Boża Apteczka

by - stycznia 22, 2017


Zioła są wśród nas, otaczają nas ze wszech stron, gdzie nie spojrzymy. Wieś to dla nich prawdziwy raj, a my nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności. Najczęściej rosną dziko pośród lasów, pól i łąk. Są też takie które na stałe zagościły w naszym ogródku i bez których nie wyobrażamy sobie życia. I nie kwestionując tu wcale osiągów współczesnej medycyny, stare sposoby często gęsto i tak sprawdzają się u nas najlepiej. Syrop z babki czy cebuli, mięta i rumianek, melisa z cytryną w upalny dzień.
Na pierwsze objawy przeziębienia natura skutkuje najlepiej. Jednak ta wiedza powoli zanika, każdy woli iść do apteki i tam znaleźć odpowiedni specyfik, który jak się często gęsto okazuje po przeczytaniu składu i tak jest oparty i stworzony na bazie ziół i roślin będących tuż pod nosem. Zawsze ciekawiło mnie ziołolecznictwo i już dawno chodziła za mną taka właśnie publikacja. Kiedy zobaczyłam Bożą Apteczkę w nowościach wydawnictwa Olesiejuk - już była moja :)

Już sam wstęp jest bardzo interesujący, dowiemy się pokrótce gdzie zaopatrywać się w zioła, jakie typy leków ziołowych można uzyskać, a także rozszyfrowane zostanie słownictwo które może nam się przydać. 
Przy okazji nie mogę nie dodać, że książka jest cudownie wydana od okładki, przez czcionkę, tło, aż po ilustracje i grafiki. Pięknie skomponowana i przemyślana.
Kolejny rozdział to opis botaniczny poszczególnych i najbardziej popularnych w lecznictwie ziół. Rzecz jasna tych dostępnych na łonie naszej polskiej natury.
 Poza nazwą polską i łacińską mamy też inne nazwy które obowiązują lub są potocznie znane.
Opis jest dokładny i bardzo ciekawy, pozwoli rozróżnić zbliżone wizualnie do siebie rośliny. 
Mamy też ciut  historii  oraz fakty odnoszące się do obecnych czasów. 
Każde zioło ma też dwa przypiski:
Zawiera oraz Działanie
Wiele roślin bowiem działa na kilka sposobów i warto o tym wiedzieć. 
Oczywiście do opisu każda stronica zawiera czytelną i dobrze obrazującą ziele grafikę.Kiedy prześledzimy poszczególne rośliny, przechodzimy do kolejnego rozdziału pod tytułem:
Lecznicze napary, wyciągi i wywary z ziół
Tu mamy alfabetyczny wypis poszczególnych dolegliwości, chorób, problemów na które zioła mogą nam pomóc oraz pod każdym takim tematem wykaz ziół które nam mogą dopomóc z przepisem na leczniczy napar, wywar czy wyciąg.  Poza przepisem jest też napisane jak zażywać czy używać to co otrzymamy. 
Informacje konkretne i zwięzłe. Opisy te poprzedzielane są botanicznymi ilustracjami ziół.
Całość zakończona jest indeksem alfabetycznym wg problemów zdrowotnych. Książka jest piękna, bardzo ciekawa, praktyczna i warta uwagi. Nawet jeżeli nie planujecie praktykować i korzystać z zasobów medycyny naturalnej, warto poczytać.
Dla mnie to niezwykła pozycja, której od dawna szukałam.


Boża apteka. Zioła dobre na wszystko
Autor: praca zbiorowa
Strony: 240, 
Format: 21,5x25,5 cm
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Olesiejuk
Kategorie: poradniki, zdrowie, moda i uroda
Oprawa: oprawa twarda

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.