Geografia Świata

by - września 29, 2016


Ponieważ za zainteresowaniami dzieci należy podążać i je rozbudzać, zawsze uważnie słucham tego o co pyta Wojtek. Najczęściej są to zwierzęta, ludzkie ciało, zjawiska przyrodnicze a także różne tematy geograficzne. Wulkany, najwyższe szczyty, najdłuższe rzeki, mieszkańcy rozmaitych zakątków świata, zwierzaki żyjące tu i tam, wodospady, pustynie, niezwykłe niezwykłości. Wszystko co zaskakuje, ciekawi wzbudza zainteresowanie. Owszem jest internet, jednak on nie łączy ludzi. Możemy włączyć film, możemy pokazać zdjęcia, jednak kiedy siadamy razem z książką w dłoni to jednak nic nie może się temu równać. Poza tym książki mają to do siebie, że sięgasz po jedno zagadnienie a znajdujesz 10 innych i samoistnie poszerza się wiedza. Być może z 5 latkiem jest to chwilowe, zapewne większość z tego mu wyparuje, jednak ciekawość świata i chęć poszukiwania odpowiedzi na pytania pozostanie a to jest dla mnie istota rzeczy.
Zaczęłam więc poszukiwania. Szperałam i grzebałam przewalając całe internety w poszukiwaniu ciekawych geograficznych ksiąg. Nie jest łatwo bo w większości niestety znajdując książki tą drogą, jestem zmuszona oceniać je po okładce, a to jak wiadomo bywa mylne. Ostatecznie postawiłam na kilka tytułów i chcę je sprawdzić kolejno. Kupowanie 5 kotów w worku to nie jest najlepszy pomysł, najlepiej robić to tytuł za tytułem a może za pierwszym razem będzie to strzał w 10 ?:)
Pierwszym i za razem najnowszym tytułem jaki mnie zainteresował jest ten który widzicie dziś
"Geografia świata to uporządkowana w trzy tysiące haseł wiedza na temat obiektów geograficznych, jak góry, jeziora, morza i rzeki, państwa, miasta i regiony. W opracowaniu ujęto również zjawiska tworzące środowisko geograficzne, czyli przyrodę i gospodarkę. Zwięzłe i przystępnie zaprezentowane hasła zostały zilustrowane dwoma tysiącami fotografii, map, rysunków i schematów."

3000 haseł, 2000 fotografii, 448 stron wiedzy geograficznej. Wszystko w pięknej oprawie, doskonałej jakości druku, na fajnej grubości albumowym papierze. Zdjęcia są niezwykłe, oddają zarówno piękno naturalnego świata, jak i różnorodność kulturową jeżeli chodzi o budowle jakie powstały przy pomocy ludzkich rąk. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy geograficznej, uszeregowanej wedle alfabetu. Kolejne literki mają swoje kolorystyczne znaczniki w górnym rogu co dodaje książce estetyki i ułatwia szperanie. Podręczniki nie zawsze zaspakajają głód wiedzy, ta książka zdecydowanie idzie o krok dalej. 
Poza zdjęciami odnajdziemy tu również mapy, flagi, schematy i inne grafiki pozwalające zobrazować poszczególne hasła. Każde z haseł jest opracowane w ten sposób iż zawiera prosto podane najistotniejsze fakty jakie go dotyczą. Nie ma obaw o rozwlekanie się autorów, wszystko ujęte jest krótko i zwięźle.
Teraz pytanie dla kogo ta książka ?
Zdecydowanie wspaniała pomoc dla uczniów u których geografia króluje na planie lekcyjnym. Uczeń 4 klasy to doskonały odbiorca tej książki, podobnie jak gimnazjalista czy licealista. Czytelnik dobrze potrafiący czytać pięknie się nauczy odnajdywać hasła i samodzielnie będzie mógł odkrywać zakamarki i tajemnice kuli ziemskiej. Ja jako dorosły odbiorca niezwykle się cieszę z posiadania w domu takiej księgi geograficznej, gdyż książka ta znakomicie uzupełni moją wiedzę i ją uporządkuje. Nie kryjmy, że kiedy skończy się studia, edukacja schodzi do niskich poziomów i wszystko wietrzeje z głowy. Dlatego warto zamiast książek fabularnych co któryś jesienno zimowy wieczór zasiąść do takiej właśnie publikacji. Poszerzyć horyzonty, powędrować palcem po mapie. Jeżeli chodzi o odkrycia mojego 5 latka, fascynacja publikacją jest duża, gdyż zdjęcia rozbudzają ciekawość, jednak nie takiej książki dla niego poszukiwałam, trafiłam cudownie ale nie pod mojego małego odkrywcę. 
Jeżeli o maluszki chodzi, będę szukać nadal, jak coś wyszperam z pewnością dam znać. Ta pozycja jest dla bardziej świadomych czytelników, dla których obraz nie jest istotny ponad wszystko, gdyż tekst w tej publikacji jest priorytetowy.

W książce poznacie najrozmaitsze terminy geograficzne, formy rzeźby terenu, czyli wszelakie góry, wyżyny, niziny, przełęcze czy kotliny. Odkryjecie na nowo lub po raz pierwszy wody opływające nasz glob. Poznacie ziemskie gleby, klimat i inne warte poznania fakty i ciekawostki. Opracowanie zawiera również najważniejsze informacje z zakresu geografii ludzkości i gospodarki dotyczące obiektów takich jak miasta, państwa, jednostki administracyjne. Nie zapomniano też o najciekawszych, najbardziej niesamowitych lub najbardziej znanych budowlach, zabytkach, budynkach i innych wytworach ludzkich rąk.Wydawnictwo SBM
Seria Wademekum
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 448
Wymiary: 24.0x30.0x3 cm

A może spodoba Ci się także

4 komentarze

 1. Rewelacyjna :-) nawet w promocyjej cenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłabym przeglądać godzinami, szkoda, że chłopcy nie mają takiego zapału...

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda znakomicie, bardzi ciekawa propozycja :) przydałaby się w biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna :-) można świetnie pokazać dziecku świat MonikaFlok

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.