Tu powstała Polska - Kultura Piastów dla dzieci

by - października 08, 2016
2016 rok obfituje w cudowne wydania tak gier jak i książek dotyczących Historii naszego kraju, naszego pochodzenia, wybitnych postaci, wydarzeń które nakreśliły losy naszej ojczyzny i stworzyły ją taką jaką jest dziś. Wiele wydawnictw postarało się uczcić ten rocznicowy czas a ja bacznie śledzę ich publikacje. Historycznych lektur dla dzieci do tej pory było jak na lekarstwo i mimo Wojtkowego zainteresowanie ciężko było wyszperać coś ciekawego. Jak bardzo mnie cieszy, że mogę jego uwielbienie do rycerstwa wesprzeć takimi książkami jak te o których dziś pisze. Przed Wami oto lektury które mnie zachwyciły od pierwszego wejrzenia bo wiedział, że w naszym domu odnajdą się błyskawicznie i wywołają długie godziny zamyślenia a potem lawinę pytań. Wydanie choć broszurowe i w miękkich okładkach jest godne polecenia ze względu na swoją zawartość. Zarówno obraz jak i treść są doskonale przygotowane i przemyślane.
TU POWSTAŁA POLSKA - Edukacyjna seria zeszytów o pierwszych Piastach dla dzieci, której celem jest przybliżenie młodemu czytelnikowi kultury i życia Piastów.
Jak wyglądały dawne grody, osady i miasta, jak budowano kościoły i pałace, jak wyglądała codzienność na dworze, gdzie mieszkali, jak się ubierali, co jedli nasi przodkowie, jak wyglądało uzbrojenie wojów i rycerzy. Mnóstwo detali przedstawionych na bardzo bogatych ilustracjach.Bardzo bogate ilustracje to mało powiedziane. Wystarczy rzucić przelotnie okiem na moje zdjęcia aby przekonać się o czy mówię. Jarosław Gryguć który jest za razem ilustratorem jak i autorem zrobił to mistrzowsko. Ponieważ dostajemy do ręki książki dla dzieci nie trzeba tu kryć, że wizualna strona i przemawiające do wyobraźni grafiki maja niebanalne, a nawet priorytetowe znacznie. Nic tak nie przyciąga, nie zachwyca, nie przekonuje, nie wyjaśnia dziecku wszelakich kwestii jak obraz. Żadne słowa tego nie są w stanie opisać tak jak zrobi to drobiazgowa ilustracja. Dopracowane w najmniejszym detalu, oddające ducha przeszłości, niesamowicie realistyczne i wyraziste a zarazem spokoje i takie na które można patrzeć godzinami. Takie właśnie są ilustracje Jarosława Grygucia.Odkryjecie nie tylko to co widać gołym okiem to co powierzchowne, znajdziecie na kartach książek także moc przekrojów odkrywających przed młodym czytelnikiem wnętrze i działanie wielu sprzętów, budowli, budynków.
Równoważna kwestią są opisy. Które jak sądzę nie zostały napisane z myślą o 5 latkach, gdyż dotyczą nie zawsze prostych i zrozumiałych dla Wojtka rzeczy. Po opisach sądząc skierowałabym tą książkę dla dzieci szkolnych, 7 lat to dobra dolna granica, górnej nie postawie, bo sama z wielką fascynacją czytał te lektury. Prosto, czytelnie, a za razem rzeczowo i precyzyjnie przedstawiona wiedza. Książki są cudowną podróżą w przeszłość, pozwalającą zobaczyć i przeczytać o tym co dziś wydaje się nierealne.
W podróż w czasie po Państwie Gnieźnieńskim warto się udać, w końcu takie były nasze początki jako Polaków.W serii odnajdziecie 5 cieniutkich ale jakże wartościowych tytułów, które stanowią zgraną całość. 
Z książkami odkryjemy jak w dawnych czasach budowano kościoły i pałace a także podejrzymy jak żyli ludzie na różnych warstwach społecznych. Oto tytuły serii:

Książki które wzbogacają słownictwo, uczą nowych pojęć, przybliżają dzieciom i dorosłym przeszłość naszego kraju. Książki które niewątpliwie powinny znaleźć w każdym polskim domu i rodzinie. Nauka historii nie musi czekać na szkolne mury, nie musi także być nudna i szablonowa.
Cała seria TU POWSTAŁA POLSKA

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Książki wyglądają na superCiekawe.
    Myślę, że i Filipkowi przypadłyby do gustu. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne ilustracje i bardzo ciekawe zagadnienia :-) na pewno są bardzo ciekawe ;)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.