Kartki świąteczne ze starszakiem

by - grudnia 05, 2016


Jak co roku celebrujemy z dzieciaczkami tradycje wysyłania kartek. Żadne maile i smsy nie zastąpią prawdziwej tradycyjnej kartki bożonarodzeniowej. A jeśli taka kartka jest w dodatku stworzona własnoręcznie, to o ileż jest cenniejsza i droższa :)
W tym roku mam już dwóch pełnoprawnych kartko-twórców więc podzielimy się z Wami naszymi tegorocznymi pracami. Postanowiliśmy bowiem, że każda kartka będzie inna i wyjątkowa. 
Dziś kartki do stworzenia ze starszakiem, wymagające posiadanie już pewnych manualnych zdolności. Staram się dobierać nasze prace tak aby dziecko miało w nich jak największy wkład - nie zawsze jest to możliwe więc czasem potrzebna będzie rodzicielska pomoc. 
1) Kartka wycinanka
Zaczynam od kartki w której Wojciech miała najmniejszy wkład. Ja bowiem musiałam ponacinać góry trójkątów nożykiem gdyż mój 5,5 latek jeszcze po to narzędzie nie sięga.
Zaczynamy od stworzenia kształtu choinki z kreseczek. Ołówkiem robimy 1cm kreseczki idąc coraz wyżej i zawężając kształt czyli tworząc trójkąt. Następnie nożykiem nacinamy trójkąciki których podstawą są nasze kreseczki.
Kolejny krok to naklejenie naszej naciętej kartki na inna zieloną kartkę w tym samym rozmiarze lub rozmiarze nieco większym. Co ważne kartki musimy skleić tak aby pod naszymi trójkątami nie było kleju.
Kiedy wszystko jest gotowe, wręczamy dziecku szpilkę i zaczyna się dłubanina. Bowiem każdy trójkącik trzeba podnieść i zagiąć. Zadanie łatwe nie jest za to precyzyjne. Tu tez ważna rzecz kartka ponacinana nie musi być w innym kolorze niż spodnia, a ta spodnia powinna być zielona.
Po zagięciu wszystkich trójkątów mamy śliczną choineczkę.


2) Kartka rolowanka
Tym razem musimy przygotować różnokolorowe papiery, mogą być jednobarwne lub jak u nas ozdobne.
Każdy z kolei musi być dłuższy, ponieważ po zrolowaniu będą tworzyć choinkę.
Każdy kawałek dziecko roluje i z pomocą rodzica skleja, zwłaszcza jeżeli papiery są śliskie jak u nas i klej chwyta dopiero po chwili. Kiedy rureczki są gotowe naklejamy je zgodnie z długością tworząc kształt choinki. Potem kilka ozdóbek i kartka gotowa.
3) Kartka podwijanka
Tym razem zaczynamy od przygotowania zielonego kwadratu, który przy pomocy ołówka jednostronne oznaczamy jak na zdjęciu poniżej.
Dziecka zadaniem jest nacięcie skośnych linii aż do poprzecznej linii środkowej.


Kiedy wszystko zostanie nacięte, smarujemy klejem przestrzeń pomiędzy dwoma środkowymi liniami i przyklejamy do ozdobnego papieru. Teraz dziecko każdy pasek osobno smaruje klejem na końcu i zawija pod spód podklejając. Idąc tak coraz wyżej a potem po drugiej stronie czyniąc to samo stworzy śliczną choineczkę 3D.4) Kartki składanki
Tym razem zaczynamy od chwycenia w rękę cyrkla i obrysowania koła, dwóch lub trzech, w zależności od kompozycji jaka sobie wymyślimy. Każde koło bowiem to dwie choinki. I tu znów dowolność możemy tworzyć choinki jednobarwne lub wielobarwne, wedle upodobań. 
Koło obrysowujemy, wycinamy i przecinamy na pół.

Następnie składamy w pokazany na poniższym zdjęciu sposób i choinka gotowa.
5) Kartka origami 
Tym razem zrobimy choineczki z kółkowego origami. Czyli z kółeczek wyciętych z dwóch odcieni zieleni. Z zielonego papieru wycięliśmy po 4 kółeczka w każdym z odcieni czyli razem 8 kółek. Każde z nich zostało zgięte na pół i przyklejone na kształt choinki. Ja chciałam zrobić to naprzemiennie mieszając odcienie, Wojtuś jednak miał inny zamysł, wyszło ślicznie :)

6) Kartka brokatowa
 Bardzo prosta do wykonania kartka. Z bloku technicznego wycinamy trójkątny kształt. Następnie z taśmy dwustronnie klejącej wycinamy paski i naklejamy jak na zdjęciu poniżej.
Teraz w garść chwytamy różnobarwny sypki brokat. Odklejając kolejne paseczki taśmy posypujemy klejące miejsca brokatem. Po pokryciu powierzchni klejącej strzepujemy nadmiar brokatu i odklejamy kolejny paseczek. I tak postępujemy do momentu aż choineczka w całości zostanie ozdobiona. Teraz jedynie przyklejamy ją do ozdobnego papieru i gotowe :)

7) Kartka z paseczków
Znów pójdą nożyczki w ruch, tym razem z trzech odcieni zieleni, wycinamy wąskie paseczki około 0,5-1 cm.  Z każdego z nich robimy łezkę sklejając ze sobą naprzeciwległe końce. Kiedy wszystko jest gotowe, rząd po rzędzie naklejamy łezki idąc odcieniami i zmniejszając coraz bardziej liczbę łezkowych elementów tworząc tym samym kształt choinki. Jeszcze kilka ozdobnych śnieżynek i gotowe.8) Kartka zawijanka
I ostatnia kartka wykonana w tym roku przez Wojtusia czyli niemalże Quillingowy bałwanek (następny zakup must have to igła do quillingu). Trzy białe paseczki rolujemy tworząc z nich kolejne kule bałwankowego ciała.  Potem to samo jeszcze robimy z czarnym paseczkiem. Dodajemy z paseczków element kapelusza, rączki z patyków, marchewkę, oczy kilka śnieżynek i gotowe.


A Wy wysyłacie kartki tradycyjnie ? A może tak jak my tworzycie je sami ?

A może spodoba Ci się także

4 komentarze

 1. Pieknie Wam wyszły!!!!! Wpędzacie mnie dziewczyny w kompleksy bo ja swoje kartki....kupiłam :( ALe jak tak sobie myślę...córka chodzi na drugą zmianę do szkoły i ma masę nauki nie wiem czy byśmy miały czas na ręcznie robione kartki :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Mega pracowitego Syna masz... Wszystkie kartki cudne :-)
  U mnie Dusia strajkuje i w tym roku kartek robić nie chce :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. piękności! co jedna to piękniejsza :)

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.