Ortografia na wesoło

by - maja 30, 2016


Dziś garść propozycji, których celem jest oswojenie dziecka z niełatwym Językiem Polskim. 
Wszystkie pozycje (choć jest ich więcej) wydane zostały przez wydawnictwo Siedmioróg, a ja z czystej ciekawości postanowiłam przyjrzeć im się z bliska.  Co prawda do pierwszej klasy nam daleko a Wojtko na razie czyta nie pisze ale ja lubię się do wszystkiego dobrze przygotować a z pisaniem będziemy się zaznajamiać w wakacyjne długie dni na spokojnie więc szykuję powoli oręż i przyglądam się wszystkiemu bez pośpiechu. Nawet ucząc dziecko pisania trój literowców nie obejdzie się bez znajomości ortografii a ta polska jest wyjątkowo trudna i zawiła. Dziś pokazane książeczki są skierowane do dzieci w różnym wieku choć wszystkie które wybrałam nie przekraczają 9 lat. Wszystkie również są opracowane zgodnie z lekturami i ogólno pojętym programem nauczania w odpowiadającym im klasach. Nie są to pozycje które uczą dzieci stricte pamięciowego zapamiętywania, nie mamy tu tez do czynienia z dyktandami. Tu dzieci mają uczyć się poprzez czytanie i pisania najpierw słów potem zdań. Jest tu dużo wierszyków i rymowanek i ogólnie mam wrażenie, że dla dziecka ortografia jest tu niemalże niewyczuwalna. 
A teraz pokrótce przyjrzyjmy się każdemu z tych 4 zeszytów aktywizujących i zajrzyjmy też do środka. Ortografek to zbiór ćwiczeń i zadań dla I klasistów. Oczywiście realizuje program pierwszej klasy i ciekawie łączy zabawę z nauką. Układ i forma ćwiczeń pomagają w poznaniu i utrwaleniu zasad pisowni i sprawiają, że dzieci bez trudu stawiają pierwsze kroki wśród zawiłości polskiej ortografii. Obrazki są kolorowe co może dodatkowo zachęcić dzieci do pracy, choć w naszym przypadku liczy się po prostu ciekawa szata graficzna, kolory nie mają już takiego znaczenia. 
Książka nie tylko ćwiczy ortografię ale ogólnie pozwala potrenować pisanie i czytanie. Dzięki książeczce dzieci poznają duże i małe litery drukowane oraz duże i małe litery kaligrafowane. Z tą pozycją z pewnością zapoznamy się jeszcze w te wakacje.
Jestem mistrzem ortografii (7–9 lat)
To z kolei książeczka dla uczniów II klasy szkoły podstawowej. Mo ona za zadanie wprowadzić dziecko w świat elementów pisowni i ortografii, zachęcić do czytania i pisania. Jednocześnie bazuje na lekturach szkolnych przez co ładnie się wplata w tok nauki szkolnej. Publikacja zawiera kilkadziesiąt atrakcyjnych łamigłówek, wierszyków, zgadywanek i rebusów. Warto podkreślić, że zabawy edukacyjne zostały opracowane przez Hannę Zielińską – cenioną przez nauczycieli klas początkowych redaktorkę tekstów dydaktycznych i edukacyjnych, przez wiele lat odpowiedzialną za dział edukacyjny w „Świerszczyku”. Przejrzyste i ciekawe grafiki również przypadły mi do gustu. Generalnie wydawnictwo Siedmioróg ładnie opracowuje szatę graficzną swoich publikacji, dlatego zawsze mam pewność, że nie będzie na stronach chaosu i nieładu który bardzo utrudnia koncentrację. 
Atrakcyjna forma przedstawienia zasad ortografii.
 Tym razem książka przełomowa obejmująca klasy I i II. Tak jak poprzednia książeczka również ta została opracowana przez Hannę Zielińską a więc opracowanie merytoryczne najwyższych lotów. Grafika również świetna. A zadanie równie ciekawe i atrakcyjne. 
Główna różnica polega na tym iż jest ona skierowana do nieco młodszej grupy wiekowej, więc dobrze ją wprowadzić przed książeczką powyższą. Bardzo podoba mi się ścisły związek pomiędzy ćwiczeniami a programem szkolnym bo dzięki temu rodzic ma możliwość pracować również w domu z dzieckiem i ułatwiać mu tym samym w ciekawej formie naukę szkolną.


Nauka ortografii to zabawa! (6–7 lat)
Ta książeczka jak i dwie poprzednie należy do tej samej serii. Od tego wydania powinniśmy zacząć i iść kolejno do kolejnych wydań. Stopniowanie trudności, zależy oczywiście od dziecka ale książeczki są tak stworzone że zainteresują nawet niechętnego a ten który nie ma problemów z językiem polskim na swoim poziomie również jestem przekonana, utrwali posiadane umiejętności. Publikacja zawiera kilkadziesiąt atrakcyjnych łamigłówek, wierszyków, zgadywanek
i rebusów. I to druga pozycja z którą będziemy pracować w wakacje. Łączy się ściśle z programem klasy pierwszej a więc nie wymaga od dziecka niczego więcej niż powinno wiedzieć na tym etapie edukacji. Dzięki czemu Wojtuś z pewnością sobie z tą publikacją będzie radził.

Ortografia na wesoło, oczywiście :)
Nie ma rzeczy nie możliwych :)
No chyba, że jest się totalnym dysortografem jak ja, no ale po latach ciężkiej i mozolnej pracy, mogę śmiało powiedzieć, że nawet w takim wypadku trening czyni mistrza :)

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.