3 urodzinki z Edukatorkiem - zabawy (od)twórcze

by - września 18, 2016


Niedawno podzieliłam się z Wami pierwszym pomysłem genialnym, na prezent dla 3 latka (i nie tylko) a dziś przyszła kolej na drugą odsłonę, Alusiowych niespodzianek. Tym razem będzie to wybór z listy urodzinowych propozycji (Pomysły na prezent dla 3 latka -KLIK). Czy trafiony ? Oczywiście !!! 
W dodatku trafiony razy dwa, jak wiecie polowałam na rzeczy które zabawią dwójkę dzieci a nie jedno, a w dodatku dzieci w różnym wieku. W gruncie rzeczy wybór takich produktów jest dość spory, wystarczy dobrze przejrzeć oferty sklepowe i poobserwować własne dzieci i ich zainteresowania. 
Wspólne zabawy uczą komunikacji, kompromisów, radzenia sobie z emocjami (swoimi oraz cudzymi) a także społecznych zachowań, więc warto inwestować w zabawki które są ponad płciami, ponad podziałami i o szerokiej rozpiętości jeżeli chodzi o wiek dzieci.Same plusy a w dodatku oszczędność miejsca i pieniążków.


Tajemnica została ujawniona, w dziecięcym pokoju pojawiły się metalowa waga szalkowa 
oraz jakże wyczekiwana drewniana kasa sklepowa. 
Już od dawna planowałam ten zakup ponieważ, zabawa w sklep już jakiś czas jest u nas na topie. 
Odkąd Ala weszła w etap zabaw odtwórczych, wspólne zabawy Kusiątek nabrały nowego wymiaru. Teraz kiedy oboje wcielają się w wiernie odgrywane role, potrafią godzinami naśladować, przeżywać, wspólnie kreować swoją własną rzeczywistość. Jak wspomniałam oba przedmioty już od dawna były w kręgu moich zainteresowań, a więc chciałam wybrać te które najlepiej spełnią swoją rolę. Wybrałam jedną z naszych ulubionych firm produkujących dziecięce akcesoria markę Goki. Nigdy nas nie zawiodła podobnie zresztą jak Hape, Melissa and Doug oraz Bigjigs. Te marki stanowią 70% zabawek, na stale przebywających w pokoju naszych dzieci. Dlaczego? Bo są wytrzymałe, zrobione z najwyższą starannością zarówno jeżeli chodzi o detale czy estetykę jak i bezpieczeństwo. Nie ma obaw o niedostosowane do wieku produkty. Wszystko co prezentują sobą te marki mogę kupować w ciemno, są to produkty certyfikowane i spełniające wszelki oczekiwania jeżeli chodzi o jakość. Zarówno kasa jak i waga, wiernie odtwarzają te prawdziwe co ogromnie cieszy maluchy. Każdy wie, że im produkt bliższy rzeczywistości tym lepiej.
Kasa jest genialna. Przede wszystkim w jej wnętrzu wbudowany jest prawdziwy kalkulator, co było zwłaszcza dla Wojtka, ogromnym zaskoczeniem. Kasa która naprawdę liczy! Na razie nie podchodzimy do zabawek od strony edukacyjnej, ale z pewnością oba produkty dają wielkie możliwości w tym kierunku (a ja oczywiście mam 1001 pomysłów jak przemienić zabawę w edukujące doświadczenie). 
Alusię z kolei zachwyca dźwięk, który imituje dźwięki wydawane przez prawdziwą kasę fiskalną. 
Dla rodziców chcących świętego spokoju, zaznaczam, że dźwięk można wyłączyć. Kasa jest wyposażona w czytnik kart oraz drewnianą kartę płatniczą. Są tu także monety 5 złotowe. Rzecz jasna nie zapomniano o czytniku kodów kreskowych, którego moja solenizantka używa jako telefonu :P
Czytnik jest swego rodzaju piszczałką. Kiedy przyciśniemy go do dowolnej rzeczy piszczy, coś ala gumowa kaczuszka. Poza kalkulatorem kasa ma też cyfrowy wyświetlacz no i rolkę papieru fiskalnego, którą dzieciaki mogą zapełniać cenami produktów lub jak to jest w przypadku Ali, swoimi rysunkami. Pełna dowolność. Co ważne gdy rolka się skończy, można kupić standardowy papier fiskalny i zabawa zaczyna się od nowa. Kasa jest tak solidnie wykonana, iż nie miałabym żadnych obaw nawet jeżeli trafiłaby w przedszkolne mury.
Waga przeznaczona jest z kolej dla dzieci powyżej 5 roku życia więc nie znajdziecie jej na stronie sklepu w przedziale 3+. Jeżeli chcecie produkt z tej kategorii, bezpieczny dla 3 latków, polecam zajrzeć TUTAJ oraz TUTAJ. Jeżeli chodzi o przeznaczenie wiekowe jest ona z pewnością podwyższone, w przypadku naszej Wagi, ze względu na małe elementy które dziecko może połknąć a także metalowe i mniej owalne składowe wagi. Na pewno drewniane produkty są bardzie pewne jeżeli chodzi o malutkie dzieci, jednak każda mama zna swoją pociechę a ja nie miałam żadnych obaw co do tego, że zabawka będzie stanowiła dla Ali jakiekolwiek zagrożenie. Nigdy nie była zjadaczem wszystkiego co napotka na swojej drodze a z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej świadoma, rozważna i delikatna w swoich zabawach więc 5+ nie było dla mnie czynnikiem odstraszającym. 
 O możliwościach edukacyjnych wagi, z pewnością powstanie drugi post. Na pewno wpadną mi do głowy ciekawe zabawy którymi będę się chciała z Wami podzielić.
Tym czasem chciałam Wam napisać dlaczego ta a nie inna waga. Solidne wykonanie, możliwość regulowania wagi, 7 odważników, piękny profesjonalny wygląd. Zdejmowane miseczki, bardzo łatwe jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, a więc waga tym samym nie musi służyć jedynie do ważenia i porównywania wag zabawkowych produktów, co bardzo poszerza mi pole do pokazania dzieciakom możliwości i frajdy jakie daje nam zabawa wagą. Ni mniej ni więcej produkt skrojony na miarę moich potrzeb :)

Zabawa w sklep teraz zdecydowanie weszła na inny poziom. Nie oznacza to, że dzieciaki bawią sie tylko zgodnie, co to to nie. Gdyby tak było uznałabym je z pewnością za chore. Ale coraz częściej i coraz szybciej dochodzą do kompromisów. Skończyło się tez panowanie Alusi i teraz nie tylko Wojtko odpuszcza to na czym mu zależy, teraz też Ala musi często dać za wygraną. A ja (choć mi nie wolno) uwielbiam podsłuchiwać jak się bawią. Bo nie dość, że można uśmiać się do łez, z tych dialogów i monologów, to w dodatku można się zobaczyć lepiej niż w lustrze i usłyszeć jakby się stanęło obok siebie samego. Dzieci to niezwykli obserwatorzy i słuchacze, nawet jeżeli udają, że nie widzą i nie słyszą.
Zabawy w odgrywanie ról są niezwykle istotne. Dzieci same do nich dążą gdyż tendencja do naśladowania jest jedną z potrzeb rozwojowych. Tego typu zabawy uczą prawidłowego funkcjonowania wśród innych ludzi, przygotowują do przyjmowania różnorakich ról związanych z tożsamością płciową, rozwijają kreatywność, a czasami mają też działanie terapeutyczne. Dzięki nim dzieci uczą się prawidłowych zachowań społecznych, usamodzielniają się i rozwijają swoją wyobraźnię. 
Maluchy mogą zadziwić dokładnością swoich obserwacji, czasem mogą w ten sposób pokazać, co przeżywają, z jakimi zdarzeniami trudno jest im sobie poradzić. Warto czasem zatrzymać się i posłuchać naprawdę wiele można usłyszeć i poznać lepiej swoje dziecko. Które lalom opowie więcej niż człowiekowi.A może spodoba Ci się także

3 komentarze

  1. Super prezenty, wszystkiego najlepszego dla Alusi :-) widać radość ogromna Monika Flok

    OdpowiedzUsuń
  2. Ekstra prezenty :-) kasa jest super i na pewno moja córeczka by się z niej ucieszyła :-) ja też lubię słuchać i podglądać jak się moje dzieci bawią :-)czasem jest bardzo zabawnie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne, muszę sobie zapamiętać, niedługo i mi się przyda :D

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.