Pomelo wyrusza za mur ogrodu

by - marca 06, 2016

 
"Pomelo wyrusza za mur ogrodu" to książka w której Pomelo jawi nam się, całkowicie inaczej niż w tych które do tej pory czytaliśmy. We własnym ogrodzie czuje się wyobcowany, niezrozumiany.
Do tej pory cały świat tego słonika to dom pod dmuchawcem, najbliższe otoczenie, warzywa, przyjaciele. Tu było bezpiecznie, dobrze, wesoło, tu nie musiał martwić się o nic. 
Jednak przyszedł taki dzień, taki czas, że wszystko przestało w oczach Pomelo być takie jak dawniej, takie jak być powinno. Z każdą chwilą mały bohater czuł coraz mocniej, że powinien iść gdzieś dalej, odnaleźć coś więcej niż to co TU. Że potrzebuje zmiany, odmiany, rozpostarcia skrzydeł.
 
"Wszyscy śmieją się z Pomelo" - to tytuł pierwszego rozdziału, tytuł w którym jak się okazuje Pomelo szuka dziury w całym, argumentuje sam przed sobą, że wszystko jest nie tak jak powinno. Jednym słowem wszystko jest źle a Pomelo marudzi i czepia się byle czego...
Tak naprawdę szuka powodu aby opuścić ogród... 
 


 
W drugim rozdziale poznajemy Pomelo który jest pełen obaw, snuje wizje tego co jest za murami ogrodu. 
Wizualizuje, wsłuchuje się we własne przeczucia, rozważa ale głównie to co za. Jednym słowem wszystko i tak dąży ku temu co nieuniknione.  Pomelo postanawia podążyć za głosem serca... czuje, że marzeń nie wolno porzucić...


W ostatnim opowiadaniu Różowy mini słonik opuszcza mury ogrodu...
Co tam znajdzie ? Czy to co obce go zaskoczy, zachwyci a może rozczaruje ? 
Jaki jest ten "inny ogród" ?
 
Ilustracje ja zwykle są drugą połową opowieści. Bez nich tekst nie miałby takiego znaczenia, podobnie jak one bez tekstu, choc akurat w tą stronę w naszym domu czasem snują sie opowieści dziwnej treści z Pomelo w roli głównej. Duża czcionka, ciekawy temat, mało tekstu. Dobra lektura do samodzielnego czytania.
  
Myślę, że ta książka jest najbardziej poważnym ze wszystkich tytułów o Pomelo jakie mamy. Nie znaczy to, że nie ma w niej poczucia humoru czy powodów do radości. Ona jest bardzo poważna życiowo. Każdy z nas ma chwile kiedy cały świat zdaje się być przeciwko nam. Każdy z nas czasem potrzebuje odskoczni, zmiany i świeżości. Przed każdym z nas też stają wyzwania, zmiany którym trzeba stawić czoła jak nasz mały różowy bohater. 
Każdy się troszkę boi zamian ale jednocześnie nie może się ich doczekać.
Mają tak maluchy, młodzież i my.
Pomelo pokazuje młodym czytelnikom, że tak jest w życiu.
 
„Pomelo wyrusza za mur ogrodu”
Tekst: Ramona Badescu,
Ilustracje: Benjamin Chaud,
Wydawnictwo Zakamarki,
Ilość stron 90
Format: 15x20x1,2cm,
Oprawa: twarda

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.