Podróż dookoła świata

by - września 06, 2016


Z jedną podobną publikacją wędrowaliśmy w czasie, była to Mapa Przyszłości (pościk TUTAJ) która wessała pewną klasę w portal i przeniosła ich w czasie i przestrzeni. Bardzo spodobała nam się ta przygoda, nasycona masą detali i niekończącymi się godzinami eksplorowania i odkrywania. Tym bardziej uradowała mnie najnowsze publikacja wydawnictwa Nasza Księgarnia tym razem jednak osadzona w realiach z tego świata czyli Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód. 
Wojtuś oznajmiony z poprzednią książką, od razu wiedział co i jak i czym prędzej zajął się wyszukiwaniem najzabawniejszych elementów, oraz tych najbardziej mu znanych wznosząc co chwile okrzyki
 "mama patrz co tu jest!", "mama popatrz!", "mama chodź zobacz!" :)
Mechanizm otwierania książki jest bardzo podobny, można ją oglądać na dwa sposoby. Przemierzając nasz glob ze wschodu na zachód lub też od drugiej strony z północy na południe. Można to robić karta po karcie, lub rozłożyć całość i podziwiać niezwykłe rozmiary publikacje i jej nietypową budowę. Nie znam osoby na której nie robi to wrażenia !
Ilustracje Nikoli Kucharskiej mają charakter komiksowy, są wyraziste, nieprzesłodzone i inne niż te z którymi do tej pory mieliśmy do czynienia. Ze względu na większe nasycenie kolorami w odniesieniu do Mapy Przyszłości (KLIK) Wojtkowi ta lektura spodobała się bardzie. Być może to też właśnie fakt tego, że wiele rzeczy zna i umie rozpoznać, a świat tu pokazany nie jest dla niego abstrakcyjny. 
Choć być może to również kwestia jeszcze za młodego wieku. Mnie jako dorosłemu odbiorcy obie publikacje podobają się na tym samym poziomie, choć każda jest inna.

W podróży dookoła świata będziemy towarzyszyć dwóm rodzinom. Mają one zupełnie odmienne plany podróżnicze i zupełnie inny pomysł na eksplorowanie naszej planety. 
Z północy, na południe powędrujemy z rodziną Białych, którzy są głodni wrażeń, nie straszne im dzikie tereny. Chcą odkryć to co nieodkryte, najdziksze zwierzęta i miejsca, niespotykane gatunki flory i fauny. Dotrzeć tam gdzie ludzka noga pojawia się bardzo rzadko. Nie straszne im niewygody i mrożące krew w żyłach przygody.  
Z kolei ze wschodu na zachód, ruszymy z rodzinką Zielińskich, którzy wędrują szlakiem powszechnie znanych, tłumnie obleganych i opisywanych w każdym przewodniku miejsc, zabytków oraz atrakcji turystycznych. Zwiedzają, chwytają promienie słonka, strzelają sobie selfie tu i tam i najchętniej podróżują samolotem. 
Obie rodzinki podróżowały równy rok i obie wróciły zachwycone swoimi przeżyciami i wspomnieniami. Wraz z nimi odkryjemy, rośliny, zwierzęta (nawet te wymarłe), zabytki, miejsca historyczne, jeziora, morza, oceany, górskie szczyty i rozmaite inne przyrodniczo geograficzne szczegóły. Jednak na tym nie koniec bo w karty tej niezwykłej książki wpisane zostały też legendy, ciekawostki, najsławniejsze postacie tak żyjące jak i fikcyjne, historycy, odkrywcy, artyści. Poznacie tu także rożne zjawiska i wydarzenia. Wszystko to jeszcze okraszone mrowiem zadań dla czytelnika które sprawią, że będzie musiał on wytężyć wzrok, potrenować spostrzegawczość i poćwiczyć koncentrację.

Mimo posiadanego w domu 5 latka który uwielbia książkę przeglądać, uważam, że to nie jest książka dla takich dzieci. Zdecydowanie jeżeli miałabym ją przypisać do jakiejś grupy wiekowej powiedziałabym iż będzie to wiek szkolny 7-8 lat. Wtedy odkrywanie książki będzie pełniejsze, bardziej świadome a dziecko będzie rozumiało więcej i tym samym przygoda wejdzie na wyższy i bardziej ekscytujący poziom. Niesamowita podróż pełna zagadek, ciekawostek, z której można wyciągnąć moc wiedzy i wspólnie rodzinne się bawić. Książka zachęca do eksploracji zbiorowej, bo w pojedynkę podróżowanie dookoła świat nie jest aż tak ciekawe jak wespół - zespół.  Jestem przekonana, że zachwyci ona każdego wielbiciela podróży, każdego młodego odkrywcę i stanie się ciekawym zajęciem na coraz dłuższe jesienne wieczory :)


Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód
autor: Nikola Kucharska
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Nikola Kucharska
rok wydania: 2016
liczba stron: 28
format: 235 x 325 mm

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.