Bawimy się kostkami z sylabami

by - lutego 20, 2017


Zarówno Kreatywnie w domu jak i Pomysłowe smyki , często w swoich zabawach z sylabami wykorzystują kostki. Ja też miałam to w planach ale ciągle coś było nie tak. Próbowałam na drewnianych klockach malować sylaby, ale wciąż przechodziłyśmy do kolejnych paradygmatów i kostki traciły na ważności, poza tym moje literki, odręcznie malowane, pozostawiały wiele do życzenia. Rzecz jasna pozostawały mi jeszcze drukowane kostki papierowe ale one w moim domu nie maja racji bytu, są w zasadzie jednorazowego użytku, niestety. Tymczasem pomysłów zabaw z kostkami wciąż mi przybywało. 
Szczęśliwie okazało się, że nie muszę ani tworzyć własnych nieudanych wersji, ani tych nietrwałych, gdyż jest ktoś kto takie kostki tworzy i to w naprawdę niskiej cenie. Byłam tym przyznam szczerze bardzo pozytywnienie zaskoczona. Znakomity zestaw drewnianych sześcianów z wszystkimi podstawowymi sylabami, który jest w zasadzie niezniszczalny, bardzo estetyczny, czytelny, ekologiczne i z bezpieczny.
Komplet klocków to 20 sześcianów a na nich 114 sylab i 6 samogłosek - genialne w swej prostocie i jak bardzo ułatwiło mi życie.

Kiedy kostki do nas dotarły, na tapecie były właśnie literki K oraz J. 
Dlatego czym prędzej wzięłam się za tworzenie, a dziś pokazuję Wam jeden z zestawów jakie zrobiłam. Szybko powstały kolejne które pozwoliły nam w prosty, przyjemny i ciekawy sposób przejść przez kolejne paradygmaty. Jak się bawimy kostkami?

KTÓRA KORONA
Oczywiście u nas korony ale mogą to być dowolnie inne tematycznie dobrane rzeczy, zwierzątka itd itp.
Jak się bawimy ?
Wyrzucamy dwie kostki odpowiadające, oczywiście dwóm wybranym paradygmatom a dziecko czyta wyrzucone sylabki. Kiedy już je odczyta szuka tych samych sylabek na obrazku. Gdy je znajdzie, odnalezione korony skreśla. Zabawa polega na skreślaniu koron, do momentu aż zostanie tylko jedna - właściwa. Jeżeli nie ma koron z daną sylabą rzucamy kostką raz jeszcze.WYLEPIANKA SYLABOWA
Była księżniczka, czas na smoka. 
Jeżeli szukacie rozmaitych kolorowanek z pustymi polami, jak ta z naszych zdjęć wpadnijcie TUTAJ.
Ja już wykorzystałam większość z nich, do naszych sylabowych zabaw. Ściągam kolorowankę, edytuje ją w paincie i wpisuje do środka te sylabki których się uczymy. Kolorowanki można kolorować lub wylepiać plasteliną. Jak do tego używamy kostek?
Każda z sylab powtarza się około 3 razy na naszym smoku. Alusia rzuca kostkami, czyta wylosowane sylabki a następnie odnajduje je na wylepiance i zakleja miejsca plasteliną. W końcu co to za smok z dziurami, po zalepieniu prezentuje się znacznie lepiej. GDZIE MIESZKAJĄ ŻABKI ?
Tu również stosuje rozmaitą tematykę, tym razem nie wychodząc z tematu księżniczek postawiłam na żabki. 
Jeżeli nie wiecie co ma żaba wspólnego z księżniczką, zapytajcie mojej Ali :P
Wracając jednak do zabawy, stawów jest tyle, ile sylab w dwóch paradygmatach. 
Mamy też dwie zakrętkowe żabcie.
Zabawa polega na rzucaniu kostkami, odczytaniu wylosowanych sylabek i znalezieniu żabom stawu w którym mają ochotę się popluskać.

RYCERZE I SMOKI
Ostatnia zabawa nie ma nic wspólnego z kostkami ale trzyma się zarówno tematu jak i paradygmatów z K oraz J więc też ją wstawiam. 
Oto rycerze i smoki które trzeba dopasować do siebie tak aby tworzyły pary o identycznych nazwach tj.
Smok JAJO pasuje do rycerza JAJO :)

Wracając do kostek, polecamy je z ręka na sercu. Polska produkcja, drewniane, solidne, bez ostrych kantów. Zajmują mało miejsca, dlatego też spokojnie można zaopatrzyć się w kilka zestawów, tak jak my. Wiadomo im więcej sylabek, tym więcej możliwości zabaw. Ale do samej nauki jeden zestaw też jest rewelacyjny. Literki są dobrze widoczne, wygrawerowane laserowo a więc precyzyjnie i ładnie, sama nie jestem nawet w stanie stworzyć tak estetycznego wzoru.
My na razie żyjemy z Alusią w świecie dużych literek, tym czasem dostępne są też literki małe w które przyszłościowo myśląc zaopatrzyłam się już dziś. Doskonałe dla dzieci które weszły na wyższy etap czytelnictwa. Jestem pewna, że zestaw z małymi literkami znakomicie uzupełni w przyszłości elementarz. 
Zainteresowanych kostkami odsyłam TUTAJ oraz TUTAJ
Jeden zestaw to zaledwie 26,50 zł
Natomiast pliki do zabawy z paradygmatem K oraz J można pobrać TUTAJ
Zastrzegam iż pliki można pobierać tylko na własny użytek !

A co wymyśliły dziś pozostałe mamy:

A może spodoba Ci się także

6 komentarze

 1. możliwości tych klocków są nieograniczone! super zabawy i od razu widać, że zakup drukarki Ci służy :D Brawo dziewczyny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Klocki mam i ja:) polecam je również:) u nas póki co Franek bawi się nimi i mówi, że to cegły a on jest Bobem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomoce :D U nas J i K dopiero przed nami, ale zapisałam i będzie jak znalazł. Postaram się wrzucić zdjęcie na FB. Aneta

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękujemy za kolejną porcję inspiracji. Klocki oczywiście już zamówiłam:)Pozdrawiam Viola

  OdpowiedzUsuń
 5. rewelacja tyle tego ja was poprostuj podziwiam genialne

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak tak patrze na te wszystkie propozycje to po 1 stwierdzam ze za mało kreatywna jestem jeśli chodzi o tworzenie pomocy a po 2 chciałabym cofnąć czas by tak pobawić się z Dusią ;-)

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.