tego na jakie książeczki postawicie. Jeżeli o tym Systemie Edukacji nie wiecie nic odsyłam Was do naszego pierwszego wpisu TUTAJ. Z Systemem PUS możecie wspierać edukację polonistyczną, przyrodniczą, matematyczną, językową, religijną a także koncentrację i logiczne myślenie (o czym szerzej niebawem) możecie także podrzucić dziecku sprawdziany z wiedzy ogólnej, w mojej opinii bardzo przydatne w okresie zerówkowo-wczesnoszkolnym. 

Zabawa z PUS-ami polega na rozwiązywaniu zadań zawartych w książeczkach i jednoczesnym układaniu klocków w zestawie kontrolnym. Po zakończeniu zadania dziecko samo sprawdza, czy odpowiedź ułożona z klocków jest poprawna i zgodna z wzorem kontrolnym pokazanym w książeczce przy rozwiązywanym zadaniu. System PUS obejmuje ponad 100 książeczek o różnej tematyce, zawierających zadania i ćwiczenia o różnym poziomie trudności.

Wojtko już od września ruszy do pierwszej klasy, dlatego postanowiłam wesprzeć go również nowymi książeczkami, które pomogą mu co nieco a poprzez ulubione ćwiczenia, sprawdzi posiadaną wiedzę i swoje możliwości. 


Wybrałam na próbę 3 tytuły (o czwartym z nich już pisałam, ale ponieważ Wojtuś dopiero teraz do niego prawdziwie dojrzał a łączy się z tematem wpisu, pokazuję Wam go raz jeszcze), choć obie serie składają się z 4 tytułów. 
Pokazywane dziś książeczki to

O czwartym tytule poczytać możecie TUTAJ.


Zabawy zawarte w książeczkach z serii Idę do szkoły są ogólnorozwojowe. Co oznacza ni mniej, ni więcej, że nie stawiają na żadną konkretną dziedzinę wiedzy, tylko łączą je wszystkie i dodatkowo sprawdzają logiczne myślenie, łączenie faktów, analizowanie i bystrość. Są to książeczki dla starszych przedszkolaków i dzieci zerówkowych. Jak to się ma do rzeczywistości?
Część z zadań zrobi już Alusia, części nie, tym samym część dla Wojtka jest jak przysłowiową bułką z masłem, ale są i takie stanowiące wyzwanie przy czym, żadne nie przekracza jego możliwości.


Dzięki tej książeczce dzieci uczą się:
 • rozpoznawania i utrwalania nazw ptaków i zwierząt domowych oraz zwierząt lasów, jezior i mórz,
 • łączenia w pary obrazków: logicznie do siebie pasujących i niepasujących, takich, których nazwy rymują się, o tej samej nazwie i różnym znaczeniu.


Dzięki książeczce dzieci uczą się: 
 • rozpoznawania i utrwalania nazw ptaków, zwierząt polnych i afrykańskich, 
 • rozpoznawania i utrwalania nazw owoców, kwiatów i warzyw, 
 • łączenia w pary obrazków logicznie do siebie pasujących i ze względu na brakujący element. 
 • rozpoznawania i utrwalania nazw instrumentów muzycznych. 
Co czeka na dzieci w kolejnych tytułach ?
Jeżeli się zastanawiacie, tak jak ja się zastanawiałam, już Wam to przybliżę. 
Idę do szkoły 3 uczy dzieci:
 • rozpoznawania przyborów szkolnych
 • rozpoznawania i utrwalania nazw „darów” jesieni
 • przeliczania i odczytywania godzin
 • odszukiwania brakujących elementów
 • łączenia w pary pasujących do siebie obrazków.
Idę do szkoły 4 uczy dzieci:
 • rozpoznawania, odczytywania i utrwalania nazw zwierząt domowych
 • odczytywania imion
 • odszukiwania elementów logicznie do siebie pasujących lub niepasujących
 • rozpoznawania podstawowych znaków drogowychCała seria Idę do szkoły opiera się na nauce poprzez zabawę. Z pewnością ciężko te książki traktować jako naukę w ścisłym tego słowa znaczeniu, bo jest to bardziej coś w rodzaju, ciekawego wyzwania, łamigłówki czy gry. Z pewnością kojarzy się z zabawą i satysfakcją z prawidłowo wykonanego zadania. Rozwiązując kolejne zadania dziecko ma szansę nauki: rozpoznawania kształtów i wielkości, określania kierunków, poszerzenia słownictwa, wzbogacenia wiedzy, zapamiętywania szczegółów i ich pamięciowego odtwarzania, rozróżniania, wyodrębniania, porównywania, nazywania i zliczania. Jest tego sporo a że dzieje się to troszkę jakby mimochodem, bo dzieci nie do końca sobie zdają sprawę z tego jaki kawał dobrej roboty wykonuje ich umysł, to tylko lepiej.Książeczka 100 pytań i odpowiedzi 2 to druga z serii czterech książeczek skierowanych do przedszkolaków i uczniów, zarówno tych, którzy nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać, jak i tych, którzy z czytaniem już dobrze sobie radzą. Ta seria jest wspaniała i z pewnością w najbliższym czasie jeszcze przed wakacjami zaopatrzymy się w pozostałe dwa tytuły. 
Spotykamy tu nieco inna formę pytań niż w powyższych książeczkach. Mamy coś w rodzaju quizu, ale tak jak wyżej nie nastawiony jest on na konkretny dział wiedzy tylko na wiedzę ogólną. 
Pytania są rozmaite, jedne łatwiejsze, inne trudniejsze ale dzieciaki je pokochały od razu. Zwłaszcza Wojtek, dla którego czytanie pytań to cytuję "łatwizna", więc jest w pełni samowystarczalny.
A to z kolei pozwala mu na trening czytania ze zrozumieniem. Kolejny wielki plus. Książeczka pomaga ćwiczyć koncentrację i logiczne myślenie, poszerza i utrwala wiedzę o otaczającym świecie. Sprzyja temu także specjalny dobór czarno-białych ilustracji. Jest on zamierzony, ponieważ pobudza wyobraźnię małego czytelnika, zachęca do obserwacji, doświadczeń i wyciągania wniosków.

Co więcej czarno-białe obrazki można kolorować, co jest dodatkowo doskonałym ćwiczeniem kształtującym sprawność manualną. A takiego treningu nigdy za wiele. Im więcej ręka ćwiczy tym pewniej prowadzi narzędzia piśmiennicze, a od tego tylko o krok do ładniejszego i czytelnego pisania literek. 

Poszczególne zadania poszerzają wiedzę dziecka o najbliższym otoczeniu, ponieważ oparte są na doświadczeniach z życia codziennego i dotyczą jego najróżniejszych aspektów: zdrowia, higieny, ruchu, właściwego odżywiania, świata roślin i zwierząt.
Jedne z fajniejszych książeczek na czas pomiędzy zerówką a pierwszą klasą. Drugie które polecam w tym okresie to te związane z koncentracją oraz logicznym myśleniem. Ale o nich już niebawem.A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.