Lilia oraz książki na czas Wielkanocny

by - marca 20, 2016


Ponieważ kwiat białej lilii, lilii św. Józefa symbolizacje również zmartwychwstanie pokusiłam się o dodanie szybkiego DIY na wykonanie takich kwiatów w kontekście książek które dziś opiszę. Opisy nie będą długie a zainteresowani sami będą mogli zajrzeć do wnętrza i zadecydować czy któraś z książek jest dla nich odpowiednia. Sama doboru książek dokonywałam po omacku, niestety metodą prób i błędów i mam też kilka nie trafionych wydań. Ale ich nie będę pokazywać. 
Dlatego pomyślałam, że w tym wyjątkowym dla nas czasie pokażę Wam wnętrze odnosząc się do nadchodzącego święta i napiszę kilka słów o każdym z nich. Być może ułatwi Wam to wybór i decyzję. 


LILIE ŚW. JÓZEFA
Potrzebujecie do ich wykonania białej kartki, kleju, nożyczek i drucików kreatywnych w kolorze żółtym i zielonym.
Zaczynamy od odrysowania dłoni na kartce papieru i wycięcia ich.

Drugi krok to uformowanie środków kwiatu jak na zdjęciu poniżej z pomocą drucików kreatywnych. 
Łapki zwijamy a środeczki wsuwamy do środka. I gotowe.


 
HISTORIA KRZYŻA
liczba stron: 48
oprawa: twarda
Historia krzyża to rozważania Drogi krzyżowej dla dzieci z krótkimi wyjaśnieniami ułatwiającymi im odnalezienie związku między wydarzeniami Męki Pańskiej a tym co same przeżywają i serdecznymi modlitwami, dodającymi odwagi i budzącymi zaufanie do Ojca.
Książeczka jest dobra już dla 5+, w tym roku Wojtuś już całkiem dużo z niej rozumie. Nadal dużo więcej opowiadam niż czytam bo ilustrację są piękne i łatwo na nich pokazać co i jak. Jeszcze rok temu temat ten był dla Wojtak zupełną abstrakcją. Oprócz rozważań są tu też krótkie i piękne modlitwy dla dzieci do każdej stacji. Jedna z ciekawszych pozycji dla dzieci dotyczących drogi krzyżowej.  
Nie ma tu brutalnych scen, jeżeli chcemy tego zaoszczędzić najmłodszym czytelnikom.
 liczba stron: 120
format: 205 x 290 mm
autor: Małgorzata Białek; ilustracje: Alicja Karczmarska-Strzebońska; okładka: Aleksandra Zimoch

Prezentujemy przepięknie ilustrowaną Biblię dla dzieci, zawierającą najpopularniejsze opowieści biblijne Starego i Nowego Testamentu, napisane przez autorkę pracującą z dziećmi na co dzień. Wspaniałe opowieści mówią o dobru, o miłości, o potrzebie wzajemnej pomocy, niosą nadzieję i pocieszenie. Zrozumiały, ładny język zachęca do zapoznania się z nimi, a kolorowe, całostronicowe ilustracje spodobają się każdemu dziecku. Nasza Biblia dla dzieci jest idealnym prezentem na każdą okazję!

Ilustrowana Biblia dla dzieci to ładnie ilustrowana i opowiadająca w prostych słowach historię starego i nowego testamentu książka. Dobrze się ją czyta z 5 latkiem, każda strona posiada obrazek więc dziecko ma możliwość odnieść treść do wizualnej części. Lubimy po nią sięgać czasem nawet jako lekturę do poduszki od tak. Nie muszę upraszczać słów język nie jest zawiły i dostosowany do dziecięcego myślenia i pojmowania. Tak jak i w poprzedniej lekturze tak i tu część o ukrzyżowani Jezusa nie jest ukazana w sposób okrutny, nie ma obrazów które mogłyby wystraszyć wrażliwców, którzy bądźmy szczerzy nie są w stanie pojąć okrucieństwa tych wydarzeń. Zresztą nie wiem czy ktokolwiek jest na to kiedykolwiek gotowy.forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Anna Gensler
rok wydania: 2014
liczba stron: 248
format: 165 x 215 mm
przedział wiekowy: 0-14

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest Biblia dla chrześcijan. Jednak w naszym kręgu kulturowym ten zbiór ksiąg Starego i Nowego Testamentu to dzieło pełne znaczeń nie tylko dla ludzi wierzących. Literatura, teatr, film i sztuki plastyczne wciąż czerpią z niego tak obficie, że bez jego znajomości olbrzymia część dorobku kultury pozostanie niezrozumiała. Co więcej, niejasne będą liczne frazeologizmy, jak choćby: miłosierny samarytanin, syn marnotrawny, plagi egipskie czy… krzyż pański. Nawet same imiona postaci biblijnych – Hiob, Jonasz, Judasz i inne – są przecież dla nas, Europejczyków, symbolami. Dlatego, bez względu na światopogląd, warto zapoznać dzieci z treścią Biblii.
Utwory do tego zbioru napisało ośmioro wyjątkowych polskich pisarzy. Każdy autor spogląda na sprawy przedstawione w Starym i Nowym Testamencie w sposób indywidualny. Każdy przybliża młodemu czytelnikowi jeden lub kilka wątków, zgodnie z własną wrażliwością i wyczuciem. Dzięki temu powstała książka różnorodna stylistycznie (jak sama Biblia przecież), pełna świeżych pomysłów.
Wzbogacają ją piękne i nowoczesne ilustracje Anny Gensler.


O opowieściach biblijnych pisałam już kiedyś a zainteresowanych pełną recenzją odsyłam TUTAJ.
Ukrzyżowanie jest tu ukryte pod obrazem przedstawienia teatralnego pokazanego dzieciom przez podróżującego lalkarza. Jest bardzo głębokie i poruszające. Polecam tą książkę dzieciom szkolnym,  młodsze z części opowiadań, tak jak z tego o ukrzyżowaniu, wiele nie wyniosą, jeszcze nie zrozumieją. 
Nie mniej jednak opowiadanie to jest niezwykłe jak i cała książka. Pokazuje historie z Pisma Świętego w całkiem inny sposób, mnogość autorów jeszcze pogłębia różnorodność tych obrazów. 
Jeżeli chodzi o ilustracje są bardziej skąpe, nie jest ich wiele, za to trafiają celująco w sedno, jest to kolejny punkt który kieruje opowieść do dzieci starszych. Maluchy chcą wiedzieć, chcą na czymś zatrzymać wzrok. Jednym zdaniem bardzo wartościowa lektura dla dzieci 6+. Książka która uważam powinna się znaleźć na każdej dziecięcej półeczce.

KSIĘGA BIBLII
Wydawnictwo: Skokowski
Autor Beaumont
Liczba stron 123
Oprawa miękka
Format 19x22,5 cm
Rok wydania 2008
 
  Księga Biblii to opowieść już dla 5-latków, które chcą lepiej poznać Boga. Tę książkę czyta się niemal jak bajkę. Dzieci łatwo zrozumieją, dlaczego np. proroka Jonasza połknął wieloryb, a Piłat bał się uwolnić Jezusa. Ale księga Biblii to nie bajka! Dzięki niej dziecko pozna najważniejsze wydarzenia opisane w Piśmie Świętym. Księga przyda się więc maluchom, i starszym dzieciom.
To książka którą czytaliśmy wzdłuż i wszerz, od początku, od środka i na wyrywki już tyle razy, że ciężko mi to zliczyć. Wojtuś lubi ją najbardziej ze wszystkich dziś prezentowanych. W opisie jest iż jest pozycją już dla 5 latków, nie zgodzę się z tym moim zdaniem jest super już dla 2 latków. Na początku tak Wojtkowi jak teraz Ali opowiadam tylko wybiórcze, najbardziej barwne i najciekawsze dla takiego maluszka karty, z wiekiem zakres ten poszerzałam. Bardzo krótkie zwięzłe i treściwe opisy. Moc wymownych, pięknych i bardzo realistycznych obrazów. I choć obrazki są wygładzone to nie ma unikania tu tematów trudnych zresztą zobaczycie na poniższych zdjęciach. Jest krew, są rany, pokazane moim zdaniem na tyle delikatnie aby nie wystraszyć ale poruszyć te kwestie w dyskusji z dzieckiem. Mój 5 latek dopiero w tym roku zaczął dostrzegać te rany, zrozumiał o co w tym chodzi. Jeszcze rok temu nie pytał i nie dociekał.


ilustracje Gill Guile
liczba stron 20
format 208x310 mm
oprawa: tektura
 W Biblii malucha małe dzieci odkryją kolorowy świat ulubionych historii biblijnych.
Zawarte w książce duże ilustracje mają mnóstwo szczegółów do odkrycia! Na poszczególnych stronach czekają przepiękne obrazki, na których należy odnaleźć wybrane elementy. Każdy z nich jest wyszczególniony i podpisany w osobnej ramce.
Starszym dzieciom książka może posłużyć do poznania pisowni wybranych prostych słów, łącząc tym samym zabawę w poszukiwanie wybranych obrazków z nauką ortografii.
 To książka na topie. Cało kartonowa, wielkoformatowa, moc szczegółów, minimalizm słowny. 
Dzieci lubią tego typu książki i moje nie są wyjątkiem. Mimo tego iż dużo dzieje się na kartach tej lektury obrazy są czytelne i nie ma chaosu. Obrazki boczne które służą do zabawy w "poszukaj i znajdź" są to często obrazy najważniejsze, takie które warto aby dziecko znało, a dzięki temu iż ma polecenie je odnaleźć szybciej w w ciekawy sposób je utrwala. Ten typ książki fajnie u starszych dzieci już co nieco wiedzących utrwala posiadaną wiedzę natomiast u młodszych jest fajnym sposobem na pierwsze zapoznanie z tematem.
 Stron: 400
Oprawa: twarda ze złoceniami
Format: 170x225

Biblia to niezwykła księga, która na przestrzeni dziejów wpłynęła na życie wielu ludzi i to często w zaskakujący sposób. Nawet małe dzieci mogą zrozumieć wielkie prawdy, jakie niesie, jeżeli im się je przedstawi prostymi słowami, w formie opisowej narracji – tak jak właśnie to czyni ta, jednotomowa i w poręcznym formacie wydana publikacja.
Przynosi ona barwną, przemawiającą do dziecięcej wyobraźni opowieść o stworzeniu świata i historii Przymierza Boga z ludem Izraela zawartą w Starym Testamencie oraz przybliża ziemskie dzieje Jezusa i Jego orędzie o zbawieniu w Nowym Testamencie. Opowiadaniom towarzyszy wspaniała, bardzo bogata pod względem różnorodności ikonografii warstwa ilustracyjna (rysunki, reprodukcje dzieł sztuki, zdjęcia Ziemi Obiecanej, rozmaite ozdobniki) oraz współczesny komentarz ułatwiający zrozumienie realiów starożytnego świata.
Biblia opowiedziana dzieciom to dzieło szczególnie ważne dla duchowego wzrostu i kultury dziecka, które pozwala mu poznać przesłanie świętych tekstów i zachęca do lektury samego Pisma Świętego – dziedzictwa ludzkości. 

 To pasjonująca lektura dla starszych dzieci, młodzieży ale i znakomita książka dla dorosłych. Polecam ją dla dzieci od 8 roku życia w górę. Wszystko jest opisane dzisiejszym językiem ale lektura mocno trzyma się oryginału. Język jest przystępny dla młodego czytelnika ale jednocześnie nie jest skierowany do całkiem małych a co za tym idzie dobrze się książkę czyta również dorosłemu odbiorcy.  Jednak książka nie poprzestaje na słowie Bożym, znajdziecie tu również ciekawe opisy miejsc, postaci, odniesienia do nich w sztuce. Bardzo podobają mi się odniesienia słowa Bożego do namacalnych przykładów w sztuce, historii, do aktualnych zdjęć miejsc świętych znajdziecie tu również różne wzmianki i ciekawostki.
Pięknie przygotowane wydanie. 
Książka opisuje również Nowi i Stary Testament.
Stary Testament składa się  z czterech części Początek i ludzkość, Wyjście, Sędziowie i królowie oraz Niewola i powrót każda część dodatkowo podzielona jest na rozdziały. Nowy Testament składa się tylko z rozdziałów. Jest ich łącznie siedem: Dzieciństwo Jezusa, Początek działalności: przepowiednie w Galilei, Przepowiednie w Judei, Jezus w Jerozolimie, Męka Jezusa i Jego śmierć na krzyżu, Zmartwychwstanie Jezusa i rozesłanie apostołów, Dzieje Apostolskie. 

ILUSTROWANA BIBLIA MŁODYCH
Wydawnictwo: Apostolicum
Format: 18,5 x 27,5 cm.
Liczba stron: 510
Oprawa: twarda

Ilustrowana Biblia Młodych to propozycja spotkania z tekstem Pisma świętego w edycji przyjaznej młodzieży, potrafiącej docenić zarówno wartość i autorytet Słowa Bożego, jak też wdzięczną, niekonwencjonalną formę przybliżenia tak ważnych treści.
 
 To Biblia trudna, wymagająca. Prostsza niż oryginał jednak zdecydowania niezrozumiała dla dzieci małych. Jeżeli miałabym tu postawić granicę wiekową określiłabym ją na 8-9+ czyli wiek komunijny. Jestem przekonana, że w tym wieku młody czytelnik bardzo wiele z tej lektury wyniesie. Jest to opis najbliższy oryginału. Całość okraszana wspaniałymi ilustracjami pięknie obrazuje treść. Ten egzemplarz należy do mojego kuzyna jednak sama jako mała dziewczynka też byłam w jej posiadaniu. Cudowna lektura nie tylko dla dzieci i młodzieży.
 

Ilość stron 32
Oprawa miękka
Format 145x205 

 W malowance znajdują się liczne obrazki przedstawiające kolejne etapy Zbawczej Męki Jezusa Chrystusa. Towarzyszące im opisy pozwalają dziecku na głębsze przeżycie Drogi Krzyżowej. 

Długo szukałam w sklepie aż trafiłam na ten tytuł. Spodobały mi się zarówno ilustracje jak i opisy kolejnych stacji Drogi Krzyżowej. Jednak w mojej opinii nie jest ona dobra dla wrażliwych maluchów. Wojtuś jest jeszcze za mały i poczekam co najmniej dwa lata nim dostanie ją do uzupełniania.


KOLOROWANKI WYDAWNICTWA PROMIC
oprawa: oprawa zeszytowa
format: 260 x 180 mm
liczba stron: 12

Te kolorowanki uwielbiamy. Większość z nich już jest cała zakolorowana. Na Wielkanoc pozostawiłam twa trzy tytuły. Pierwszy i najważniejszy z nich to Życie Pana Jezusa, drugim jest Zdrowaś Mario a trzecim 12 Apostołów. Wydaje mi się, że te właśnie tytuły są mocno związane z tym czasem i ciekawie urozmaicą nam nadchodzące dni. 
Wewnątrz kolorowanek znajdują się naklejki które można dać dziecku w nagrodę za wykonaną pracę twórczą lub wkleić na początki i zapełniać obrazek barwą zgodnie z kolorami na naklejce. A Wy macie, znacie jakieś ciekawe godne polecenia tytuły ?

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.