PUCIO mówi pierwsze słowa

by - stycznia 23, 2017


Pucio, to mały chłopczyk który ma za zadanie wprowadzić dzieciaki w świat słowa mówionego. Książka którą dziś Wam pokazuję to już druga część serii pod tytułem "uczę się mówić" O pierwszej części w której Pucio zapoznawał maluszki z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi pisałam TUTAJ. Tym razem nasz bohater jest już nieco starszy i idzie o krok dalej, uczy się mówić pierwsze słowa. Autorką pierwszej jak i tej części jest Marta Galewska-Kustra, co znakomicie świadczy o tych książkach, bo nasze maluszki są w najlepszych rekach.  Druga część przygód Pucia skoncentrowana jest na pierwszych słowach typowych dla rozwoju mowy dziecka. Ich rozumienia i używania dziecko uczy się już w pierwszym i drugim roku życia. Dwulatek zaczyna łączyć słowa, a zatem posługuje się już prostymi zdaniami. Zabawa z Puciem ma w tej nauce pomagać.
Podobnie jak w poprzedniej książce towarzyszymy Puciowi w życiu codziennym dzięki czemu dziecko poznaje słowa najbardziej podstawowe oraz te które pomogą i ułatwią mu komunikacje z otoczeniem. Towarzyszymy całej rodzince Pucia od rana do wieczora i poznajemy słownictwo związane z różnymi obszarami, pomieszczeniami, miejscami, czynnościami itd itp. Co najfajniejsze u nas książka sprawdza się też jako lektura. Wojtuś przeczytał wszystko Ali za pierwszym podejściem bardzo dumny z siebie, w końcu pojedyncze słowa to już niewielkie wyzwanie dla niego a jednak kolejna samodzielnie przeczytana książka została zaliczona. Świadczy to o tym, że książka się znakomicie sprawdza z dziećmi w różnym wieku.
Bardzo podoba mi się przejrzysty i przewidywalny układ, tak całości jak i poszczególnych rozkładówek. Na każdej mamy stonowaną (i urokliwą) grafikę, w osobnych ramkach na białym tle z kolei wypisane mamy rzeczy, które będziemy nazywać oraz dodatkowo wyszukiwać na obrazku. Czcionka jest też świetnie dobrana, Wojtuś nie ma najmniejszych problemów z rozpoznaniem liter a w różnych książkach bywa z tym rozmaicie.
W książce jest różnorakie słownictwo, mamy rzeczowniki, czasowniki a także przymiotniki. 
Poza pojedynczymi słówkami podobnie jak w poprzedniej części mamy tu opowiastkę którą mogą przeczytać rodzice i której maluszki bardzo szybko się uczą. Opowiastka bowiem jest powtarzalna, bardzo prosta, czytelna i odnosi się do obrazka, dzięki czemu dziecko z łatwością może podążać za treścią . W ten sposób staje się też świadomym młodym czytelnikiem. 


No zakończenie znajdujemy jeszcze coś na zasadzie podsumowującego słowniczka. Wszystkie użyte w książce słowa są zebrana w jednym miejscu i pogrupowana na rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki. Bardzo podobają mi się też cenna rady i wskazówki zawarte w czarnych dymkach. Dla rodziców są to proste i wartościowe wskazówki odnoszące się do tego co dziecko na etapie 1-2 lat powinno potrafić. 
Książka w przyjemy, wesoły i ciekawy sposób wspiera naturalny rozwój mowy i pozwala dziecku opanować nowe słownictwo, wzbogacić to którym już operuje a każde usystematyzować sobie pewne rzeczy i pojęcia. 

Pucio mówi pierwsze słowa
autor: Marta Galewska-Kustra
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Joanna Kłos
rok wydania: 2017
liczba stron: 40
format: 205 x 250 mm
przedział wiekowy: 0-6

A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.