Spostrzegawczość z Leonem

by - września 05, 2016


Seria Kapitan Nauka to już nie nowość w naszym domu bowiem swego czasu w Taniej Książce dorwałam 4 zestawy, po dwa dla każdego Kusiątka i często sobie wrzucam je do torebki kiedy gdzieś wybywamy. Nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą a dzieciaki bardzo je lubią. Dziś mamy okazję poznać nowość na rynku, czyli jedną z gier świeżynek SPOSTRZEGAWCZOŚĆ z kameleonem Leonem.
Spostrzegawczość to coś co warto wykształcać i trenować u dzieci od najmłodszych lat i co istotne nie ma górnej granicy wiekowej aby przestać. Nasz mózg nigdy nie powinien spoczywać na laurach wtedy czuje się wiecznie młody i sprawny. Do dziś opisywanej gry dołączona jest książeczka dla rodziców czy też opiekunów, wychowawców która kwestię spostrzegawczości nam całkiem obszernie przybliża. Książka opisuje nam w jaki sposób wspierać rozwój tejże cechy u dzieci 6-9 letnich. Przyznam szczerze, że czytałam ją z zaciekawieniem bo dużo rzeczy tak na dobrą sprawę gdzieś tam wiedziałam ale nie do końca. Przyznam też, że zaskoczyła mnie nieco zawartość tej lektury a może raczej jej język. No trzeba się nieźle wysilić umysłowo aby przyswoić te treści, jest tu duża dawka wiedzy psychologicznej, co czyni książkę dla mnie bardzo atrakcyjną. Jednak nie do końca mamy tu typowy podręcznik dla przeciętnego rodzica. 
Co oprócz książki znajdziemy w pudełeczku, moc kart z Leonem bardzo kolorowym kameleonem, który to właśnie będzie nam pomagał trenować umysł.
Spostrzegawczość z kameleonem Leonem wydawnictwa Edgard z serii Kapitan Nauka to walizeczka w której znajdziemy wyżej wspominaną książeczkę. Poza teorią spostrzegawczości znajdziemy w niej również instrukcje do gier. W kuferku są też karty:
- 8 kart specjalnych (jednostronnych) - to duży Leon w różnych wcieleniach i barwach
- 40 dwustronnych kart - na których mamy po 8 Leonów w rożnych wersjach, w każdym z tych zestawień mamy dwa razy tego samego Leona a jednego spośród tych pokazanych na kartach specjalnych brakuje
Skoro już mowa o kartach są dość duże, śliskie i elastyczne, nie mam żadnych zastrzeżeń i obaw co do ich jakości. Wyglądają na solidne i długotrwałe. Trzeba też tu nadmienić, że nie robimy kartami zbyt szybkich manewrów a dzieci które biorą udział w rozgrywkach już nie są to maluszki. Nawet tłuste i mokre paluszki nie powinny stanowić tu zagrożenia.

Z uwag dodatkowych warto się też zaopatrzyć, do urozmaicenia rozgrywek, w monetę oraz kostkę do gry (zwykłą sześcienną). Jednak taka opcja rozgrywek jest dobra przy dzieciach które już przebrnęły i opanowały mniej więcej mechanikę bezowych wariantów gry.
Jaki jest cel każdej z rozgrywek bez względu na wybrany wariant ?
Jak najszybsze odkrycie tego który kameleon się powtarza lub który zniknął i położeni na nim łapki.
To co nam się przyda podczas rozgrywek, to oczywiście poza tytułową spostrzegawczością, szybka ręka bowiem kiedy tylko odkryjemy który Leon jest odpowiedzią na dana zagadkę, trzeba szybko położyć na nim swoja łapkę.
Samo przygotowanie do gry nie jest długotrwałe. Jednak ponieważ karty są duże będziemy potrzebować sporej przestrzeni. My jak zwykle wylądowaliśmy na podłodze.
Po pierwsze musimy wyłożyć karty tak aby były widoczne dla wszystkich i także dla wszystkich dostępne. Pozostałe 40 kart trzeba potasować i ułożyć w stosik. Gotowe, można rozpoczynać grę. 
Karty rozdane i co dalej?
Teraz czas na wybór wariantu jako nam odpowiada. Wybierać możemy spośród 5 gier a oto ich tytuły:
1) „Który kameleon zniknął?
2) „Który kameleon się powtarza?”
3) „Który kameleon zniknął lub który się powtarza?”
4) Wariant z kostką do gry – zasady ustalone
5) Wariant z kostką do gry i z zasadami do ustalenia.


Który kameleon zniknął?
Każdy z graczy będzie kolejno odkrywał kart ze stosu kładąc je obok stosu głównego odwrotną stroną niż ta która była widoczna. Teraz każdy z graczy jednocześnie przeszukuje wzrokiem karty patrząc którego z 8 wielkich Leonów nie ma na karcie. Kto pierwszy połozy dłoń na właściwym Kameleonie ten zabiera kartę lub otrzymuje punkt. Kiedy kończą się karty kończy się również gra a wygrywa osoba która ma najwięcej kart.
Który kameleon się powtarza?
Zasady bardzo podobne jeżeli chodzi o układ i mechanikę co wyżej, jednak tym razem rękę gracze kładą na tym kameleonie z kart głównych który na karcie ze stosu występuje dwukrotnie. Znów wygrywa osoba która zdobędzie najwięcej kart dwustronnych. 

Który kameleon zniknął lub który się powtarza?
Ta opcja to po prostu połączenie dwóch powyżej opisanych. Potrzebujemy do rozgrywek dodatkowo monety i w zależności od tego co wypadnie będziemy szukać kameleona podwójnego lub tego który zniknął.
Wedle tego klucza:
orzeł – szukamy powtarzającego się Leona
reszka- szukamy Leona brakującego

Wariant z kostką do gry – zasady ustalone
Do gry można też wykorzystać kostkę sześcienną do gier. Każdy punkt to inna zasada. Co ważne to udostępnione dla wszystkich graczy zasady, tak aby każdy kto jeszcze ich nie zna na pamięć miał do nich szybki wgląd.
A działania prezentują się następująco:
1- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który się powtarza;
2- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który zniknął;
3- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w prawym górnym rogu karty;
4- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w prawym dolnym rogu karty;
5- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w lewym górnym rogu karty;
6- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w lewym dolnym rogu karty

Wariant z kostką do gry – zasady do ustalenia
Tu sami ustalamy jakie reguły są przypisane poszczególnym oczkom kostki. Sugestie z instrukcji to np na ileś oczek nie dotykanie karty wcale lub wykrzyknięcie hasła LEON.Nasze wrażenia. Gra jest ciekawa, nietypowa i oryginalna. Zdecydowanie fajnie trenuje spostrzegawczość u dziecka, które z każdą kolejna rozgrywka coraz szybciej pokazuje kameleony. Na dobry początek polecam rozpoczęcie od wariantów podstawowych zwłaszcza a z młodszymi lub niewprawionymi graczami bo miksy dwóch zasad to już wyzwanie z wyższej półki. Mózg musi pracować na wyższych obrotach przestawiając się na zmienne zasady. A kameleony dwoją się i troją w oczach. 
Zdecydowanie wart polecenia tytuł, wspierający rozwój dzieci w wieku 6+ a rozwija nie tylko spostrzegawczość ale również koncentrację. I to wszystko poprzez zabawę więc z pewnością powinna być atrakcyjna zarówno dla rodziców jak i dla dzieciaczków. 

Spostrzegawczość z kameleonem Leonem
Liczba graczy: 2-8 osoby
Wiek: od 6 do 9 lat (5 latek tez sobie poradzi)
Czas gry: ok. 15 - 30 minut
Wydawnictwo: Edgard/ Seria Kapitan Nauka

Wpis bierze udział w projekcie "Grajmy"


A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.