Opowiadania bożonarodzeniowe...

by - grudnia 09, 2015


Święta się zbliżają, adwentowa praca każdego dnia zaznacza nam obecność zimy i tylko krajobraz za oknem jakoś grudnia na myśl nie przywodzi. Szybko nadchodząca wieczorowa pora tworzy jednak klimat, a niska temperatura sprawia, że ma się ochotę zanurzyć pod ciepły kocyk z dobrą lekturą. Dobra książka potrafi jak nic innego zbudować atmosferę a dziś pokażę Wam lekturę która sprawi, że usłyszycie skrzypienie śniegu i trzeszczący w kominku ogień :)

Zacznę może jednak od wydania, grubaśnego przecudnej urody, robiącego na każdym kto je weźmie do ręki, niebywałe wrażenie. Już na pierwszy rzut oka czuć mróz i skrzący się śnieg. Cudowny papier stronic oraz niezwykłe ilustracje, klimatyczne, zimowe, czasem mroczne, doskonale oddające słowo pisane. W grubaśnej książce znajduje się 13 utworów, zilustrowanych bogato przez trzech czeskich ilustratorów a są nimi Zuzana Bočkayová-Bruncková Jitka Némečková Jindřich Čapek. Jedne surowe inne baśniowe, oddające ton historii i kultury z jakiej się wywodzi dana opowieść. Bo otóż Opowiadania bożonarodzeniowe to zbiór historii nie byle jakich. Znajdziemy tu wybitnych autorów skupionych w tym jednym tomiszczu a łączący ich motyw przewodni to najpiękniejsza z pięknych pora roku zima.Zbiór jest niebanalny, niosący różny przekaz, raz smutny, raz wesoły czy też dający nadzieję. Różnoraka tematyka, całe bogactwo i mieszanina kultur, stylów pisania. Każda historia warta jest zgłębienia i wejścia w magiczny, czasem nostalgiczny, czasem pełen żalu innym razem wesołości świat. Wszystkie napisane pięknym językiem choć niekiedy ostrym jak brzytwa. Dlatego też nie polecam całościowo książki najmłodszym dzieciom, zaczęła bym tu od dzieci 6+ wybierając co łagodniejsze opowieści. Jeżeli szukacie uroczych i optymistycznych historii dla Waszych dzieci, nie polecam tej lektury, to ksiązka z zupełnie innej półki niż dotychczasowo przeze mnie recenzowane. Coś dla siebie znajdzie tu każdy - dziecko, nastolatek a nawet dorosły bo są i takie opowiadania.Kiedy przegląda się spis treści trzeba przyznać, że zebrała się tu wybitna plejada pisarzy:
Aleksander Afanasjew, Mrózko
H.Ch. Andersen, Dziewczynka z zapałkami
J i W. Grimm, Pani Holle
Karel Čapek, Ślady
Jack London, Za zdrowie wędrowca na szlaku
O. Henry, Dary Trzech Króli
H. Ch. Andersen, Dzieje roku
Aleksander Puszkin, Zamieć
Michaił Bułhakow, Zawieja
Lew Tołstoj, Zamieć. Opowiadanie
Vladimir Hulpach, Szingebis i Północny Wiatr / Algonkinowie
Alphonse Daudet, Trzy ciche msze. Opowieść wigilijna
Adalbert Stifter, Święta noc
 


 Do mnie jako do dorosłego czytelnika najbardziej przemawiają rosyjscy autorzy. Bo którzy inny jak nie oni wiedzą co to prawdziwy mróz i sroga zima. Bez lukru, barwienia, trudna wręcz lektura ale klimatyczna i nietypowa. Na swój  surowy, szorstki sposób urokliwa i wciągająca.
Przeczytamy tu o różnych ludziach, różnych miejscach, różnych wierzeniach o rozmaitych losach i drogach po jakich wiedzie ludzi życie. Wyborna lektura pod choinkę do czytania w świetle migających światełek i przy brzmieniu kolęd w tle.

ilustracje: Zuzana Bočkayová-Bruncková Jitka Némečková Jindřich Čapek
autorzy: wydanie zbiorowe (lista autorów wyżej w tekście)
oprawa: twarda
liczb stron: 481


Polecamy na zimę :)

A może spodoba Ci się także

2 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.