Czytam i główkuję - matematyczne przygody z książką

by - października 21, 2016


Fredek najmłodszy syn władcy planety Pedanteria, pewnego pięknego dnia przestał dumać i postanowił działać. Co prawda był niepełnoletni, gdyż liczył sobie bagatela 80 lat, no ale miał już dość porządku, ładu i wszelakich zasad. Dlatego też wsiadł do najszybszego z międzygwiezdnych pojazdów swego ojca i wydał maszynie polecenie:
"Do najbardziej zabałaganionej planeto pośród wszystkich wszechświatów"

Czy spodziewacie się jaki cel obrała machina? No cóż wstyd to przyznać ale, tak, padło właśnie na nasz ziemski glob. Tak zaczyna się pierwsza część przygód naszego kosmicznego niezwykłego musicie przyznać bohatera. Ale nie jest on jedynym bohaterem gdyż chwilkę później poznajemy sześcioletnią Jagodę oraz jej rozbałaganionych braci bliźniaków. Z nimi przeżyjemy wiele przygód, które toczyć się będą przez oba tytuły książkowe.  Fredek nie do końca rodzi sobie z odnalezieniem się w nowej bardzo zagmatwanej rzeczywistości ale sympatyczna choć chaotyczna rodzinka zyskuje sobie jego wielką sympatię. Ale, ale te książki to nie tylko lektura do słuchania, są to bowiem publikacje, można by rzec interaktywne, wciągające młodego słuchacza 5+ w treść fabuły oraz rozwiązywanie różnych matematycznych zadań i zagwozdek. W pierwszej książce na ten przykład mali słuchacze będą musieli pomóc Fredkowi odpalić ścigacz odliczając od 10 do zera, posortować śmieci, pokonać labirynt aby doprowadzić Fredka do najbliższego bałaganu czy też wykonać proste zadania arytmetyczna takie jak dodawanie czy odejmowanie. 
W drugiej części będzie równie ciekawie, będziemy zliczać kury z nowym bohaterem Igorem, kontynuować ciągi figurowe, kolorować kosmiczne obrazy wedle wzoru, układać obrazki wedle kolejności a także tworzyć paczkę kosmitów. Zabawy jest moc a wszystko to wprowadza w ciekawy sposób dzieci w matematyczny świat. 
Nie zapomniano rzecz jasna o naklejkach które są nieodzownym atrybutem każdej nastawionej na zabawę publikacji edukacyjnej dla dzieci.  Czego uczy książka rodziców, że matematyka jest wszędzie i że w najbliższym otoczeniu nawet kartki i ołówka można rozwijać matematyczny umysł młodego człowieka. Rzecz jasna nie zapomniano o nagrodzie które czeka na zakończenie każdej książki, za wkład w wykonanie wszelkich polecań. A jest nią dyplom sukcesu "Mierzy wyżej i jest super!"

Książka na poziomie wiekowym, w mojej ocenie od 4 do 6+ w zależności od zadania i poziomu wiedzy dziecka.  Zakres liczbowy to 0-20, ale takich zadań nie jest dużo więc można zawsze je sprytnie pominąć jeżeli jeszcze tak jak my nie posiadacie takiej wiedzy. Polecamy :)

Fredek i jeden nie do pary oraz Fredek i koło fortuny
autor: Zofia Stanecka
ilustracje: Marta Szudyga
zabawy matematyczne opracowała: Maria Środoń
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 48
seria: Czytam i główkuję 

A może spodoba Ci się także

2 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.