Duuuuszki vs Duszki edycja limitowane

by - grudnia 17, 2016


Okres przedświąteczny to czas, gdy rodzice, babcie, dziadkowie, a tak naprawdę wszyscy myślą o podarunkach, które położą pod choinką swoim najbliższym. Samo Boże Narodzenie to również moment kiedy można zacieśnić więzy rodzinne, gdyż w codziennej gonitwie często o to trudno. Egmont proponuje gotową listę prezentów – planszówki, które zadowolą i małych i dużych.

Przygotowaliśmy zestawienie kilku bestsellerowych tytułów, w które warto zagrać podczas świąt, czy Sylwestra i tym samym ciekawie spędzić wolny czas z rodziną. Planszówki bowiem stanowią znakomitą alternatywę dla telewizji i komputera. Wystarczy zebrać całą swoją rodzinę, o co w święta na szczęście nietrudno i zacząć świetną zabawę.

Wśród specjalnie wybranych na tą okazję propozycji są gry o różnym stopniu trudności, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i starszych. Gry planszowe oferują ciekawą rozrywkę dla każdego, i wytrawnego gracza, i osób, które nigdy wcześniej nie miały z nimi styczności. Dziadkowie mogą przełamać barierę międzypokoleniową z dawno niewidzianymi wnukami, a rodzice mieć pewność, że oferują prezent, który oprócz rozrywki niesie ze sobą zalety. Gry ćwiczą logiczne myślenie, uczą radzenia sobie z emocjami, czy rozwijają. 

A co my wybraliśmy z tej listy?
Zapraszam...



Duszki gra bardzo ciekawa, niebanalna, o zasadach które przeczą czasem logicznemu myśleniu a analiza tego do której z reguł trzeba się odnieść musi być błyskawiczna. Kto pierwszy ten lepszy, koniec i kropka.
Doskonała rozrywka dla całej rodzinki, wciągnie z pewnością graczy w rozmaitym wieku i jest to jedna z tych gier w których wiek zasadniczo nie ma znaczenia.
Dziś zestawienie duszków w dwóch wersjach podstawowej i limitowanej.
Może zacznę od różnic bo jest ich nie wiele i jeżeli ktoś posiada jedną z tych gier drugiej w zasadzie nie ma sensu kupować. Na czym polega więc różnica, po pierwsze na opakowaniu. I choć to pewnie kwestia gustu mnie zauroczyło metalowe opakowanie z duszkiem. Dzieciaki też w pierwszej kolejności chwyciły właśnie za nie. Przyciąga wzrok, ma fajną wypraskę, wszystko ma swoje miejsce. Poza tym jest metalowe, ciekawsze, ładniejsze i co istotne dodruku nie będzie więc jest unikatowe. Wersja podstawowa posiada standardowe pudełeczko w którego wnętrzu wszystko śmiga i się przemieszcza.
Co jeżeli chodzi o zasady. Przede wszystkim gry różnią się elementami drewnianymi. W jednej niebieska jest beczka w drugiej książka. W jednej czerwony jest fotel w drugiej kubeczek. I te elementy generują pewne różnice w zasadach o czym w trakcie opisu gier.
Po którą chętniej sięgamy ? Po edycje limitowaną, kubeczek pod którym chowa się dowolny element wydaje się ciekawszą składową i z jednej strony uatrakcyjnia rozgrywkę a jednocześnie ją utrudnia.
 Jacques Zeimet
0 dodaj recenzję gra planszowa
Rysunki Gabriela Silvera
Liczba graczy 2-8 graczy
Wiek od 8-108 lat
Czas rozgrywki 20 min.
 Jaki jest cel każdej rozgrywki - natychmiastowe chwycenie odpowiedniego elementu w odniesieniu do zasad. Czasem jest to figurka w kolorze z karty czasem figurka której kolor na karcie nie występuje, może też być tak, że zamiast łapać, trzeba głośno wypowiedzieć nazwę przedmiotu. Jak widzicie łatwo nie będzie. Karta zostaje odkryta i trzeba szybko analizować sytuację, burza mózgów trwa tylko chwilkę a zwycięzcą będzie ten kto pierwszy wykona właściwe zadanie.
Omyłek jest sporo a wtedy następują salwy śmiechu, bo już ktoś myśli, że zna rozwiązanie, czas goni, inni gracze czyhają na wygrana w stresie łapiesz to czy tamto a tu psikus, zupełnie inna figurka była właściwa.

Często zwłaszcza w początkowych rozgrywkach lub przy nowych graczach, jest sporo zamieszania, gdy trudno przestawić swój umysł na wykluczanie, zamiast rozpoznawania. 
W wariancie podstawowym, mamy tylko rozpoznawanie i wykluczanie ale jest tez wariant zaawansowany. 
 Jeśli na karcie znajduje się książka, to należy przedmiot głośno nazwać, a nie wolno nic łapać.
I tu się dopiero zaczyna zabawa! To wykręcające umysł ćwiczenie jest naprawdę ciekawym wyzwaniem.

Oczywiście z młodszymi dziećmi wchodzenia na poziom zaawansowany nie ma sensu bo trafione odpowiedzi są rzadkością. Natomiast na poziomie podstawowym radzą sobie naprawdę nieźle. Powyżej 10 roku życia, wiek przestaje mieć znaczenie. Potem się okazuje, że to już indywidualne właściwości umysłu, analizy i syntezy pozwalają szybciej rozpoznać typ zadania i błyskawicznie odpowiedzieć. 
I choć gra ma elementy skierowane raczej do ich dzieci to kiedy dorośli, sam na sam dorwą się do gry,  wtedy dopiero są wielkie emocje ! Tu naprawdę trzeba szybko i sprawnie używać szarych komórek, aby zidentyfikować właściwą reakcję. Nie ma przy tym obawy o powtarzalność, tego się nie da opanować!







 Jacques Zeimet
0 dodaj recenzję gra planszowa
Rysunki Gabriela Silvera
Liczba graczy 2-8 graczy
Wiek od 8-108 lat
Czas rozgrywki 20 min. 
 
 Teraz zajmiemy się edycją limitowaną.
Na czym polegają różnice, w zasadzie na przedmiotach jakie gra zawiera i zmianach z tego wynikających. 
Pierwsze co rzuca się w oczy to duże, wysokie, ślicznie ozdobione metalowe opakowanie gry.
Poza przedmiotami które znacie z pokazanej wyżej grze, pojawia się niebieska beczka i czerwony kapelusz (kubeczek). Co istotne wszystkie elementy gry wielkością zostały tak dopasowane, by mieściły się pod kapeluszem. Dlatego gdyż pierwsza różnica pojawia się już na etapie przygotowania do gry kiedy po położeniu na środku stołu drewnianych elementów, jeden z nich chowa się pod kapeluszem. 

 I teraz już bez podziału na wersje podstawową i zaawansowaną możemy po odkryciu karty wykonać ze względu na to co ta karta zawiera następujące czynności:
  • łapie przedmiot tak jak w poprzednich edycjach (zgodny z kolorem na karcie lub jeżeli zgodności nie ma ten którego kolor nie występuje na karcie)
  • podnosi kapelusz, jeśli właściwy przedmiot znajduje się pod kapeluszem,
  • mówi na głos nazwę przedmiotu, który znajduje się pod kapeluszem, jeśli szukanym przedmiotem był kapelusz.
Jeżeli w akcji brał udział kapelusz, po skończonej akcji przekłada się go na inny przedmiot. 
Za prawidłowy ruch gracz zdobywa kartę, za błędny odkłada ja do pudełka.  
Gra jest trudniejsza od wersji podstawowej,  ale według mnie ciekawsza. 
Choć na dobrą sprawę obie wydania są genialne.






Doskonała gra familijna i imprezowa. Doskonale się przy niej bawią również sami dorośli bez dzieciaków w składzie. Polecamy bo zawrót głowy murowany, salwy śmiechu również i wielkie, wielkie emocje sięgające szczytów :)

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.