4 pomysły na świąteczno - zimowe zabawy plastyczne

by - grudnia 21, 2015Ponieważ nie każdego dnia pokazywałam co tworzyliśmy, uzbierało się troszkę inspiracji, pokażę je dziś i jutro "masowo". Wiadomo jaki teraz zaganiany mamy czas, ciężko się z wszystkim wyrobić i połapać a kiedy jeszcze pomiędzy prace, obowiązki i przyjemności związane z przed świątecznym okresem wpleciemy choroby i inne losowe przeszkody to już każdy chyba bez słowa rozumie, że codzienna obecność na blogu to czysta abstrakcja :)
Nie mniej jednak dzieje się u nas dużo, liczymy, tworzymy, czytamy, gramy tylko, że kiedy czasu brak bardziej sami dla siebie niż dla ogółu, stąd zdjęć mniej ale myślę, że wszystko ładnie widać i kto tylko zechce z pewnością z tych prostych inspiracji skorzysta :)
Większość z nich można śmiało wykorzystać jako "zajmowacz czasu" kiedy chcecie umyć okna czy zrobić coś "samodzielnie" bez stale ciągnącej się krok w krok za wami pomocy.

1) BOMBKI
Bombki to po prostu ziemniaczane pieczątki.
Znajdujemy w swoich ziemniaczanych zasobach ziemniorki o w miarę okrągłym przekroju.
Można na nich stworzyć wzorki lub nie, wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej.
Pieczątki malujemy a potem odbijamy, jeżeli chcemy aby było multikolorowo trzeba pokryć ziemniaki, farbą przy pomocy pędzelka, jednak to zadanie dla starszaków czy też rodziców. Młodsze dzieci mogą zamaczać ziemniaczki w jednokolorowej farbce i też sobie stemplować.
Kiedy farba wyschnie dodajemy zawieszki z drucika kreatywnego i możemy zawiesić taką pracę lub po prostu bombki wyciąć.
2) CHOINKA Z PASKÓW
Z kilku odcieni zieleni wycinamy paski o różnej długości.
Dodatkowo wycinamy paseczek z brązu na pień drzewa i gwiazdkę.
Zadaniem dziecka jest ułożenie pasków w odpowiedniej kolejności tak aby powstała choinka. Maluszkom można podpowiadać a starszaki muszą sobie radzić same.3) OZDOBY Z MASY SODOWEJ
Nie jest to masa solna, znalazłam dużo lepszy i ciekawszy przepis.
Masa bazuje na sodzie oczyszczonej i mące ziemniaczanej. Bardzo dobrze się na niej pracuje, nie ma obawy o zatarcie oczu solą a i kolor masy, śnieżno biały, dużo ładnie wygląda po pokryciu farbami. Odkąd mamy ten przepis bazujemy tylko na nim.

Ozdoby z masy:
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej,
- 1 szklanka sody oczyszczonej,
- 3/4 szklanki wody – wymieszać i podgrzać w garnku ciągle mieszając aż zbije się w kulę. Wyciągnąć i zagnieść na stolnicy podsypując mąką ziemniaczaną. Wałkować na grubość 0,5 cm. Suszyć około 24 godziny.

4) PŁATKI ŚNIEGU
Na grubej tekturowej kartce, naklejamy przy pomocy taśmy malarskiej, maskującej dowolny wzór. My stworzyliśmy płatki śniegu. A potem wręczamy dziecku farbki i dajemy pełną dowolność tworzenia. Doskonały patent dla najmłodszych twórców.
Po wyschnięciu farby, starannie i bardzo powoli odrywamy taśmę.
I gotowe :)

 Udanej zabawy :)

A może spodoba Ci się także

2 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.