Pieśń o Bernadetcie

by - października 30, 2016


 „ Pewnego dnia w okresie największych utrapień uczyniłem ślub, że jeżeli dane mi będzie wydostać się z beznadziejnego położenia i wylądować szczęśliwie u zbawczych wybrzeży Ameryki, to przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy zaśpiewam światu pieśń o Bernadecie, najpiękniej jak potrafię. Niniejsza książka jest spełnieniem tego ślubu.” 
Franz Werfel (autora niniejszej książki)

Bernadetta, Lourdes - tą postać, tą miejscowość kojarzy chyba każdy, wierzący i nie wierzący. 
Są to słowa, hasła które chcąc nie chcąc obijają się o uszy. Każdy słyszał ale czy każdy wie, ilu z nas zagłębiło się w historię tej zwykłej dziewczyny i sięgnęło do korzeni opowieści o wydarzeniach które tak wiele zmieniły, dzięki którym Maryja mogła dokonać takie wiele dobra nie tylko w życiu ale i w sercach milionów ludzi na całym świecie. Książka jest wyjątkowa bo jest napisana przez niewierzącego człowieka. Nie zawiera opisów opartych na wierze chrześcijańskiej a spisane i tworzące niezwykłą opowieść fakty o tej przeciętnej a wręcz nieprzeciętnie biednej, schorowanej i niewykształconej wiejskiej dziewczynce. Ta historia zdarzyła się naprawdę. Napisało ją życie, a Franz Werfel ubrał ją tylko w znane sobie słowa.
Książka porusza a wydarzenia jakie opisuje ciężko ogarnąć prostym ludzkim umysłem, to co miało miejsce, ba ma miejsce po dziś dzień jest zdumiewające.
Jeżeli chcecie się zagłębić w tematykę objawiań maryjnych polecam tą książkę szczerze, choć łatwą nie jest. Zresztą który ze świętych miała łatwe i usłane różami życie. Jezus daje siłę i ponadprzeciętną wytrzymałość czego doskonałym przykładem jest sama Bernadetta. Mieszkająca w lochach więziennych, zawilgoconych i wiejących chłodem, chora na astmę, wychowana w rodzinie w której często zaglądał głód i chłód, mało zdolna i z powodu częstej nieobecności w szkole niewykształcona. W czasie pierwszych objawień poniżana, wyśmiewana i wyszydzana. Wiecznie brana w krzyżowy ogień pytań, rzadko znajdująca zrozumienie i ukojenie wśród ludzi. Mimo wielkiej pokory i poczucia braku własnej wartości stale upokarzana i sprowadzana na ziemię. Nim świat jej uwierzył wiele wycierpiała, jednak była na to gotowa i nie oczekiwała niczego innego gdyż to właśnie od Maryi usłyszała iż nie zazna szczęścia w życiu ziemskim.
Życie Bernadetty zmienia się niezwykle kiedy po raz pierwszy wkracza w nie Piękna Pani, Bernadetta nawet nie wie, że jest to Matka Boża, jednak wie, że jest to postać której trzeba ufać i za którą należy podążać.
Owoce życia Bernadetty cały czas dojrzewają a kwiat który wyrósł z ziarenka jakie zasiała wciąż kwitnie. Książka napisana bardzo przystępnym językiem jest do polecenia każdemu kto chciałby się zanurzyć w tą opowieść i poznać bliżej historię cudownych wydarzeń w Lourdes. 

Książka ta jest idealną lekturą na jesienne wieczory w ciszy, spokoju gdyż wymaga czasu na refleksje i przemyślenia.

Autor: Franz Werfel
Wydawnictwo: Promic Wydawnictwo Księży Marianów
Liczba stron: 692
Rok wydania: 2016
Cena: 38,90 zł

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Moja patronka z Bierzmowania. Z przyjemnością zajrzę do tej książki.

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.