Basia i wolność

by - kwietnia 10, 2016


KIM JEST BASIA?
O Basi jeszcze na moim blogu nie było. Nie wiem jak to możliwe bo to jedna z naszych ulubionych dziewczęcych bohaterek, ale może to dlatego, że nasza seria opowiadań o tej rezolutnej dziewczynce na razie obejmuje 4 tytuły i jest dopiero na początku swojego rozrastania się. Dawkujemy sobie Basię pomalutku, tak aby się nią nie przejeść, choć to chyba nie jest możliwe. 
Basia, jest małą dziewczynką, uczęszczającą do przedszkola. Posiadającą dwóch braci młodszego Franka i starszego Janka. Posiada też tatę, który w książeczkach najczęściej jest przelotem gdyż jest człowiekiem ciężko pracującym, oraz mamę która jest prawdziwą oazą spokoju. 
Co urzeka w tej serii to fakt, że nie opisuje ona rzeczywistości idealnej, dzieci które zawsze słuchają i nigdy nie chcą postawić na swoim a argumenty dorosłych zawsze do nich trafiają. Tu wszystko jest takie jak to w życiu, różne, raz wesołe i pogodne, raz smutne czy nadąsane. 

Basie jest główną bohaterką a książeczki opisują perypetie jej i jej rodziny, czasem też wątki przedszkolne czy relacje z innymi dziećmi. Każda książeczka posiada inny temat i porusza ważne dla dzieci ale i dla rodziców kwestie. Każdy może wybrać te książeczki które najmocniej dotyczą dziecka lub jego problemów. Basia w książeczkach znajduje się w sytuacjach trudnych lub niecodziennych z którymi musi sobie poradzić, musi zrozumieć, dopasować się lub dokonać wyborów, czasem wcale nie łatwych. Ja jako rodzic, też dużo z książeczek wynoszę, dla mnie są one lekcją pokory i przypomnieniem, że choć czasem wydaje nam się to nie realne z dziećmi można dojść do porozumienia a święta cierpliwość i konsekwencja a także co najważniejsze dialog to jedyna słuszna droga. 
No może wątpliwe jest to wszystko jeżeli ma się w domu 2-3 latka, który na wszystko ma odpowiedź odwrotną niż Wasza ale powiedzmy, że książeczki dotyczą już bardziej rezolutnych i rozumnych małych ludzi. 

Wojtuś woli od zawsze chłopięcych bohaterów a Basia jest jedną z dwóch dziewczęcych postaci które nie potwierdzają tej reguły. To zapewne wynika z faktu, że nie jest różową księżniczką tylko małym uparciuchem który ma swoje zdanie i idealnie odzwierciedla świat, humory i nastroje kilkulatka. A przecież to fajnie przeczytać o kimś kto ma podobne problemy z rodzicami i rzeczywistością jak "ja sam".


BASIA I WOLNOŚĆ
To najnowszy jubileuszowy (z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja), jeszcze cieplutki tytuł serii o Basi. Porusza temat wolności jednostki, wolności Państwa i wiele innych ważnych a dla dzieci trudnych kwestii. 
Basia chce być wolna, chce robić to na co ma ochotę i tak jak chce, a tu wszędzie czyhają na nią tylko zakazy i nakazy. Szybko tę kwestię prostuje jej tata, który mówi iż to nie są zakazy tylko zasady. Tłumaczy, że każdy ma wolność wyboru i może robić to co chce ale musi się liczyć z konsekwencjami. 
Książka też pokazuje dzieciom, że świat wcale nie byłby takie wspaniały, gdyby każdy spełniał swoje widzimisię i nie patrzył na innych. W końcu żyjemy w społeczeństwie i należy szanować to iż inni też mają prawa i należy im się szacunek a każdy powinien (choć nie musi) zachowywać się odpowiedzialnie. 
Basia dowiaduje się, że nawet Król, nie tylko rządzi ale odpowiada za swoich poddanych i musi rządzić nie tak jak mu się podoba ale mądrze i rozważnie aby wszystkim było dobrze i ludzie żyli w szczęściu, zgodzie i zdrowiu.

Basia z tej lekcji wynosi wiele mądrości, tak jak i młody czytelnik. Poprzez opowiadania takie jak to, łatwiej dziecku pojąć otaczający go świat a co więcej nawet można nie tylko podyskutować o treści ale przypomnieć mu tą opowieść, w różnych codziennych stacjach. 
Seria o Basi to ciepłe, rodzinne, uczące dobrych wartości książki nie pomijające a konfrontujące się z trudną nie raz rzeczywistością.  Nie pouczające na siłę a pokazujące dzieciom, na przykładzie, jak warto postępować aby wszyscy byli zadowolenia albo nikt nie został pominięty czy skrzywdzony. Rozwiązanie problemu czasem jest banalnie proste ale najlepiej dochodzić do tego samemu lub czytając o przeżyciach kogoś takiego jak "ja sam".

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.